Kapılar, evimizin güvenliğini korumakla kalmaz aynı zamanda ısı yalıtımı konusunda uzman olmak zorundadırlar. Özellikle kış aylarında ısı yalıtımını sağlayamayan kapılar bir süre sonra bütçeye de zarar vermektedirler.

Kapı tercihini yaparken yalıtım konusuna ne kadar dikkat edilse de bazen yardımcı elemanlar kullanmak gerekir. Bu elemanların başında kapı bantları gelir.

Kapı izolasyon bandı çeşitleri

Kapı İzolasyon bandı

Kapı İzolasyon bandı

Kapı yalıtımını sağlamakla görevli kullanılan, kapının boşluklarını doldurmak için tasarlanmış bant türlerine kapı izolasyon bandı nedir.

İzolasyon bantları kapının şekline göre değişik kalınlık ve renklerde olabilir. Ayrıca istenilen kalite açısından belli özellikleri de olabilmektedir.

 • Çift taraflı kapı bantları: Kapının önüne ve arkasına yerleştirilen, çift taraflı rüzgârı ve soğuk havanın içeri girmesini engelleyici bant çeşitleridir. Yumuşak yapısı sayesinde kapıların açılıp kapanmasında zorluk çıkarmazlar.
 • Yalıtım fitili: Bazı fitilden yapılan bantlar izolasyon için iyi görev görürler. Bu fitiller kapılardaki boşlukları kolaylıkla doldurabilirler. Özellikle kapının alt tarafına sıkıca yerleştirilirler ve havanın girip çıkmasına mani olurlar.
 • İzole bantlar: izole bantlar oldukça yapışkan yapıda kalın bantlardır. Pencerelerde de kullanılır. Açık görülen bölgelere yapıştırılarak yapının iç izolasyonu rahatlıkla sağlanabilir.
 • P tipi bant: Kalın bir köpük gibi duran bu bantlar yapışkan yapıya sahiptirler. Kolayca şekil alabildikleri için yalıtımı korumada etkilidirler.
 • Köşe ve kenar koruyucular: Kapıların en çok hava alan yerleri köşelerdir. Belirli kullanımlardan sonra köşelerden kapılar açılma yapabilir. Bu yüzden köşe ve kenar koruyucular rahatlıkla kullanılabilir. Yuvarlak şekilleri olan bu koruyucular köşeleri iyice kavrayarak hava girmesini engeller.

Kapı bandı nasıl yapıştırılır?

Kapı bandının kullanılacağı kapının ne tür bir kapı olduğu oldukça önemlidir. Eğer evin içindeki kapılarda yani panel kapılarda kullanılacak ise çift taraflı kapı bandı tercih edilmelidir.

Yapışkanları oldukça kuvvetli olduğu için tekrar çıkarmak oldukça zordur. Bu yüzden yapışkan doğru bir şekilde yapıştırılmalıdır.

İlk olarak bandın kullanılacağı yer belirlenmelidir. Daha sonra bandın ucundan yapışkanlı yer bir müddet açılmalıdır. Ve açık olan kısmın en dibine yerleştirilmelidir.

Biraz bant açılarak yapıştırılmalı, tekrar bastırılmalıdır.

Kalıcı bir etki sağlaması için yapışkan iyi yerleştirilmeli ve iyice bastırılarak yapışkanın yapı ile kaynaşması beklenmelidir.

Köşe ve kenar koruyucu kullanılacak ise bu işlemin tam olarak gerçekleşmesi için köşelere koruyucunun iyice girmesini sağlamak gerekir.

Tam olarak yerleşen köşe koruyucu izolasyonun sağlanmasında tam destek sağlayacaktır.

Öncü bant firmaları

Bant firmaları kullanıcıların isteklerini iyi karşılayabilmek için üstün kalitede ürünler yaparlar. İzolasyonun sağlanması için her bant firması kendini her seferinde bir adım daha ileriye götüren yapılar yapmaktadır.

Evinizin ısısını korumak istiyorsanız, bant seçeneği çok ancak kapınızın yapısına uygun olanı bulmak size kalmıştır. Fikir sahibi olmak isteyenlere öncü bant firmalarını sıralarsak;

 • Bondit kapı izolasyon bantları
 • Polipak izolasyon bandı
 • Polikur kapı altı bandı
 • Polidol kapı bandı
 • Rem kapı bandı
 • Linex kapı bantları

Firmaların bant fiyatları

Firmaların fiyatları bandın uzunluğuna göre değişmektedir. Her modelde bant olduğu gibi her boyutta bantta vardır. Bantların uzunluğu arttıkça fiyatları da artmaktadır.

FİRMA MODEL FİYAT ÖZELLİK
Bondit İzole bant 10,50 TL 6 m boyunda, bompeli yapıdadır.
Polipak Çift taraflı kapı bandı 3,89 TL 10,8 m boyunda, sünger ve kendinden yapışkanlı, 3 şeritli yapıdadır.
Polikur Yalıtım fitili 3,50 TL Kapı altlarında kullanılmaya uygundur. 2,5-1,90 Cm
Polidol P tipi bant 19,90 TL 3 m fitil ile boşlukları kolayca doldurabilir.
Rem Köşe ve kenar koruyucu bant 15,50 TL Renk seçenekleri mevcut olan köşeli bantlardır.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle