Yaylı menteşe; kapı, mobilya ve pencere gibi ekipmanların açılır kapanır özelliklerinde kullanılan ve 1 mille birbirine tutuşturulmuş ve aynı zamanda biri sabit diğeri hareketli olan iki parçadan oluşan metal parçadır.

Sizlere bu yazımızda yaylı menteşe ile ilgili bilgiler sunuyor olacağız.

Yaylı menteşe daha çok yangın kapılarında kullanıma uygun ve aynı zamanda otomatik olarak kapanma sağlayan menteşelerdir. Takım şeklinde uygulanır ve yükseklik ayarlı bir diğer menteşe ile kullanılmaktadır. Son derece pratik ve sağlam bir parçadır.

Yaylı Menteşe Çeşitleri

Yaylı menteşe

Yaylı menteşe

Yaylı menteşe çeşitleri olarak en çok kullanılan parçalar yangın kapılarında kullanılan yaylı menteşelerdir. Bu menteşeler ateşe dayanıklıdır ve mıknatıs tutmaktadır.

Paslanmaz yaylı menteşeler de sıkça kullanılmaktadır. Çelikten üretilen bu menteşeler firmalarca talep edilen sertlikte hazırlanabilir. Ayrıca sürekli açılabilen ve kapanabilen bir formda çalışma imkânı sınar. Her türlü kapaklarda da kullanıma uygundur ve yine firmalarca özel ölçülere göre sipariş edilebilir.

Kapağı ve kapağın açıldıktan sonra kendi ağırlığıyla geri kapanmasını sağlayan yaylı menteşeler de mevcuttur. Yaklaşık 30 kg ağırlığa kadar çalışabilmektedir. Bu menteşelerin yine kullanım alanlarına göre yayı sürekli olarak açılabilen ve kapanabilen şekilde hazırlanmaktadır.

Bu menteşeler arasında en çok kullanılanı ise bir kanadı 55 mm ve diğer kanadı ise 50 mm boyunda ve genişliğinde olan menteşelerdir. Bu ürünler tüm kapak türlerinde kullanılır ve farklı delikli merkez ölçüleri bulunur. Yine bu ürünler paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

Yaylı Menteşe Özellikleri

Yaylı menteşe

Yaylı menteşe

Yaylı menteşelerin ortak özelliği paslanmaz çelikten üretilmeleri ve korozyona dayanıklı olmalarıdır. Sağa ve sola rahatlıkla açılabilen kapılar için de uygun bir tasarım ürünüdür. Boyutuna göre özel olarak sipariş edilebilir.

Yangın kapılarında da kullanılan yaylı menteşeler ayrıca duşa kabinlerde de tercih ediliyor. Bu menteşeler serbest çalışan yaylı menteşelerden biraz daha farlı bir özelliktedir. Farklı açılarda durabilme özelliğinin yanı sıra duvardan cama bağlanabilen modelleri de bulunuyor. Bu sayede fonksiyonellik ve rahat montaj imkânı sunmaktadır.

Tüm ıslak ortamlarda korozyona karşı dayanıklılığı test edilerek sunulan bu menteşeler ayrıca yüksek kaliteli pirinç üzerine krom kaplama malzemesiyle sunulmaktadır. Bu sayede kullanıcılara farklı estetik bir çözüm sağlar.

Menteşe kullanımlarında bu özellikte olan yaylı menteşeleri tercih edebilirsiniz. Hem güvenilir hem de şık bir çözüm sunan yaylı menteşelerin özellikleri bu şekildedir. Üretici firmalar kaliteli yaylı menteşelerini müşterilerine sunarak uzun süre garanti sunmanın yanı sıra güvenliği ve estetik görünümü de kullanıcılarına sunabilmektedir. Bu sayede serbest yaylı menteşeler kendilerini kapatabilme özelliği de kazanmıştır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle