Hazır Kapı seçimi, evinizin ve işyerinizin güvenliği için oldukça önemlidir. Gelişmiş kilit özelliklerine sahip bir kapı seçerek yaşadığınız veya çalıştığınız yerin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Dekorasyon da kapı seçiminde önemli bir unsurdur. Evinize ya da iş yerinize hoş bir görünüm katmak için, stilinize uygun, şık bir kapı seçimi yapabilirsiniz. 

Hazır kapı özellikleri

Hazır kapı

Hazır kapı

Endüstriyel kapılar genellikle bu şekilde adlandırılır. Sanayi üretimi oldukları için diğer modellere göre daha uygun fiyatlarla satışa sunulurlar. Ancak kalite bakımından bir farklarının olmadığını belirtmek gerekir. Standart iç ve dış mekan kapılarında olduğu gibi güvenlik seçeneklerine sahip olan hazır kapılar kamera, alarm gibi donanımlar ile de desteklenebilmektedir. Tamamen güvenilir olan bu modeller uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Hazır kapıların genellikle iç mekânda, oda ve ofis girişlerinde kullanıldığını belirtmek gerekiyor. Ancak bahçe, balkon girişinde kullanılan kapı modelleri ve dış kapı modelleri de bulunmaktadır. Kolaylıkla monte edilebilen hazır kapıların kullanım alanları oldukça geniştir. Kapı seçimi yaparken kaliteli malzemeye sahip bir ürün seçimi yapmak faydalı olacaktır.

Hazır Kapı Çeşitleri

Belirtildiği gibi, hazır kapılar genellikle iç mekânlarda kullanılır. Çeşitleri de malzemesinden kullanım alanına göre değişiklik göstermektedir. Hazır kapılar genellikle ahşap malzemeden elde edilir. Özellikle iç mekânda, oda ve ofis girişlerinde hazır ahşap kapı kullanılır. Ancak hazır pvc kapı modellerinin de geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Kapı çeşitlerinde ilk olarak camlı ve camsız kapılar dikkati çeker. Camlı kapıların özellikle eski evlerde kullanıldığını bilinse de, modern tasarımlar da bulunmaktadır. Bu kapılarda, gövdede cam bulunmaktadır. Sadece kenarları ahşap olup gövdesi tamamen cam olan modeller olduğu gibi, küçük bir kısmında cam bulunan hazır kapı modelleri de bulunmaktadır. Camlı kapılar oda girişlerinden çok salon girişlerinde kullanılır. Ayrıca bahçe çıkışlarında da beyaz ahşap camlı kapılar kullanılabilmektedir. Bu ürünlerde şeffaf ya da buzlu cam kullanılabilir.

Akordeon kapılar da salon girişlerinde kullanılan hazır kapı modelleri arasındadır. Bu kapılar genellikle plastikten ya da ahşaptan imal edilir. Eşikten sonra kapının monte edildiği bir panel vardır. Kapı, bu panelin üzerine katlanarak açılır ve kapanır. Kapı kolundan tutulup çekildiğinde menteşeler yardımıyla katlanarak hareket eder.

Farklı bir kullanım olanağı sunan hazır Amerikan kapı da en çok kullanılan modeller arasındadır. Bu kapıların en büyük avantajı hem içe hem de dışa doğru açılabilmeleridir. Menteşeler iki yöne de açılma olanağı sağlarken, kapı genişliği bu hareketi destekleyecek ölçülerdedir. Amerikan kapılar genellikle oda girişlerinde kullanılır. Camlı ve camsız modelleri bulunmaktadır.

Geniş mutfak, oturma odası ve salon girişlerinde de hazır sürgülü kapı kullanılır. Bu kapı belli bir yöne çekilerek açılır ya da kapanır. Hızlı hareket kapasitesine sahiptir. Ayrıca sürgünün üzerinde olduğu kilit sayesinde kolaylıkla kilitlenebilme özelliğine sahiptir.

Hazır Kapı Fiyatları Nelerdir

Belirtildiği gibi, hazır kapıların standart bir modeli yoktur. Dolayısıyla hazır kapı fiyatları da modele ve kullanım alanına göre değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan kapı satın almadan önce hazır kapı modelleri ve fiyatları hakkında bilgi edinmek gerekir.

İç mekânda kullanılan ahşap hazır kapı modelleri genellikle 160 ile 250 TL arasında değişmektedir.

Ancak PVC hazır kapılar fiyatları 600 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla bütçe oluşturmadan önce hangi modele ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ve hazır kapı fiyatları istanbul hakkında bir araştırma yapmalısınız.

Hazır Kapı Kullanımı ve Dekorasyonu

Hazır kapıları güçlendirmek ve güvenliğini arttırmak için kapı sereni kullanmanız gerekebilir. Genellikle ladin ağacından yapılan bu ürün kapılarınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan kapı satın alırken kapı sereni fiyatları arasında göz gezdirmeniz ve bu masrafı bütçeye dâhil etmeniz faydalı olacaktır.

Dekorasyon da kapı kullanımında önemli bir unsurdur. İç mekan dekorasyonunda hazır oda kapıları için birçok alternatif bulunuyor. Örneğin kapı süsleriyle kapılarınızı daha güzel bir hâle getirebilirsiniz. Fazla masraf yapmadan kapı süsü hazırlama oldukça kolaydır. Plastik tabaklardan balonlara, gazete kâğıtlarından dondurma çubuklarına kadar kolayca bulabileceğiniz birçok malzeme kapı süsü hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Herhangi bir çiçekçiden strafor halka alarak süsleri bunun üzerine yapıştırabilir ve kapınıza şık bir görünüm katacak kapı süsünü hazırlayabilirsiniz.

Hazır Kapı Nereden Alınmalı?

Hazır kapılarda genellikle

  • Metadoor,
  • Ekotek,
  • Noya

gibi markalar ön plana çıkmaktadır. Önde gelen hazır kapı firmaları tarafından üretilen kapıları

  • Tekzen,
  • Koçtaş

gibi marketlerde ve firmaların showroomlarında kolaylıkla bulabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle