Evlerin dekorasyon anlamında ve evdeki bölümlerin birbirinden ayrılması için vazgeçilmezi olan kapıların malzemesinin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Kapı Kaplama Çeşitleri

Evimizde görsel anlamda vazgeçilmezler arasında yer alan kapıların dekorasyon haricinde evdeki bölümleri birbirinden ayırması konusunda da işlevi unutulmamalıdır. Geçmiş yıllarda dekorasyon önerileri hakkında fazla tartışılmıyor olması, insanların yenilik arayışında olmaması alım güçlerinin düşüklüğünden kaynaklanmaktaydı. Fakat günümüzde alım güçlerinin yükselmesi, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ürünlerin çeşitlerinin fazlalaşması insanlara alternatif çözümler sunuluyor olması kapı malzemesi seçiminin önemsenmesine neden olmuştur.

im001489

Kapı kaplama çeşitleri dediğimizde kapı kaplama malzemeleri aklımıza gelmektedir. Çünkü kapı kaplama çeşitleri dediğimizde aslında bir malzeme türünden bahsetmiş oluyoruz. Çünkü kaplama da bir kapı malzemesi çeşidididir. Fakat yazımızda genel varsayımlara göre devam ederek kapı kaplama çeşitleri olarak bahsedeceğiz.

Kapı kaplama çeşitleri;

Kapı kaplama çeşitlerinde kapıların yüzeyinde kullanılan malzemeler değişiklik gösterdiği gibi malzemeler değiştiği için haliyle kapıların imalat yöntemleri de kendi aralarında değişiklikler göstermektedir. Membran kapı adından da anlaşılacağı press özelliği olan makinelerle PVC kaplama olarak yapıldığı gibi lake kapılar ise ahşap doku verilerek yapılmaktadır. 3 mm veya 5 mm ahşap panellerin kapıların kanatlarını oluşturacak olan dikmelerle birleştirilmesi şeklinde imalat yapılan lake kapılar sonrasında boyanarak kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Lake kapılar bahsettiğimiz birleştirme işleminden sonra boyama işleminden hemen önce çeşitli imalat yöntemleriyle üzerlerine istinelin desenler verilebilen ve dekoratif anlamda belirli standartları olmayan kapılardır. Ahşap kaplamalı kapı kategorisinde lake kapıları ve ahşap kapıları sıralayabiliriz. Kaplama kapılar ise çeştili ağaçların görüntülerinin kapı desenlerinde veriliği 3mm’den daha ince kaplama malzemelerinin kapı yüzeyine press yöntemiyle preslenmesi ile oluşturulmaktadır.

PVC Kapı Kaplama Yöntemleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte imalat süreçlerinde köklü değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. Bir ürünün imalatında yüksek maliyet yükü oluşturan işçiliğin azaltılması ise makineleşmeyle birlikte mümkün olmuştur. Görsel anlamda el işçiliğiyle yapılan kapılardan çok daha güzel bir izlenim bırakan PVC kapıların kaplama yöntemi ise makineleşme sürecinin mobilya sektöründe gelişmesiyle birlikte mümkün olmuştur.

  • Kapıların takılacağı bölgenin ölçüsü alınır.
  • PVC kaplama kapıların imalatına başlamak amacıyla serenler alınan ölçüler doğrultusunda doğranır.
  • Serenlerin kapıların oluşturulması için alınan ölçülerde birleştirilmesi yapılır.
  • Kapı kanatları ve kapı kasaların oluşturulması aynı yöntemlerle gerçekleştirilir.
  • Boş bir şekilde ortaya çıkan kapı kanatlarının ve kapı kasalarının içlerine PVC kapı yapmak amacıyla seren monte edilir.
  • Genellikle 3 mm. kalınlığında ham mdf malzeme oluşturulan kasaların ve kanatların üzerine çakılır.
  • Ham mdf çakma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta PVC kaplama işleminden sonra herhangi bir düzeltme işlemi yapmanın mümkün olmaması için bitmiş boyda gerçekeştirilmesinin gerekliliğidir.
  • Membran makinesine hazır olan kapı kanatları ve kapı kasaları ayrı ayrı yerleştirilir.
  • Membran makinesinde PVC kapı hazırlamak amacıyla uygun malzeme yerleştirilir.
  • İstenilen desene ve renge göre malzeme makineye yerleştirildikten sonra basma işlemi yapılır.

PVC kapı kapılar hızlı üretim metodlarıyla üretildiği ve görselliği de güel olduğu için genellikle inşaat firmaları tarafından tercih edilmektedir. Kullanılan malzemeye ve seçilen desene göre fiyatlar değişiklik gösterse de günümüzde adeti 400 liradan başlayıp 1500 TL’ye kadar varabilmektedir.

Ahşap Kapı Kaplama Yöntemleri

Ahşap kapı kaplama günümüzde geçmişe nazaran daha seri bir hal almıştır. 20 – 30 yıl öncesinde yapılan ahşap oymalı kapıların yerine hazır fabrikasyon malzemeler kullanılarak yapılan kapı modelleri almaya başlamıştır. Ahşap kaplama kapı modelleri arasında;lake kapıları, amerikan kapıları ve kaplama kapıları sayabiliriz.

Ahşap kapı kaplama yöntemleri imalat bakımından PVC kapı kaplama yöntemlerine benzerlik gösterse de PVC kaplama yöntemlerinde uygulanan son membran makinesiyle yapılan PVC baskı yöntemi bu kapı çeşitlerinde uygulanmamaktadır. Serenlerin doğranması sonrasında ölçüye getirilmesi sonrasında aralarına petek yerleştirmesinden sonra imalat açısından farklılıklar göstermektedir. Kaplama kapılar üzerine amerikan kapı panelleri yerleştirilerek hazır modellerden yararlanılabilmektedir. Bunların haricinde mdf üzerine kişinin işçöilikle istenilen deseni kapı üzerine vermesi de mümkündür. Amerikan kapının hazır mdf kullanımına göre daha kolay ve ekonomik olarak boyanabileceği unutulmamalıdır. Ahşap kaplama olarak direkt kaplama malzemesinin kullanılmasında ise diğer ahşap kapı kaplama yöntemlerinde olduğu gibi boyama işlemine girilmemekte, kaplama malzemesinin kendisini ortaya çıkaracak boyama teknikleri uygulanmaktadır.

Amerikan ahşap kapı fiyatları; 350 – 500 TL aralığında
Lake ahşap kapı fiyatları 450 – 1500 TL aralığında
Kaplama ahşap kapı fiyatları 700 – 2000 TL aralığında değişmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle