Yıllar öncesinde çelik kapılar ilk çıktığı dönemlerde görsellik ön planda tutulmuyorken günümüzde bu olgu değişmiş çelik kapı için insanlarda sağladığı güvenliğin yanında görsel güzelliğinde önemli olduğu olgu oluşmaya başlamıştır. Görsel güzellik için ise çelik kapıların rengi imalattan sonra değiştirilebilmektedir. Uygulanacak basit yöntemlerle gerek yıllar içerisinde oluşan boya deformasyonları gerekse sağlam olan boyanın renk değişimi kısa bir sürede gerçekleştirilebilecektir.

Çelik Kapı Boyama Teknikleri

  • Çelik Kapı BoyamaAhşap Çelik Kapı Boyama Teknikleri
  • Metal Çelik Kapı Boyama Teknikleri

Çelik kapı boyama teknikleri kapının türüne göre değişmektedir. Öncelikle boyasını değiştirmek istediğimiz kapının türünün tespit edilmesi gerekmektedir. Çelik kapı dediğimizde insanların çoğunda sadece metal levhalardan oluşan kapı türü gelse de çelik kapı firmaları görsellik adına kapıların bazı bölümlerinde metal levhalar kullanmakta bazılarında ise ahşabın doğal güzelliğine yer vermektedir. Bu nedenle çelik kapı boyama teknikleri kapının ahşap olan bölümlerinde ayrı metal olan bölümlerinde ayrı teknikler gerektirmektedir.

Çelik kapılarda ahşap ve metal yüzeyin ortak özelliği boyanın iyice yedirilebilmesi için öncelik olarak her ikisinde de pürüzlü noktaların zımpara vasıtasıyla temizlenmesinin gerekliliğidir.

Bu özellik ortak olsa da metal ve ahşap yüzeylerde kullanılacak olan zımparaların farklı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Çelik kapı boyaması için ahşap yüzeyde kullanılacak olan zımpara metal yüzeyde istenilen verimi vermeyeceği için pürüzsüzlük sağlamadığı gibi üstüne atılacak olan yeni boyanın da estetik anlamında sağlıklı bir görüntü vermesini engelleyecektir. Ayrıca kullanılacak olan boyanın da ahşap ve metal yüzeyde farklı seçilmesi gerekliliği de kesinlikle unutulmamalıdır.

Çelik Kapı Boyama nasıl yapılır

Çelik Kapı BoyamaÇelik kapı boyamasında öncelikle metal ve ahşap yüzeyler belirlenerek yapılacak işlemlerin ve farklı özelliklere sahip boyaların birbirine etki etmemesi için ayrılması gerekmektedir.

Çelik kapılarda metal ve ahşap yüzeylerin ayrılması en kolay şekilde kağıt bant yardımıyla yapılabilmektedir. Kağıt bant işlem bittikten sonra kolay bir şekilde iz bırakmadan sökülebilen, ekonomik olan ve yapı marketlerde, nalburlarda, kırtasiyelerde kolaylıkla elde edebileceğiniz bant türüdür.

Kağıt bandın genişliğinin 3cm ve daha fazlası tercih edilmesi yapılan işlemi kolaylaştıracaktır.


Ahşap ve metal yüzey fark etmeksizin öncelikle eski boyanın var olan pürüzlerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu işlem ahşap model ve metal yüzey için farklı zımparalarla yeni atılacak olan boyanın kolayca yedirilebilmesi için pürüzsüz bir yüzey oluşturmak adına yapılmaktadır. Metal bölümde kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan tozların ortadan kaldırılması da işlem kusursuzluğunu sağlayacaktır.

Çelik kapı boyamasında sprey boya, su bazlı boya ve yağlı boya kullanılıyor olsa da bunlar çelik kısım için verimli boya türleri değildir. Çelik kısımda kullanılması gereken boya türü selülozik boyalardır. Çekiçlenmiş selülozik boya kullanılmasına özen gösterilmelidir. Çelik kapıların ahşap kısımlarının boyanmasında ise yüzeyin düz olması veya olmaması kullanılacak olan fırça tipini etkileyecektir.

Ahşabın göz zevki için kullanılmış olması birçok çelik kapıda düz olmayan yüzeylerde görülmesine neden olabilmektedir. Düz olan ahşap yüzeylerin boyanmasında parmak rulo tipinde fırçalar tercih edilirken düz olmayan ahşap çelik kapı boyamalarında ise 3 numara kıl fırça tercih edilmesi yerinde olacaktır.

Çelik Kapı Boyama Fiyatları

MARKA MODEL FİYAT TERCİH NEDENİ
Kişinin Kendisi Ahşap Desenli Çelik Kapı 35 TL Ucuza mal etmek ve keyifli bir gün geçirmek
Kişinin Kendisi Metal Desenli Çelik Kapı 75 TL Hem ekonomik bir şekilde boyamayı gerçekleştirmek hem de ortaya kendi emeğiyle bir ürün çıkarmak
Furkan Çelik Kapı Metal Desenli Çelik Kapı 125 TL – 350 TL Metal yüzeylerin pürüzsüzlüğünü sağlayıp, boyayı yedirmek zor olduğu için son teknoloji cihazlarla işlem yapmaktadırlar.
Star Çelik Kapı Ahşap Desenli Çelik Kapı 120 TL – 450 TL Ahşap yüzeyler kolay temizlense de, boyanın yüzeye yedirilmesi için kompresör vasıtasıyla makinelerle boyama yapılmalıdır. Bu yüzden tercih edilmelidir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

Yorum ekle