Kapı fitili kullanılmakta olan veya kullanılacak olan her kapı modellerinde tamamen soğuk almayı engellemek açısından kullanılan üründür. Fitilin olmaması, ilgili kapının net bir şekilde örtülmesine engel olabileceği gibi, kapının sürekli açık aralıklardan soğuk almasına da, her zaman olanak sağlayacaktır. İlgili soğuklardan, tozlardan ve buna benzer herhangi bir işlemlerden arınabilmek için kapı fitili kullanılması gerekmektedir. Zira her kapının kendisine ait farklı fitil çeşidine sahip olmasından ötürü kişiler kullandıkları kapı ürüne istinaden kapı fitili modelinden istifade edilmesi gerekmektedir.

Fitil Çeşitleri

 • Cephe Fitilleri
 • Sineklik Fitilleri
 • Çelik Kapı Fitilleri
 • Kanat Fitilleri
 • Cam Fitilleri
 • Ahşap Fitilleri
 • PVC Fitilleri
 • Alüminyum Fitilleri
 • Ahşap Fitilleri
 • Otomatik Kapı Fitilleri
 • Panjur Fitilleri

Kişilerin ihtiyaç nedeniyle kullandıkları model çeşitleri içerisinde her birinin farklı bir kalıba ve genişliğe sahip olmasıyla birlikte ortaya çıkan fitil çeşitlerini sağladık. Fitillerin kullanım aşımına gelmesinden sonra, özelliğini yitirmesi oldukça normaldir. Fitilin kalitesine bağlı olmak suretiyle en uzun ömre sahip olan fitiller 5 yıllık olarak bilinmektedir. Söz konusu fitil ömürlerinin arttırılmasına olanak sağlayan husus fitil kalınlıklarıyla ilgili durumdur. Bunun dışında fitil ömrünü kısaltan sebepler arasında ki hususlar ise tamamen kapının ne sıklıkla örtülüp, açıldığına bağlı durumdur. Ev ve işyerlerinde kullanılan kapı fitilleri arasında doğal olarak ömür farkı vardır.

Sürekli açılıp, kapanan kapıların ne kadar hassas örtülmesine bağlı olmak suretiyle ömür farkı minimum 1 maksimum 3 yıl değişkenlik göstermektedir.

Bahsi geçen fitil çeşitlerinin çok olmasıyla birlikte fitil görevinin amacı sadece soğuk girmesini engellemekten ibaret değildir. Cam ve panjur fitillerinde ki en büyük özellik katlanma özelliğini fitil desteği ile sağlamak ve ilgili malzemenin hasar görmeden işlem görevini sağlamaktan ibarettir. Özellikle cam kapılarda ki fitilin görevi ek olarak yana gelen camların bir birini dengeleme özelliğinde tercih edilir. Bu sebeple fitilin kapı görevinde ki önemi oldukça büyüktür. Fitil işlemi sağlanamadan, kapının sağlıklı bir şekilde işlem yapması ve görevi tamamlaması mümkün değildir.

Fitil Bakımı, Temizliği ve Tamiri Nasıl Yapılır?

Tüm kapı fitillerinde kullanıma bağlı olmak suretiyle fitilin görev dışında kalabilmesi gözlemlenebilmektedir. Kapının ne kadar çok işlem görmesine bağlı olarak fitillerin özellik kaybetmesi sonucunda bir takım işlemler sağlanarak, eski haline getirebilmesi mümkün olabilmektedir.

Fitillerin yırtılması, kesilmesi durumunda fitil değişikliğinden başka yapılabilecek herhangi bir işlem yoktur. Kapı fitilinde yaşanan en büyük sorun ve şikayetlerinden birisi fitilin belli bir süre sonrasında ses çıkarmasından ibarettir. Çıkan seslerin giderilmesi açısında geliştirilmiş olan sprey modelleriyle ilgili fitilin temizliği sürtünme yoluyla gerçekleştirebilmektedir.

Tamamen manuel bir şekilde yapılan sprey desteği ile tamir edilmesi sonucunda fitilin ilk günkü özelliğe sahip olabilmesi bahsi geçen spreyle oldukça mümkündür. Temizlenecek bölgenin gazete gibi kağıt parçasıyla maskelenmesi, fitil temizliğinde ki en önemli etkenlerden birisidir. İlgili sprey alacak alanın sadece fitile uygulanması ve dışarıya serpme açısından bulaştırıcı olmaması için direk spreyden çıkan sıvının fitil yüzüne gelmesi gerekmektedir.

Yapılacak başarılı uygulama sonucundan sonra cam fitili, kapı fitili ve diğer fitiller içerisinde yer alan ses çıkarma problemi tamamen ortadan kalkmış olacak ve kişilerin bu konuda ki fitil eksikliği en iyi şekilde idrak edilmiş olacaktır. İlgili fitil temizleyici olarak söz edilen spreyler hırdavat satan herhangi bir mağaza üzerinden veya internet üzerinde hırdavat malzemesi satan sanal mağazalar üzerinden temin edilebilmesi oldukça mümkündür. Alınan ürünlerin kullanılması açısından başarılı sonuç elde etmek için muhakkak kullanma kılavuzunu inceleyiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle