Giriş kapının ses izolasyonu – evinizin rahat ve sessiz ortama dönüştürmek için gereken yöntemler ve malzemeler. Ses yalıtımı yapılmış olan ve olmayan kapılar arasında konstrüksiyonu olarak çok büyük bir farkı yoktur. Yapımında kullanılmış malzemesine göre bazı özellikleri değişebiliyor olsa da her kapı zaten ses izolasyonunu da yapmaktadır. Ses şiddeti desibel olarak ölçülmektedir. Makalemizde kapıların ses yalıtımı nasıl yapılması gerektiğini kaleme alacağız.

Kapının ses geçirmesinin sebepleri

Giriş kapının ses yalıtımı

Giriş kapının ses yalıtımı

Giriş veya odalar arası kapıların ses yalıtım derecesi üç faktöre bağlıdır.

  1. Kapı kanadının yapılmış olduğu malzemesi. En yüksek ses yalıtımı ile yapılmış olan kapılar tek parçadan oluşan doğal ahşap kapıları olduğuna dair yaygın bir görüş vardır. Aslında bu görüş pek çok tartışılamaz. Fakat son yıllarda gelişmiş teknoloji yeni çözümler ürettiğini de unutmamak gerekir. Kompozit materyallerden yapılma kapıların dolgu malzemesi olarak kaliteli malzeme kullanılınca gerekli derece ses yalıtımını yapmak mümkündür. Örneğin en ucuz odalar arası kapılar zayıf ses yalıtımı ile bilinmektedir. Ancak kullanılmış materyallerine baktığınızda petek kartonu göreceksiniz. Bildiğiniz gibi bu karton ses izolasyon materyali değil ve doğal olarak ses geçirmektedir. Kapı kanadı olarak aynı materyaller ancak dolgu malzemesi plastik köpüğü veya poliüretan ise bu kapı çok daha yüksek ses yalıtımı derecesine sahip olacaktır.

Aynı şekilde dolu kapı kanadı da. Bu kez kapı kanadın ses yansıtma kabiliyeti kullanılmış materyallere bağlıdır. Bir de dekorasyonu için kullanılmış malzemesi de ses yalıtımına destek olabilir.

  1. Kapı eşiğinin bulunması. Kapı eşiği bulunmayınca tabi ki kapının altında bir aralık kalacaktır. İşte bu kapı kanadı ve zemin ile arasındaki boşluktan ses gelebilmektedir. Kapı eşiğinin yapılmamasının sebebi eviniz içinde odadan odaya geçerken rahat olmasıdır. Yani zemin düz olunca daha iyidir. Ama diğer taraftan odalar arsındaki ses yalıtımın derecesi daha düşük olacaktır.
  2. Kapınız ne kadar iyi kapanıyor. Bu da en önemli faktörlerden biridir. Özellikle giriş kapı için geçerlidir. Ses yalıtımından ziyade iyi kapanmayan giriş kapısı ısı yalıtımı açısından da kötü etkilemekte olup sürekli evde hava esmesine de sebep olabilir.
Kapı ve pencerelerin ses yalıtım yapımının fotoğrafları

Kapı ve pencerelerin ses yalıtım yapımının fotoğrafları

 

Kapı ses yalıtımının en yüksek derece yapılması için yukarıda zikrettiğimiz üç hususun bulunması ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer bunlardan biri eksik veya yapımında yanlışlık varsa kapınızın ses yalıtımında da bir eksik olacaktır. Makalemizde özellikle bu tür sorunlara dikkat edilecek ve sizde bunları takip ederek ses yalıtımını doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Demir giriş kapının ses yalıtımı nasıl yapılır?

Yeniden bir yöntem geliştirmeye hiç gerek yoktur. Zaten malzeme ve teknolojisi geliştirilmekte ve sağlam bir şekilde giriş kapının ses yalıtımın yapılması herkes tarafından bilinmektedir. Eğer şuana kadar bu yöntemleri kullanmadıysanız işte tam vaktidir. Yaygın olan ve verimli ses yalıtım metotları arasında birkaçından bahsedeceğiz.

  • Kapı kaplaması. Kapının ses yalıtım malzeme ile kaplanması en eski – belki kapı icat edildiği dönemlerden beri – ve efektif metotlardan biridir. Bu yöntem kapı kanadının gözenekli malzeme ile kaplama yapılması veya kapı içindeki boşluğunu dolgu malzemesi olarak doldurulması ile gerçekleştirilir. Gözenekli malzeme olarak sünger veya başka bunun gibi malzeme kullanılır. Bu tür ses yalıtım tabakası kapı kanadına her iki tarafından yapıştırılır ve üzerinden dekoratif kaplaması olarak dermatin, deri veya diğer kaplama malzemesi ile kapatılır. Bazen bu amaçla doğal ahşap kullanılabilir. Örneğin ahşap kullanılınca kapının ses yalıtımı çok güzel bir şekilde yapılabilmektedir. Aynı şekilde  kontrplak panellerikullanılmaktadır.
Giriş kapının ses yalıtımının fotoğrafları

Giriş kapının ses yalıtımının fotoğrafları

  • Kapı kanadının kapı kasasına sıkı kapanması için ne yapılır?

Kapının sıkı kapanması ses ve ısı yalıtımı açısından son derece önemlidir. Yanlış yapılmış kapı hem evinizin ses yalıtımı açısından kötü etkiler hem de soğuk dönemlerde dışarıdan soğuk havanın geçmesine ve dolayısıyla masraflarınız artmasına yol açmaktadır. Aynı şekilde – kapı sıkı kapanmayınca evinizde sürekli hava esmesine sebep olacaktır. Kapı sıkı kapanması için genellikle lastik veya süngüden yapılma kendinden yapışkanlı  – bant kullanılmaktadır. Bu bant kapı çevre uzunluğuna yapıştırılır ve kapı kapanınca izolasyonunu sağlar. En yüksek derece yalıtımını yapmak için bu bant iki kat yapıştırılır: biri kapı kanadına, diğeri ise kapı kasasının içi kısmana yerleştirilir.

  • İkinci kapının yerleştirilmesi. Aslında ses ve ısı izolasyonu için en doğru çözüm – ikinci kapının yerleştirilmesidir. Kapılar arasında bulunan hava tabakası izolasyon tabakası olarak yalıtım fonksiyonunu en güzel şekilde yapmaktadır. Çoğu yerlerde giriş kapısı bulunduğu duvarın kalınlığı ve dolayısıyla kapı boşluğu ikinci kapının montajına uygundur. İki kapının montajı şu şekillerde gerçekleşebilir:
  1. mevcut kapınızın yanında bir daha kapı monte edilir.
  2. her iki kapı kanadı bir tane kapı kasasına takılır.
Dairede kapı ses yalıtımı yapımının fotoğrafları.

Dairede kapı ses yalıtımı yapımının fotoğrafları.

İkinci seçenek biraz daha avantajlı görünmektedir. Çünkü estetik ve fonksiyoneli açısından daha verimli ve aynı zamanda ses yalıtım derecesi daha yüksektir.

Kapı veya herhangi başka bir yerde ses ve ısı izolasyonunun yapılması gibi en iyi şekilde yapılması için işin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tam anlamı ile sessiz ortam istiyor musunuz? O zaman bahsettiğimiz üç tane faktörünü dikkate alarak ses izolasyonunu yapmanız gerekmektedir.

Giriş kapının ses yalıtımının yapımı videosunu izleyin

Odalar arası kapıların ses yalıtımı

Odalar arası kapıların ses yalıtımına gelince en büyük sorun kapıların dekoru ve dış görünümüdür. Bu sebepten dolayı odalar arası kapıların kapı kanadının ses yalıtımını yapmak neredeyse mümkün değildir. Yapılabilecek tek şey – kapıların camlarını sökerek yerini ahşap panelleri ile kapatmaktır. Birde dış kapıların ses yalıtımı hakkında bahsettiğimiz gibi kapı kanadı ve kapı kasası arasına izolasyon bandını yerleştirebilirsiniz. Ancak odalar arası kapılarını ses yalıtımını daha kapıları seçerken veya montaj aşamasında yapılması daha doğrudur. Yukarıda da dediğimiz gibi kapı eşiği bu konuda önemli bir detaydır. Kapı montajı aşamasında yapılmadıysa daha sonra kurulması mümkün değildir. Sadece tamamen kapı kasası ile sökerek ve yeniden yapılandırılması ile yapılabilir.

Odalar arası kapıların ses yalıtımının fotoğrafları

Odalar arası kapıların ses yalıtımının fotoğrafları

Odalar arası kapıları ses izolasyonu hakkında diyebileceğimiz bir daha bir husus var: kapıların ses yalıtımını yapmakla iş bitmez. Odanızın duvarları ses geçiriyorsa kapılarla uğraşmanızın pek anlamı yoktur. Alçıpan bölme duvarları yapılırken bazen yeterli kadar izolasyonu yapılmamakta olup maden pamuğu veya başka bir izolasyon malzemesi eksik kalmış olabilir. Bu sıkça rastlanır. Dolayısıyla eğer duvar ses getiriyorsa kapıların ses izolasyonunun yapılmasının pek çok anlamı yoktur. Hatta bu konuda bir anekdot vardır:

Duvarın ses yalıtımını kontrol ederken arka tarafından yüksek sesle biri bağırır: ‘duyuyor musun?’ diye. Karşı taraf ise: «ben seni görüyorum» diye yanıt vermiş.

Gördüğünüz gibi kapı ses izolasyonu aslında yapılması kolay ve kendiniz gerçekleştirebileceğiniz bir iştir. Ama hep aklınızda tutmanız gereken ve en önemli husus şudur: her işin gibi kapının ses yalıtımı da doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Evinin sesiz bir ortama dönüşmesini istiyor musunuz? Ses izolasyonuna dikkat edin!

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (6 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle