Kapı menteşe çeşitleri ve modelleri anlatıyoruz. Herhangi bir çarpma kapının doğru şekilde açılma ve kapanması için kapı kanadının kapı kasası ile kaliteli menteşeler ile bağlanması gerekmektedir. Daha doğrusu kapı menteşeleri olmayınca sadece kapı kanadı ve kapı kasası olup tam anlamıyla bir kapı değildir. Bu makalemizde kapı menteşelerin özellikleri, çeşitleri ve montaj yöntemleri hakkında bahsedeceğiz.

Odalar arası kapılarda hangi menteşeler kullanılır?

Kapı menteşesi

Kapı menteşesi

Bugün piyasada odalar arası kapılar için çok çeşit menteşe bulunmaktadır: gizli menteşeleri, kelebek ve otomatik kapanma menteşelerini görebilirsiniz. Her birinin belli özellikleri, avantajları ve eksikleri vardır.

  1. Odalar arası kapıları için standart menteşeler. Bu tür menteşeleri sağ, sol ve her birine uygun çok amaçlı modelleri olarak ayırmak mümkündür. Bu tür menteşelerin en büyük sıkıntılarından biri kapı kanadı ve kasasına yerleşmesi gereken parçaların montajıdır. Biraz tecrübe kazanınca bu işlemi yapmakta pek çok sorun olmayacaktır. Bir de özel alet olmadan sadece iskarpela ile güzel şekilde her kapıya monte edilemez.
  2. Bu anlamda binme menteşeleri daha avantajlıdır. Kapıya bu menteşeler daha kolay monte edilir. Aynı zamanda kapı kapanınca sadece 2mm kalınlığındaki bu menteşeler kapının kapanmasını engelleyemeyecektir. Aynı zamanda kelebek menteşe adı ile bilinen bu tür kapı menteşeleri genellikle sağ ve sol taraf olmak üzere her iki yöne kullanılabilmektedir.
  3. Gizli kapı menteşeleri. Bu menteşelerin en önemli özelliği kapı kapanınca hiç bir yandan görünmemesidir. Bu tür menteşelerini montajı parçaları gizlenerek yapılmaktadır. Standart menteşeler gibi aynı şekilde gizli menteşeleri de montajı için bazı aletler gerekmektedir. Örneğin el freze gerekecektir. Kendiniz montaj etmeye çalışsanız kapı yüzeyinin çizilebilecektir, bu yüzden profesyoneller tarafından montaj edilmesini tavsiye ederiz.
  4. Otomatik kapanan menteşe. Odalar arası kapılarda kullanılan menteşeler genellikle gizli şekilde montaj edilir. Bu tür menteşelerin en önemli özelliği kapı açıldıktan sonra kapının otomatik olarak kapanmasıdır. bazı modellerde otomatik kapanma değil yavaş kapanmasını sağlayan mekanizmalar kullanılmaktadır. Bu da kapıların çabuk bozulmasını engellemektedir. Çünkü bildiğiniz gibi sürekli kapıyı şiddetle kapatınca doğal sonucu olarak kapı çabuk bozulur.
Odalar arası kapı menteşeleri

Odalar arası kapı menteşeleri

Birde odalar arası kap menteşelerin arasında cam kapı menteşesi de yer almaktadır. Bu menteşelerin bazı özellikleri şudur: cam kapıların ağır olması nedeniyle menteşeleri genellikle yere sabitleştirilir ve bu şekilde kapı kanadı menteşelerine montaj edilmektedir. Cam kapı ağır olduğu için kapılar genellikle otomatik kapanır veya frenli menteşeler kullanılmaktadır.

Odalar arası kapıların gizli kapı menteşeleri

Odalar arası kapıların gizli kapı menteşeleri

Çelik kapı menteşelerin özellikleri

Çekil kapı menteşelerin odalar arası kapıların menteşelerine göre farkı nedir?

Tabii ki en büyük farkı çelik kapı menteşelerin çok ağır kapı kanadını kaldırabilmesidir. Odalar arası kapıların menteşeleri çelik kapıyı kaldıramaz bile ve hemen kırılır. Aynı şekilde evin güvenliğinden dolayı giriş kapının menteşelerinin montaj şekli de farklıdır. Dolayısıyla çelik kapı menteşesi montaj edilirken kapı kanadı ve kapı kasasının bir parçası olarak ve kırılmaz bir şekilde montaj edilir. Bu özellikleri dikkate alarak giriş çelik kapıların menteşeleri tasarlanmıştır.

Konstrüksiyon olarak bu menteşeler odalar arası kapıların menteşelerine benzemektedir. Genellikle iki parçadan oluşan menteşe kapı kanadı ve kasasına yerleşir ve birbiri ile bağlamaktadır. Ağır çelik kapının kolay bir şekilde açılabilmesi için menteşelerin mekanizmalarında rulman yer almaktadır. Veya silindir içinde bilye yerleştirilir.

Giriş çelik kapı menteşesi

Giriş çelik kapı menteşesi

Mekanizmaları farklı yapılabilir fakat hepsinin kulanım amacı aynıdır. Farklılıklar ise genel anlamda kapı kullanım yeri ve montaj etme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır.

Çelik kapı menteşesi

Çelik kapı menteşesi

Çelik kapılar için gizli menteşeleri de bulunmaktadır. Mekanizma olarak gizli çelik kapı menteşeleri odalar arası kapıların menteşelerine benzemektedir. Fakat bu benzerlik sadece tasarım olaraktır. Doğal olarak ağır çelik kapıların menteşelerin yapımında kullanılan malzemesi farklıdır. Kapı türlerine göre kullanılan menteşeleri hakkında video izleyebilirsiniz.

Özel yerlerde kullanılan kapı menteşeleri nedir ve nerede kullanılır?

Bu tür kapı menteşeleri arasında yangına dayanıklı kapılar ve ağırlığı azalmış kapıları zikredebiliriz.

  • Ateşe dayanıklı kapıların menteşeleri.

Genel anlamda ateşe dayanıklı kapıların menteşeleri çelik kapların menteşeleri ile aynıdır. Farkı ise sadece daha fazla ağır kapı kanadını kaldırması ve yüksek derece sıcaklığa dayanıklı olmasıdır. En önemli özelliği ise kapı ve menteşelerin yüksek derece sıcaklığa ve ısınmasına rağmen kapının açılma ve kapanma özelliğinin kaybetmemesidir. Bu sebeple ateşe dayanıklı kapı menteşelerin yapımında yüksek derece sıcaklıklara dayanıklı alaşım çelikten yapılmaktadır.

  • Ağırlığı azalmış kapıların menteşeleri.

Gereken özelliklere sahip olunca farklı mekanizmalar kullanılmaktadır. Menteşelerin montajı için kapı kanadı ve kasasında delik yapılır ve bu deliklere menteşeleri yerleştirilir.

Ateşe dayanıklı kapı menteşesi

Ateşe dayanıklı kapı menteşesi

Menteşeler hakkında bilmeniz gerekenler bu kadardır. Makalemizde eski kapılarda kullanılan kapazlama menteşeleri zikretmedik. Zira bu tür menteşeler artık pek çok kullanılmamaktadır. Hayatlı işler!1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle