Dolap menteşeleri iki bölümden meydana gelir. Bu parçalardan bir tanesi dolabın kapağına diğer parçada dolabın sabit kısmına oturtulur.

Dolap menteşesi montajı

Dolap menteşesi

Dolap menteşesi

Yerleştirilirken kapağın düzgün bir biçimde durması ve tam doğru noktasından kapatılması önem teşkil etmektedir. Menteşe takmanın püf noktası dolap açılıp kapanırken tam oturması alakalıdır.

İlk yapmamız gereken menteşeyi takacağınız bölgeye doğru bir biçimde işaretlemek olacaktır.

Bunun için bir kalem yardımını kullanabilirsiniz. Kapak boyutuna göre menteşenin sayısı değişiklik gösterecektir bazı durumlarda daha büyük kapaklar için üç dört adet menteşe takmanız gerekir küçükse de sadece bir iki menteşe ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli faktörler

Menteşe tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli durumlar menteşenin kalitesidir. menteşe çeşitleri son dönemlerde özellikle çelik menteşeler büyük bir revaçta olmaktadır.  Çelik menteşeler tercih ettiğiniz zaman dolapların çok daha sağlam ve kalıcı bir şekilde oturmasını sağlayabilirsiniz.

İşlemi gerçekleştirecek olan marangoz ya da ustanın bu menteşe tercihinde çelik kullanmasını özellikle tavsiye etmekteyiz. Çelik menteşeler uzun dönemde sizlerin daha kalıcı bir şekilde dolaplarınızın açılıp kapanmasını sağlayacaklardır. aynı zamanda uzun dönem düşünüldüğünde daha ekonomik bir kullanım sizler için mümkün hale gelecektir.

Plastik ya da PVC kaplamalı menteşeleri ise bazı zamanlarda görüntünün daha hoş oluşabilmesi için ustalar tarafından tercih edilir. Bununla birlikte kalıcılık ve sağlamlık söz konusu olduğu zaman yaprak çelik menteşelerin yerini tutabilecek herhangi bir menteşe biçimi henüz bulunmamaktadır.

Görüntüden daha önemli olan şey sizler için ekonomik ve sağlamlık kısa tercihinizi çelik menteşelerden yapmanızı tavsiye ederiz eğer ki sadece sizler için önemli olan görüntüyse PVC ve plastik kaplamalı menteşeler de işinize yarayabilir

Dolap menteşe çeşitleri

  • Frenli menteşe:  frenli menteşe adından da anlaşılacağı gibi dolapların kapanırken daha yavaş bir şekilde kapanmasını sağlayacak menteşe biçimidir özellikle lüks mobilyalar içerisinde son derece yoğun bir kullanımı gözlemlenmektedir
  • Blum menteşe:  bugün menteşeler kapaksız mobilyalar için daha şık bir görüntü oluşturabilmek amacıyla kullanılır lavabolarda dolaplarda ve mutfak bölümünde aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabilir. Görüntü itibariyle ortaya çok daha şık bir tasarım çıkabilmesi adına son yıllarda birçok müşteri tarafından tercih edilmektedir
  • Dolap menteşesi:  dolap menteşesi adından da anlaşılacağı gibi dolaplarınızın kapaklarının rahat bir şekilde açılıp kapatılabilmesi adına kullanılan araçlardır. Dolap menteşelerinde dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında malzemenin hammaddesi gelmektedir. Çelik son dönemlerde dolap menteşeleri için oldukça önemli bir seçenek olmaktadır.
  • Düz menteşe:  düz menteşeler evinizin her alanında kullanabileceğiniz son derece basit bir çalışma mantığına sahip olan kapılardan dolaplara aklınıza gelebilecek her alanında kullanımı kolaylaştıran menteşe biçimidir. genellikle eski tip evlerde mobilyaların içerisinde görmeniz mümkündür.

Fiyatları ve üretimi

Mesele hayatımızı kolaylaştıran önemli araçlar olmaktadır ve son dönemlerde ev dekorasyonundaki gelişmeler bu teknolojide ve önemli avantajlar sağlamaktadır. menteşe tercihinde bulunurken seçmiş olduğunuz ürünün biçimi rengi ve hammaddesi fiyatları doğrudan etkilemektedir.

Ortalama bir düz menteşe fiyatı 1 TL ile 5 TL arasında değişiklik gösterebilirken frenli ya da blum adı verilen menteşelerin fiyatları daha da yüksek olmaktadır. Ülkemizde çok sayıda üreticisi bulunan menteşe sektöründe dünyada kendisini kanıtlamış birçok firma merkezinin yine Türkiye’de bulundurmaktadır bu alanda tercihinizi gerçekleştirirken evinizin dekorasyonunda dikkat etmek veya ekonomik olarak uygun olması gibi koşullar göz önünde bulundurularak tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Menteşe tercihi neye göre yapılır?

Menteşe tercihlerini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç temel husus bulunuyor.  Bu önemli hususların başında sizler için önemli olan tasarım mı yoksa ekonomiklik mi sorusunun cevabı ile başlayabilirsiniz.  Bahçe tasarımları görünüş sizin için önemli ise frenli ve ya blum menteşeleri tercih etmeniz oldukça şık bir görüntü yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle frenli ve blum  menteşeler kulpsuz  veya yukarı açılır kapaklarda son derece başarılı bir şekilde görüntüyü profesyonel göstermektedir.  Beyaz mobilyaların veya daha mistik bir hava yaratmak için tercih edilen antika mobilyaların içerisinde bu modern menteşe biçimlerini kullanabilirsiniz.  Öte yandan kalıcılık ve ekonomiklik sizler için daha önemli ise düz veya yapraklı menteşe biçimlerini tercih etmeniz sizlere daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bakımı

Evinizde dolaplarınızda veya kapılarınızda kullandığınız menteşelerin Bakımlarını menteşenin içerisinde bulundurduğu ham maddeye göre değişiklik gösteren zamanlarda yapmamız gerekir.  Çelik ham madde kullanılarak yapılmış olan menteşelerin bakım süresi iki yıldan fazla iken düz plastik veya PVC kaplama olarak yapılmış olan menteşelerin bakım ömrü yaklaşık 6 ayda bir kez olmaktadır.  Aynı zamanda dolabınızın veya kapınızın açılıp kapanma şekli ve menteşelerin ömrünü belirleyen bir diğer önemli etkenlerin başında geliyor.  Evimizde montajı yapılacak olan marangoz veya Usta kişiye sorarak bu alanda çok daha ciddi bilgiler almanız mümkündür.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle