Kapı yayı adını verdiğimiz ürünler sayesinde kapılarımızın zor açılıp kapanmasına engel olmak ile beraber ısı alışverişini önleyerek enerji tasarrufu sağlamaktayız.

Enerji Tasarufunuza Katkı Sağlayan Kapı Yayları39.Enerji Tasarufunuza Katkı Sağlayan Kapı Yayları

Yaşam alanlarında enerji tasarrufu sağlamak her bağlamda önemlidir. Kapı hidrololiği olarak adlandırdığımız nesneler ahşap, PVC, demir ve alüminyum olarak uygulanmakta olan kapıların yavaş kapatılmasına katkı sağlayan ürünlerdir. Ev ve iş yerlri başta olmak üzere her alanda ve her koşulda kapılara uygulanabilmesi mümkündür.

500 bin açma kapama testi ile değerlendirildikten sonra CE sertifikalar ile piyasaya sürülmekte olan bir çok model ve marka kapı hidroliği bulabilirsiniz. Enerji kaybının önlenmesine katkı sağlamakta olan kapı hidrolikleri aynı zamanda kir, toz ve benzeri maddelerin oluşumunu da etkilemekte.

Kapı hidroliği konusunda önerilen ürün markaları sırası ile Dorma, Multlock ,Tekay, Karakoc, Kale ve Yale markalı ürünlerdir.

Dora kapı hidroliği
 • Fiyat yönünden her ne kadar pahalı olsa da Dora kapı hidroliği oldukça kullanışlı ve kaliteli bir ürün olmakta.

 

Multlock kapı hidroliği
 • İkinci. bir diğer kaliteli kapı hidroliği bulabileceğiniz modellerde Multlock adlı kapı hidroliği markasında bulunmaktadır.

 

Tekay kapı hidroliği
 • Tekay markasında ise oldukça hassas ve uzun ömürlü ürünler bulabilmektesiniz.

 

Kapı hidroliği ayarlama teknikleri

Kapı hidroliklerini ayarlarken özenli bir şekilde ayarlama yapmanız gerekmektedir. Hidrolik yayları model ve seçenek bakımından farklı şekillerde tasarlanmıştır. Hidrolik ayarı yapılırken alyan vidalı yada düz tornavida ile yapılabilmektedir. 2 ve 3 vidalı farklı seçeneklerde hidrolik ürünü bulabilmektesiniz.  Bu ürünlerin avantajları  kadar dez avantajları da bulunmaktadır. Sektörde 2 çeşit kapı yay modeli bulunmakta. Bunlardan biri kapı itme yayları iken diğeri ise hidrolik kapı yaylarıdır.

Alternatif seçenekleri ile hidrolik kapı yayları

Avantajları:

 • Sistematik yapıya sahip olan yay modeli kapınızın yavaşça kapanarak hem güvenli açısından hem de ses kirliliği  açısından oldukça kullanışlı bir ürün olmaktadır.
 • Çeşit olarak oldukça fazla ürün seçeneği bulmak ile beraber her kapı modeli ağırlığına uygun şekilde tasarlanmış ürünler temin edebilirsiniz.

Dezavantajları:

 • Demir kapılarda kullanılabilme özelliği bulunmamaktadır.
 • Kapı ağırlığının net ölçüsü bilinmediği takdirde kapı hareketleri yavaşlamak ile beraber zor açılmaktadır. Yağ  ile çalışmaktadır. Yağ kullanılmadığı vakit ayarı bozulmaktadır.
 • Hidrolik kapı yayları 40 TL ile 100 TL fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Kapı itme yayı çeşidi:

Avantajları:

 • Oldukça ucuz fiyata satılmakta.
 • Hafif kapılarda kullanılmakta.

Dezavantajları:

 • Görünüş bakımından estetik değildir.
 • Yaylı olduğu için kapı hemen kapanma moduna geçmektedir.
 • Kg bakımından ağır olan kapılarda kullanılmamaktadır.
 • Dışa açılan kapılar ile uyum sağlamamaktadır.
 • Paslanma yönünden dayanıksız olduğundan dolayı dış kapılarda kullanılması önerilmez.

Basit montaj uygulaması

Oldukça ekonomik bir yapısı olan yay modelleri ile kapınızı otomatik olacak şekilde kapatabilmektesiniz. Montaj bakımından pratik olarak monte edilmektedir. Kapı kapatma hızı genel olarak hız ayar vidası ile ayarlanabilmektedir.  Kapınızın güvenli bir şekilde kapanması ve açılması için emniyet anahtarını unutmayınız.

 1. Vida sürücü yardımı ile montaj malzemelerimizin tümünü alarak ürünün kaba geniş olan kısmı içten duvara gelecek şekilde ayarlamaktayız.
 2. Geniş olan alanı vida sürücümüz ile duvara monte ederek ince olan kısmı da kapımızın üzerine montalıyoruz.
 3. Hidrolik kapı yayı montajını yaptıktan sonra ürün üzerinde bulunan vidamızı saat yönünde olacak şekilde çevirerek kapanış hızını ayarlıyoruz.
 4. Vidamızı sol yörüngesinde çevirdiğimizde kapanış hızı artarak hız ayarı daha da yükseltilmiş olmakta.

Vidayı çok fazla sıkmadan ve kastırmadan monte etmeliyiz ki kapımız zorlama yapmasın.

Cam balkon kapılarınız için 15-20 kg kapı modellerine uygun kapı yaylarını tercih edebilirsiniz. Estetik görünüme sahip oldukça fonksiyonel kapı yayı modeli bulunmakta.

Montaj işlemi:

 1. Cam balkon kapı yayımızı montaj malzemeleri yani (vida ve deliklerin üzerini örtmenize katkı sağlayan aperatif aksesuarları )ile kabından çıkarıyoruz.
 2. Sol dip köşeye gelecek şekilde yine iç kısımdan vidalayarak kapımızın mekanik olarak yavaşlatılmış bir şekilde kapanarak örtülmesine katkı sağlıyoruz.
Marka Kapanma Gücü Fiyat Özellikler
Yale Orta dereceli kapıya göre belirlenmekte 57,90 TL Montaj ayarlı olarak yapılandırılmıştır. 2,4 ayarlı olarak satışa sunulmaktadır.
Kale 4 84,25 TL  Demir ve çelikten yapılmıştır. 60 ile 85 kg ağırlığındaki kapılarda kullanılmaktadır.
Kale 2-5 117,50 TL Güç ayarı bulunmakta.25 ile 120 kg kapıda kullanılmakta. Demir ve çelikten üretilmiştir.
Başel Düşük seviye 19.20 TL Mekanik kapı örtücüdür. 15 ile 20 kg hafif kapılarda kullanılır.

 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle