Kaliteden ödün vermeyen malzeme yapısı ile günümüzde bir çok model üretilmekte olmasına rağmen en çok tercih edilen kapak sistemleri Membran olmaktadır.

Membran kapak nedir- neden üretilmektedir

membran kapakMembran kapak sistemleri Dünya sağlık örgütü kapsamında onay almış olan ve kanserojen madde içermeyen PVC ürününden üretilmektedir. Özellik bakımından temizlenmesi kolay olup bakteri tutmayan hijyenik bir yüzeyi bulunmaktadır. Hemen hemen her renk ve tasarımı mevcut bulunan membran kapakları istenilen ölçülerde yapılabilmektedir. Tutkal tercihine göre 55 ile 75 derece sıcaklık derecesinde aktifleşmektedir. Tutkallanmış olan malzeme membran pres yardımı sayesinde PVC folyo ile kaplanarak hazır hale gelmektedir.

Bir çok alternatif seçenek oluşturulmasına rağmen membran kapak sistemleri uzun ömürlü ve üreticiler tarafından tercih edilmekte olan bir üründür.

Membran kapak yapımı

İlk olarak kapak üzerine uygulanacak model belirlenir. Ardından MDFLAM bir cnc tezgahı üzerinde model işlenerek belirtilen ölçülerde kesilmektedir. Makineden geçirilme işlemleri sonrasında her hangi bir darbe ve çapak izleri kalmaması için ürün yüzeyi zımparalanmaktadır. Zımparalama işlemi sona erdiğinde belirtilen yüzey tutkallanmaktadır. 2 kat tutkal uygulaması yapıldıktan sonra kuruması beklenmektedir. Özellikle tutkallama işleminde kapak kenarları oldukça önemlidir. Uygulanmakta olan malzemenin yapışarak hava ve neme karşı izolasyonunun oluşturulması gerekmektedir. Malzememiz kuruduğu vakit hazırlanmış olan kapaklarımızı alarak üzerine PVC kaplama işlemi için masaya yatırmalıyız. Ardından membran prese ile arasında biraz boşluk bırakıp dizerek PVC kaplama işlemine geçmekteyiz.

Bu işlem esnasında 6 bar ve 14 bar arasında basınç uygulanarak ortalama 55 ile 80 derece sıcaklık uygulaması gerçekleştirilmektedir. Fazlalık olan folyo kesilerek atılır. Hazırlanmış olan kapaklar soğuması için bir süre bekletilmektedir. Kapaklar soğuduktan sonra paketlenerek tüketici ile buluşur.

Membran kapak özellikleri

Hijyenik yapısı ile bakteri oluşumunu engellemekte olan membran ürünleri sudan etkileyenmeyen ve leke tutmayan yapıda tasarlanmaktadır. Kimi malzeme hem sudan etkilenip hem de kabarma yaparken membran uzun ömürlü ve geniş renk seçeneğine sahiptir. Membran kapak modelleri parlak ve mat olarak 2′ çeşit kaplamadan oluşmaktadır.

İç ve dış tüm kapı modelleri için uygundur.
Bakteri tutmaz, kabarma ve dökülme yapmaz.
Uzun ömürlüdür.
Dünya Sağlık Örgütlerince onaylanmıştır.
PVC folyo ile kaplanmaktadır. Dilerseniz boyama yapılabilir veya hasar gören kapaklar yenisi ile değiştirilebilir.

Membran kapak temizliği nasıl yapılmalı

Çoğu mutfak dolapları deterjan ve benzeri temizlik ürünleri temasında yüzey üzerinde ciddi hasarlar oluşturmaktadır. Dolap kapaklarında kabarmalar, renk solgunlaşması, çizikler ve bunlar ile beraber daha bir çok zarar meydana gelmektedir. Hem kendi sağlığınız için hem de uzun ömürlü ürün kullanımı için membran kapaklarınızın temizliğini organik ürünler ile sulandırarak yapmalısınız.

Organik ürün tercihinde: Çoğu ürünün üzerinde hangi temizliğe göre ne kadar sulandırılması gerektiği belirtilmiştir. Dolap kapaklarınız için uygun olan organik temizlik maddenizi ılık su ile sulandırarak mikro fiber bezler ile dolabınızı temizleyebilmektesiniz. Eskiyen ve ileri derece hasara uğrayan kapaklarınız boyanamayacak durumda ise o vakit diğer benzer kapak modeli ile bire bir yaptırarak değiştirebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...

Yorum ekle