Amerikan panel kapısı olarak da bilinen Pres kapı, ağaç ürünlerinden yapılan bir kapı türüdür ve kaliteli bir ağaç sanayi ürünüdür. Sizlere bu yazımızda pres kapının çeşitleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız.

Pres kapı nedir

Pres kapı modelleri

Pres kapı modelleri

Pres kapı genel olaraktan giriş ve odalar için idealdir. Pres kapı denmesinin sebebi ise, ahşap kapıların pres ile sıkılması ve boyanması sonucunda oluşan şekildir. Görevi, iç hacimlerden birbirine geçmeyi, dışarıdan iç hacimlere girmeyi ve hacimlerin birbirine karşı kapanmasını sağlamaktır. Bu kapanış sağlanırken emniyetin de sağlanması gerekir. Dış kapı olması halinde ise her çeşit dış-etkenlere karşı koruyucu olması, binanın dışa karşı da emniyetini sağlaması gerekir. Gerektiğin de ise belirli kalınlıklarda içleri ahşap ile doldurulur ve bu genel olaraktan 45 mm ila 35 mm arasında değişiklik göstermektedir. Genel olaraktan giriş ve odalar da olsa da mutfak ve banyolarda da kullanımı nemden dolayı tercih edilmektedir. Kısacası ahşap kapı çeşitleri pres kapılar diye bilinmektedir. Bu ahşaplığını ise, ahşap suni kurutulmuş köknar ağaçlardan imal edilmektedir. Bununla birlikte MDF panel kaplama seçenekleri ile farklı modelleri ortaya çıkmaktadır.

Pres kapı çeşitleri ve yapılışı

Pres kapı yapılırken öncelikle belirli panelleri için ahşap çerçeveler yapılır ve bu da çeşitlerini belirler. Tabi ki de kalitesi de bu aşamada ağacına, rengine, cinsine ve de paneline göre belli olur. Ardından kapı boyutlarının ölçülmesine gelir ve bu işlem kişiden kişiye göre değişkenlik gösteriyor. Yani sipariş üzerine yapıldığından belirli standartlar dışında sizler taleplerinizi belirtiyor ya da ölçtürerek bunu söylüyorsunuz. Pres kağıtları da ahşap kapılara (panel petekleri) konulduktan sonra kapının ana gövdesi de tamamlanmış oluyor. En önemli kısmı ise ana preslenmesidir ki bu da sıcakken yapılması gerekir. Çünkü bu esnada tutkal ile hamur kullanılmaktadır ve bu iki madde özel mikserde karıştırılarak bir kıvama getirilir. Tutkalın tamamen kemikleşmesi ile birlikte ahşap çerçeve ve peteklere sıkıca yapıştırılır. Bu sayede de pres kapı çeşitleri sağlam olmaktadır ve müşteriler her zaman memnun olmaktadır.

Pres kapı çeşitleri: 1. Ahşap oyma kapı, 2. Ahşap kapı, 3. Ahşap kapı giriş, 4. Ahşap oda kapı, 5. Pres kapı giriş, 6. Pres kapı oda şeklinde malzemeye ve panele göre değişiklik göstermektedir.

Yaklaşık fiyatları:

Fiyatlarını yaklaşık değerde hesaplamak gerekirse bu firmadan, firmaya, üründen ürüne, malzemeden malzemeye, kaliteden kaliteye, ustalıktan ustalığa, süslenmesinden boyanmasına vs. gibi birçok etkene göre değişiklik göstermektedir ama standart fiyatları şöyledir:

Pres kapı boyanması ve bakımı:

Kapı boyama eğer üretim öncesi ise makineler ve yine büyük tarzda fısfıslı hortumlar sayesinde yapılmaktadır. Ancak ürünün boyanması halinde bunu siz yaparsanız ahşap renklere yakın renkleri tercih ederek fırça yardımı ile eski hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bir diğer tercih ise kapı firmalarına vererekten de pres kapı boyama işlemlerini en uygun fiyatlara da yaptırabilirsiniz.

Boyama fiyatlarının standartları:

  1. Filli boya panel kapı boyası: 27.50 TL
  2. DYO massıvelıne panel: 25.90 TL
  3. DYO beyaz panel kapı boyası: 70 TL
  4. Polisan X1 panel kapı boyası: 290 TL gibi değişkenlikler göstermektedir.

Bakım yaptırırken de bazen eklemeler yapılması şart olabiliyor ve bunları kontrol ettirdikten sonra boyanın yanı sıra siz değerli müşterilere fiyat biçilmektedir. Tabi bu işlem de teknik detaylara tabi tutularak en iyi şekilde yapılmaktadır. Usta eller bunu yaparken kapılarınız tıpkı eskisi gibi olmaktadır.

Pres kapı ürünleri

Ürün çeşitlerine bakılacak olursa 2, 3, 4 ve 6 göbekli ürün model çeşitleri bulunmaktadır. Seri bir üretim yapılarak hazır bir şekilde sunulan bu kapılar ekonomik bir şekilde alınabilmektedir. Camlı ve camsız olarak da tercih edilen pres kapıların kasası da duvarın en ölçüsüne göre çivi kullanılmadan üretilmektedir.

İç kapı olarak hazır panel kaplamalı kapılar arasında kullanılan pres kapılar belirli modellerde üretilirken iskeletinin üzerine preslenmesiyle meydana gelmektedir. Usulüne uygun olarak hazırlanan bu kapılar kalite anlamında gerçekten farklı özelliklere de sahiptir.

Pres kapılar camlı ve camsız olarak da kullanılabilmektedir. Cezbedici bir kapıya sahip olmak isteyenler elbette camlı kapıları tercih etmektedir. Cam ilave edildikten sonra kaliteli bir şekilde boyanan ve yaşam alanlarınızın görünümünü değiştirebilen bu kapılar ile birlikte teknolojinin sizler için ürettiği pres kapıları uzun süre boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu kapıların kilit sistemi ve kapı kolları da anahtarlı kilit olarak kullanılır. Oda içi kapılar olduğu için standart kilit uygulaması geçerlidir. Sistemli bir şekilde güvenliği de sağlayabilen bu kapılar yaşam alanlarımızda kullanılan ve tercih edilen kapı modelleri arasındaki yerini almıştır. Bir diğer önemli husus ise pres kapıların yapım aşamasında düzgünlük ve menteşelerin kapı ile olan uyumun sağlanabilmesidir. Bu işlemlerin tamamı usta kişilerce yapılarak piyasadaki yerini korumaya devam ediyor.

Kalite farkı

Son derece dayanıklı olarak üretilen bu kapılar sahip olduğu teknolojiyle üretilmektedir. Sorunsuz ve seri bir şekilde üretildikleri için kaliteli ve ekonomiktir.

Çeşit olarak gövdelerine göre göbekli ve farklı renklerde üretilmektedirler. Kapının petek dolgu malzemesi ise dışardan gelebilecek bükülme ve baslılara karşı dayanıklıdır ve zamanla deforme olmamaktadır.

Pres kapılar oda ve giriş kapıları olarak da kullanılabilmektedir. Panel kapıların içerisine bırakılan panel petekleri sayesinde kapının tüm boşlukları çepeçevre doldurulmaktadır. Kapı petekleri hazırlandıktan sonra kapı prese hazır hale getirilir. Ayrıca bu işlem sıcak olarak yapılır. Son derece sağlam olan bu kapılar uzun süreli kullanılabilmektedir.

Üretimi

Seri ya da özel imalat olarak yapılmaktadır. Ayrıca şahsa özel olarak da kullanılabilir. İlk olarak kapının iç iskeletini oluşturan ağaçlar kurulur. Daha sonra iç iskeletin boşlukları petek dokulu özel bir kâğıt ile doldurulmaktadır.

Bu kâğıt üzerine yeteri kadar özel tutkallar sürülür daha sonra iskelet üzerine kapı panelleri bırakılarak sıcak pres ile preslenmektedir. Sıcak presten çıkan kapılar soğuduktan sonra ebatlanmaktadır.

Daha çok iç kapılarda kullanılan pres kapıların kullanım alanı giriş kapılar da olabilmektedir. Özenle hazırlanan bu kapılar dayanıklılık açısından da müşterileri memnun etmeye devam ediyor. Ev kapıları olarak tercih edilen pres kapılar iç mekânlar arasında geçiş için tercih edilmektedir. Bu yüzden kapı boşlukları da içeriden mobilya geçebilecek şekilde geniş olmaktadır. Bu kapıların yerleşimine bağlı olarak ise oluşturulabilen hareket düzenleri bulunuyor.

Fiyatları

Giriş kapısı olarak kullanımlarında ise hava geçirimsiz özelliktedir ve dış duvarların ısı yalıtım değerlerine sahiptir. İç oda pres kapıları istenilen derecede görsel ve akustik özellikleri de bir arada bulundurmaktadır.

Fiyat olarak ise 200 TL’den başlayarak kalitesine göre değişken fiyat aralıkları bulunmaktadır. Günümüzde kaliteli olarak üretilen bu kapılar birçok firma tarafından hazırlanarak tüketicilere sunulmaktadır. Firmaları araştırarak bu konuda net fiyat bilgilerini de alabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle