Kapılar korumacı yanları ile tercih edilirken daha riskli alanlarda ise güvenlik konusunda tam olmak zorundadırlar. Bunların arasında asansör kapıları da vardır.

Asansör kapıları

asansör kapısıAsansör kapıları yük taşıyan yapıların önünde koruma amacı ile durular. Kaliteleri son derece yüksek olmak zorundadır. Asansör kapıları özellikle çok katlı binalarda sürekli kullanıma maruz kaldıkları için özenle seçilmelidirler.

Asansör kapıları standart ölçüleri

220 cm yükseklikte,

genişliği 90 cm,

derinliği ise 100 cm şeklindedir.

Asansör kapı çeşitleri

Yarı otomatik asansör kapısı

Yarı otomatik asansör kapısı

Yarı otomatik kapılar çift kanatlı kapılar, dayanıklılıkları oldukça fazladır. Çift kapılı olmaları geniş olmalarından kaynaklanır. Menteşeleri özel sistemdir, paslanmaz malzeme ile yapılırlar. İstenilen tipte kilit sistemleri vardır.

Otomatik asansör kapıları

Otomatik asansör kapıları

Otomatik kapıların ise kabin uyumları optimal tiptedir. Özellikle kuyu şeklinde tasarlanmış asansörlere güzel bir uyum sağlamaktadır. Oldukça sessizdirler, sürekli bakım gerekmez. Kolaylıkla monte edilebilirler.

Asansör kramer kapı

Asansör kramer kapı

Kramer kapı sistemleri, kuyu ve kabin tipi asansörlerde kullanılma dışında teleskobik olarak da uyum sağlarlar. Özel menteşe sistemleri ile yeni nesil panellerle doğrudan uyumludur. Sıkışmalara karşı önlem alınmış kapılardır. Kart okuma sistemlerine kolaylıkla uyum sağlar, acil durum özelliği de vardır.

barikap kapı

barikap kapı

Barikap kapılar, en uyumlu sistemlerdir. Kuyunun dar olduğu alanlarda yukarı doğru açılır ve yerleşmesi kolaydır. Şifreli sistemleri de vardır, koruma amaçlı kullanılır bu yüzden iş yerleri ve hastanelerde daha çok tercih edilirler.

En uygun asansör kapıları

Asansör iç yapı

Asansör iç yapı

Asansör firmaları işinde oldukça titiz davranırlar. Ülkemizde kaza oranlarının en çok yaşandığı alan olan asansörlerdir. Bu yüzden kalite ve güvenlik açısından oldukça önem verilmesi gereken alanlardır.

Asansör kapıları takılırken montajı oldukça kolaydır ve asansöre uygun olarak tasarlanır.

Asansör firmaları kapının boyutunu her kuyuya uygun olacak şekilde yapar ve kullanıcı zorluk çekmez.

Uygun fiyatta asansör kapılar manuel kapılardır ancak son zamanlarda demode olmuşlardır. Bu yüzden otomatik ve ya yarı otomatik kapılar daha çok tercih edilmektedirler.

Bu kapıların butonları vardır ve asansör ile ayarlanıp düğmeler ile açılıp kapanır.

FİRMA MODEL FİYAT ÖZELLİK
Edessa asansör sistemleri Yarı otomatik çift kanatlı kapı 2000 TL – 7000 TL Butonlara basarak açılıp kapanır.
Aras asansör Kremer kapı 3000 TL – 8000 TL Kart okuma sistemli.
Assen asansör Barikap kapı 2500 TL – 6000 TL Şifreleme sistemli.
Serimas asansör sistemleri Otomatik kapı 3500 TL – 8000 TL Kolay montajlı, sessiz kapıdır.

Motorları nasıl olmalıdır?

Asansör motorları çekim güçlerine göre kullanılır, motorun çekin gücüne göre kişi taşıma sayısı da değişecektir.

Motorlar kullanılacak asansöre göre uyumlu olmalıdır.

Apartman gibi konutlarda kullanılan motorlar genel olarak 320 kg, 400 kg, 480 kg ve ya 600 kg olurlar. Bunlar 3-4 kişi taşıyabilen motorlardır.

Hastanelerde kullanılan sedye asansörleri yük taşıdıkları için daha yüksek motorlar isterler. Bunlar 1 ton ağırlığında çekim gücü olan motorlar ile çalışırlar.

Frekans kontrollü asansör motorları kişi sayısı aşıldığı zaman taşıma yapmaz bu da güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Elektrik kesintileri sırasında asansörler çalışmadıkları için frekans motorlar buna karşı bir önlem alarak jeneratör ile bağlanır.

Diğer motorlar da elektrik kesintileri asansörde mahsur kalma gibi durumlara sebep olabilir.

Motorlar arasında en uygun fiyata sahip olanı 320 kg taşıma kapasitesi olan motorlardır.

Özbek marka asansör motorları kullanım açısından kaliteli olurken bütçeyi kasmayacak şekilde ayarlanmıştır.

Özbek asansör motoru firması dolar bazı olarak işlem yapsa bile Türk lirası olarak 10.000 TL ve 30.000 TL fiyatları arasında ürünler yapmaktadır.

Diğer motor firmalarına göre fiyatları biraz daha uygundur ve kalite açısından da fiyatları el yakmaz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle