Amerikan kapı modellerinde 2 farklı boyama şekli bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi selülozik diğeri ise sentetik boyama uygulamasıdır. Selülozik boya adını verdiğimiz boya çeşidi sentetik boyaya göre daha kaliteli ve kullanım açısından daha dayanıklı yapıda oluşturulmuştur.

Kapılarda kullanılan boya çeşitlerikapı

Kirada oturmakta iseniz veya evinizin kapılarını boyamaktasınız lakin sizler için pek fazla öneme sahip değil ise o vakit sentetik boya ile Amerikan kapılarınızı boyayabilir ve boyatabilirsiniz.
Amerikan kapı modellerinde kullanılmaması gereken boya türü su bazlı olandır. Her zaman için gerek işlevsellik gerekse temas bakımından oldukça kullanışlı bir yapı oluşturduğumuz kapılarımız için her zaman daha estetik ve daha dayanıklı kapı boyası malzemeleri tercih etmeliyiz.
Selülozik boyalar olduğu kadar tinerbazlı boyama ürünleri de oldukça dayanıklı ve işe yarar niteliktedir. Aksi takdirde su bazlı uygulanan boyalar hem olumlu sonuç vermemekte hem de kapınızın bir kaç uygulama sonrasında kullanılmayacak hale gelmesine neden olmaktadır.

Boyama uygulamaları ve renk seçenekleri

Uygulama 1:
İmkanı olan bireyler kapısını sökerek kapı atölyesine götürüp selülozik boya ve havalı tabanca kullanarak boyama işlemini gerçekleştirebilirler.
Atölyeye götürülen kapı ilk olarak kanatlarının sökülmesi ile tamirat, zımpara, aster vb. uygulamalardan geçmektedir. Sonrasında ise havalı tabanca sayesinde boyama işlemi gerçekleştirilir.
Boyası tamamen kuruduktan sonra zarar görmemesi için paketlenerek teslim edilir.

 

Uygulama 2:
Sentetik boya ile uygulanacak kapı boyama işlemi sayesinde yapı malzemeleri bulunduran marketten rulo fırçanızı temin ederek sökmeden kolaylıkla evinizde boyayabilmektesiniz. Eğer ki boyanın kokusuna dayanabilecekseniz bu uygulamayı malzemelerini temin ederek kapınızı boyayabilirsiniz.
Renk seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Nasıl ki badana yapıldığında alt kısımda kalan renk koyu ise boya rengini kapatmak için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Kapı boyama ile ilgili de aynı şekilde uygulamalara özen göstermeli ve kapımız çok hasar görmüş ve altta bulunan renk çok koyu ise o vakit boyamızı çok inceltmeden uygulamalıyız. Eğer boyamızı çok fazla inceltmiş isek o vakit bir kat sürüp tamamen kurumasını bekleyip ardından kapımızı tekrar boyamalıyız.

Amerikan kapı boyası ile kapısını kendi boyayacak olan bireyler nalbur veya yapı malzemeleri satan yapı marketlerinden boya, macun, tiner, fırça rulo, tamir macunu temin etmelidir. Kapı kolları ve beraberindeki aksesuarların boya olmaması için ya sökmeli yada kağıt bant yapıştırmalısınız. Aksi takdirde oluşacak olan boya ve benzeri maddeler kapı aksesuarlarınıza zarar verebilir.

Kapınız ile ilgili her hangi bir tamirat işlemi yapılması gerekmekte ise o vakit boyama yapmadan önce kapınızı tamir etmeli ardından kapınızı boyama işlemine başlamalısınız.

 

Renk seçeneği bakımından tercihen kapınızın önceki rengine yakın seçmeniz hem bütçeniz açısından hemde düzgün ve pürüzsüz bir boyama işlemi gerçekleştirilmesi açısından daha makbul olacaktır.

Amerikan kapı boya fiyatları:

Genellikle marka ve ürün özelliklerine göre farklılık gösteren boya ürünleri 20 TL ile 80 TL arasında değişik fiyatlar ve değişik özellikler ile satışa sunulmaktadır.

Marka Fiyat Özellikler
Filli Boya 22,95 TL Su ile inceltilebilme özelliği bulunmaktadır.Çevre dostudur.

Kimyasal maddeler karşı dayanıklı olarak üretilmiştir.

DYO 25,90 TL Su bazlıdır. Sararmaya karşı dirençlidir. Darbelere karşı dayanıklılık sağlar.
DYO HIDROLUX 69,90 TL 2 kat sürülerek uygulanmaktadır. Darbe ve sararmaya karşı koruyucu etken oluşturur. Çevreye ve insanlara karşı duyarlı olarak üretilmiştir. Kat sayısının her biri için 6 saat beklendikten sonra tekrar uygulanmalıdır.
DYO MASSIVELINE 25,90 TL Her türlü ahşap üzerinde uygulanmaktadır. Yüzeye mükemmel bir şekilde yapışarak sararma ve benzeri durumların oluşumunu engellemektedir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle