Kapı hidrolikleri kapıların uzun ömürlü kullanımına avantaj sağlamakta olan ve kapı hareketlerini düzenli bir şekilde sisteme uyduran özelliğe sahip mekanizmalardan oluşmaktadır.

Kaliteli hidrolik markalarıhidrolik

Kapı hidrolikleri raylı ve gömme olmak üzere 2 çeşit modülde tasarlanmıştır. En kaliteli kapı hidrolikleri Marelli, Yale, Geze ve Kale markalarında bulunmaktadır.

Kapı hidrolikleri bakımından çift kanatlı kapı modelleri için kullanılan geze kapı hidrolikleri ise kayar kanallı olup üst kısımdan monte edilmektedir.

 

ISM serisinde yer alan çift kanatlı kapı kapatıcıları birden fazla ayarlanabilme özelliği ile kullanıcıya sistematik bir uygulama modülü sunmaktadır.

Duman şalter merkezli üretilen veya Freeswing serbest salınım işlevli olarak tasarlanan kapı hidrolikleri hemen hemen tüm gereksinim gereken alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sabitleme mekanizması kapsamında DIBT- Almanya Yapı Denetim Kurulu doğrultusunda yönergelerce DIN EN 1154, 1158 ve 1155 gibi standart modeller ile tasarlanan ürünler CE- simgesini de taşımaktadır.

Satış fiyatlandırmaları

Kapılarınızın genellikle üst kısmına monte edilen ürünler insan gücüne gerek duymaksızın kapıların açılma ve kapanma hızını belirlemektedir.Belirtilen bütçe fiyatına göre 20 TL’den başlayarak 300 TL’ ye kadar her fiyat ve modele uygun kapı hidroliği bulabilmektesiniz. Oldukça kullanışlı olan kapı hidrolikleri sayesinde kapınızın kolaylıkla kapanıp açılabilmesini sağlayacaksınız.

Marka Fiyat Özellik
 Kale Hydro 44,90 TL Gümüş olan hidrolik modeli 3 numaralıdır. Yaklaşık olarak 40-65 kg ağırlığında kapılar için uygun görülmektedir.
Yale Kapı Hidroliği 2000 Kayar Kollu 107,50 TL Stop kollu olan kapı hidroliği 3 numaralı hidrolik modeli olup ayarlanarak frenleme yapabilme özelliğine sahiptir.
 Dcl111  89,89 TL  Standart modüllü dirsek kollu kapı kapatıcı modeli ile kapanma hızını belirleme imkanına sahipsiniz.180 derece açılabilme imkanı sağlamaktadır
 Kale Bykl3k0001 Kl-3/400Ga  89,89 TL Güç ayarlı olan gümüş hidrolik sayesinde 25 ve 120 kg ağırlığı arasında olan kapı modellerine monte edebilme imkanına sahipsiniz. Sağ veya sol montaj edilme imkanına sahipsiniz.

Bakım ve onarım

Kapı hidroliğiniz monte edildikten sonra onarım ve bakımına özen göstermelisiniz. Kapı hidroliğinin rahatlıkla çalışmasına katkı sağlayan madde kapı hidroliği yağı olmaktadır. Bazı kapı hidroliği modellerinde mevsimliğe veya belirli zaman araıklarına göre yağlama yapılması gerekmektedir. Bu açıdan kapı hidroliğinizde yağ kaçırma ve benzeri sorun olduğunda mutlaka teknik servise başvurmalısınız. Gerek dış kapılarda, bahçe kapılarda ve iç kapıların tümünde kapı hidroliği kullanmanız mümkündür.

Kapı hidroliği seçiminde bilinmesi gereken bilgilere ve teknik uygulama bilgisine sahipseniz kendi kapı hidroliğini kendiniz alarak montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kapı hidroliği montajı ve kapı hidrolikleri hakkında bilgi sahibi değilseniz o vakit kapınızın yapısına göre uygun kapınızın ağırlığını ve işlevselliğini kısıtlamayacak modelde kapı hidroliği seçmeniz faydalı olacaktır.

Kapı hidroliği kullanım hataları

  • Kapı hidroliklerinin kapanma işlevselliği sizler ile de alakalı olabilir. Her şey normal iken ve kapınızda hiç bir problem bulunmamakta iken birden bire kapı hidroliğiniz açısından problem yaşıyorsanız kapı hidroliğiniz ile ilgili bir problem var demektir.
  • Kapı hidrolikleri ile ilgili teknik ayarlar ile uğraştığınızda bilgi sahibi olmamanız.
  • Kapı hidroliği bulunan kapıların arasında bir şeyler sıkıştırmak.(Ev taşınırken, kapıdan sürekli girip çıkma işlemlerinde ve benzeri.)
  • Kilidin dil kısmına çeşitli ürünler ile müdahale etmek veya bantlamak.
  • Hidrolik kanadının sürgüsü ile oynayarak kuyruğunu çevirmek.
  • Kapının menteşeleri arasına çeşitli malzemeler koymak. Bunlardan en sık rastlananı taş olmakta.
  • Bazen kapı hemen kapansın diye veya bazı iyi niyetli bireylerin yaptığı gibi kapı kapanırken kapıyı itmek.

Her ne olursa olsun hiç bir şekilde kapı hidroliklerine müdahalede bulunmamalıyız. Aksi takdirde kapı hidroliği içindeki teller yamulabilir, kapı hidroliği göbeği çatlayabilir, kapı aşağıya doğru sürekli sürtünerek ses veya ağır kapanma gibi hatalı kullanım sonuçlarını meydana çıkarabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle