Dolap menteşesi takmak için bir takım ayrıntıların bilinmesi gerekiyor. Bu konuda yazımızın devamını takip etmenizi öneriyoruz.

Dolap Menteşesi takılması

Bakım ve tamirat işlerinde her zaman bir yardımcı bulunmayabilir. Dolap menteşelerini sizin takmanız gerekiyorsa bir takım püf noktaları bilmeniz önem arz etmektedir.

Dolap Menteşesi

Dolap Menteşesi

Dolap menteşeleri 2 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalardan biri dolap kapağına, diğeri ise dolabın sabit kısmına yerleştirilmektedir. Bu noktaları yerleştirirken kapağın kaymamasına ve tam doğru noktadan kapanabilmesine önem göstermeniz gerekiyor. Menteşeleri takarken ve dolabın açılıp kapanırken tam olarak oturması gerekmektedir.

Yapmanız gereken ilk şey menteşeyi takacağınız yeri doğru olarak işaretlemektir. Bir kurşun kalem yardımıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra kapağın ebatlarına göre menteşe sayısını da değiştirebilirsiniz. Bazı durumlarda büyük olan kapaklar için 2’den fazla menteşe takmanız gerekebilir.

Açmış olduğunuz menteşe yuvasına da menteşenin derin kısmını düzgün bir şekilde yerleştiriniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra 2 vida kullanmanız gerekecek. Bu vidalar ile ilgili kısmı sabitleyiniz. Sabitlenen kısımlar kapağı tutacak şekilde ve kapak ayarının yapılmasını sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

Daha sonra kapağınıza vidalama yapacağınız noktaları işaretledikten sonra matkap yardımıyla vida yuvalarını açmanız gerekiyor. Kapağı sabitlediğiniz kısmın hizasına getirdikten sonra ise menteşenin sabit kısmı ile dolap kısmı arasındaki bağlantının yapılması da önemlidir. Bu işlemler birlikte vidaların sıkışması daha kolay olacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek şey ise kapağı kaydırmamanızdır.

Dolap menteşesi takımında son ayar ise vidalardır. Menteşenin tam ortasında yer alan vida ile birlikte kapak ayarlarınızı pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Vidayı sıkıştırarak gevşettikten sonra ise ayarı elde edebilirsiniz. Bu sayede karşılıklı olan kapakların simetrisi de ayarlanmış olacaktır.

Özetleyecek olursak 2 parçadan oluşan menteşelerin takma yollarını öğrendiğinizde eskiyen eşyalarınızın menteşelerini rahatlıkla takabilirsiniz. En önemli husus ise menteşeyi kaymayacak şekilde sabit tutmaktır. Maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Menteşe takılacak yerin işaretlenmesi,
  • İşaretlenen yerin matkapla delinmesi,
  • Açılan yuvaya menteşenin derin kısmının düzgünce yerleştirilmesi,
  • 2 vida kullanarak sabitlenmesi,
  • Kapağı kaydırmadan vidaların kapak bölümüne sabitlenmesi,
  • Menteşeleri sabitledikten sonra kapak ayarlarının yapılması.

Daha sonra dolap menteşelerini değiştirmek istediğinizde bu şekilde aynı yöntemleri kullanmanız yeterlidir. Uzun kapağa sahip dolaplar için birden fazla menteşe kullanmanızı öneriyoruz. Bu uygulamaların ardından uzun süreli kullanabileceğiniz dolap kapakları ile birlikte ayarlar tam anlamıyla bozulana kadar kullanım yapabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (16 votes, average: 1,56 out of 5)
Loading...

Yorum ekle