Kapıların kullanımı dışında temizliği ve bakımı de çok önemlidir. Bu konuda kapının renk faktörünün de önemli olduğunu belirtebiliriz. Son zamanlarda daha çok kullanılan açık renkli ve beyaz kapıların kötü izler bıraktığını da söylemek mümkündür. Bu yüzden kapı temizliği konusunda özverili olmanız gerekiyor.

Ahşap Kapı Temizliği

Ahşap kapı temizleme

Ahşap kapı temizleme

Ahşap kapıları temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bu kriterleri sizlere maddeler halinde sıralıyoruz.

  • Ahşap kapılar üzerinde biriken tozları kuru bir bez ya da kâğıt havlu yardımıyla silmeniz gerekiyor.
  • Daha sonra ise kullanım talimatlarına uyacak şekilde ahşap temizleyici dökebilirsiniz.
  • Kullandığınız bezi ıslattıktan sonra güzelce sıkarak kapıya sürünüz.
  • Kuru bir bez yardımıyla ahşap kapınızda su kalmayacak şekilde kurulamanız da önemlidir.
  • Yün bir bez yardımıyla çok az sıvı yağ damlatarak silebilir ve toz beziyle de ahşap kapınızı parlatabilirsiniz.

Ahşap kapı temizliğinde su, bulaşık deterjanı ve sirke de kullanılabilir. Ahşap kapılar için zararlı olmayacak şekilde kullandığınız sürece herhangi bir sorun yaşamadan temizlik uygulamalarınızı sürdürebilirsiniz.

Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenir?

Ahşap kapılar üzerinde biriken tozları ilk önce kuru bir bezle silebilirsiniz. Daha sonra bir kova suyla birlikte ahşap temizleyici kullanabilir ve kapınızı güzelce temizleyebilirsiniz. Bu uygulamanın ardından hızlı bir şekilde kapınızı kuru bir bez ile kurulamanız gerekiyor.

Sizlere bu konudaki en önemli tavsiyemiz ise, herhangi bir kimyasal içerik kullanmamanızdır. Kapıların ömrünü azaltan ve zamanla çürümesine neden olan bu uygulamalar ile birlikte yapacağınız temizlikler sizlere maddi anlamda zarar verirken, kapınızın görünümünü de değiştirecektir. Bu yüzden temizlikten sonra ahşap kapı üzerinde nemli bir bölge kalmadığına emin olmanız gerekiyor. Ahşap kapı temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli durum bu şekildedir.

Amerikan Kapı Temizliği

Amerikan kapı temizleme

Amerikan kapı temizleme

Amerikan kapıları uzun yıllar kullanmak isteyen kullanıcılar, temizliği konusunda bazı durumlara dikkat etmelidir. Diğer kapılarla Amerikan tipi kapıların temizliği de aynı değildir ve farklı yöntemler kullanılmaktadır. Aynı zamanda temizlik yapılırken kullanılan malzemeler de farklıdır.

Normal şartlarda kimyasal içerikli malzemeler kullanılabilir fakat Amerikan kapılarda bu içerikler kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu ağır ve kimyasal içeriklerin kullanması kapıya ciddi zararlar vermektedir

Amerikan kapıları temizlerken sert yüzeyli bezler yerine yumuşak ve narin bezler kullanılmalıdır. Daha sonra ise ıslak bir bez ile uygun şekilde temizleyebilirsiniz. Kapı silindikten sonra üzerinde herhangi bir sabun vb. artığı kalmamalıdır. Ayrıca temizlikten sonra nemli ve tozlu kalmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Amerikan Kapılar Nasıl Temizlenir?

Amerikan kapılar bilindiği üzere çok çabuk kirlenebilen kapılardır ve sadece ıslak bez kullanarak kirler çıkarılamayabilir. Ayrıca çamaşır suyu gibi temizleyiciler de kapının boyasını artırır ve çok daha narin temizlik maddeleri kullanılmalıdır.

Fazla yorulmadan Amerikan kapılarınızdaki lekeleri kısa sürede yok etmek için krem temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Ayrıca temizlik sırasında mutfak temizliğinde kullandığınız bezleri kullanmamanızı öneriyoruz.

Amerikan kapı temizlik işlemlerinde ‘cif’ kullanabilirsiniz. Bir kovada az miktarda su ile karıştırarak ve bir sünger ile birlikte kapıyı güzelce silebilir ve tüm kirlerden arındırabilirsiniz. Pamuklu kumaş bezlerden yararlanmanızı da öneriyoruz.

Amerikan kapıların çürümesini engellemek adına bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kuru bez ve cam bez ve cam bezler de Amerikan tipi kapıları temizlerken kullanılabilen yan ürünlerdir. Kimyasal içerikli maddeler kullanmadan uygun bir şekilde temizlik işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Amerikan Kapıların Temizliği

Amerikan kapıların temizliğinde en önemli nokta, kimyasal ürünler kullanmadan yapılan temizlik uygulamalarıdır. Çünkü Amerikan kapıların temizliğinde kullanacağınız tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi kimyasal maddeler, kapınızın çürümesine neden olabilir.

Bu tip kapıların temizliğinden sonra güzelce kurulanması gerekiyor. Yani temizlikten sonra kapı üzerinde su ya da nem kalmamalıdır. Bu durum kapınızın çürümesine sebep olabilir. Yumuşak bir sünger kullanarak yapacağınız temizlikler de Amerikan Kapınıza zarar verecektir.

Bulundukları ortamın havasını değiştirebilen Amerikan kapıların temizliğinde nemli bezler kullanılabilir. Bu işlemden sonra yine kapınızda herhangi bir nem kalmadan uygulamalarınıza devam edebilirsiniz. Bu yöntem hem pratik hem de zararsız bir uygulamadır.

Amerikan kapınızda lekelenmeler var ise sabunlu süngerlerden faydalanabilirsiniz. Bu süngerler ile kapıyı güzelce durulayabilir ve kuru bez ile nemini aldıktan sonra temizliği sonlandırabilirsiniz. Günlük olarak temizleyecekseniz sadece tozunu alarak Amerikan kapı temizliği yapabilirsiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle