Kapılar evlerin koruyucu nesnelerdir. Ancak birçok koruma sistemi mevcuttur. Bunların hangisinin size uygun olduğunu seçmek size kalmış olsa da uygun olanını belirlemek biraz kafa karıştırabilir.

Şifreli kapı kilidi nasıl olmalı?

Şifreli kapı kilidiŞifreli kapıların kullanılma yerleri gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde güvenlik gün geçtikçe daha çok önem kazandığı için kullanım alanları daha fazladır.

Şifreli kapılar hastane, okul, şirket ve daha birçok alanda ilgisi olmayan kişilerin girmemesi için de tercih edilen kapılardır.

Özellikle toplu konutlarda güvenliği sağlamak amacı ile şifreleme sistemleri kullanılmaktadır.

Şifreli kapılar kullanıcıların istediği bir şifre ile oluşturulurlar. Bu yüzden güvenlik konusunda oldukça korumacıdırlar.

Önemli olan nereye kullanılacağıdır ve kişinin isteğine göre her kapıya uygulama yapılabilir.

Şifreli kapı otomatiğiŞifreli kapıları tercih eden kişiler güvenlik konusunda kendilerini rahat hissetseler bile bazen şifreler çözülebilir. Bunu düşünerek kaliteli bir ürünle çalışmak en etkili yöntem olacaktır.

Şifreli kapı kilitleri işinde uzman kişiler tarafından yapılırsa hırsızlara karşı alarm sistemleri ile birlikte yapılırlar. Bu da evde kimse olmasa bile koruma sistemini arttırıcı bir rol oynar.

Şifreli kapı kilidi kapının göbeğinde bulunan kilidin yapısına göre oluşturulur. Bu yönüyle kilitler daha çok uyum sağlayabilirler.

Kart okuyuculu sistemleri de vardır. Kartlar istenildiği zaman açılır ve iptal edilir.

Şifreli kapı otomatiği

Şifreli kapı otomatiğiŞifreli kapıların ihtiyaç duyulduğu bir başka alanlar ise apartman gibi toplu alanlardır. Özellikle üst katlarda ve evi giriş kapısını görmeyen kişiler otomatiğe basma konusunda tereddüt ettikleri için şifreli otomatik sistemi kullanmaktalar.

  • Elektronik şifreli kapı otomatiği
  • Şifreli kartlı kapı otomatiği
  • Manuel girişli kapı otomatiği

Bina ara katında kalan işyerlerinde yabancıların girmesini engellemek amacı ile de şifre otomatiği kullanılmaktadır.

Şifreli kapı otomatikleri genellikle kapı zilinin yanında bulunur. Şifreyi girince otomatik kapı açılır. Belli bir süre yanlış girilirse alarm sistemi ile firmaya haber ulaşır ve önlemler alınır.

Şifreyi doğru girmeyince otomatik kapı kesinlikle açılmaz bu da mekânı yabancılardan uzak tutar.

Aynı sistem zillerin dışında evin kapısının yanında da bulunur. Bu sistem zile basan kişi ile konuşmayı sağlayan ahizeler ile birliktedir. İzin verilmez ise kapı otomatiği yine açılmaz.

Manuel girişli kapılar ise yine belirli bir şifre ile girilen ve sadece kullanıcıların bildikleri şifrelerdir.

En uygun model ve yaklaşık fiyatlar

kale x5

kale x5

Kapılarda en çok kullanılan firmalar arasında Kale kapı kilitleri yer arıyor. Kale kapı firması kilit konusunda herkes tarafından tanınmış bir firma.

Şifreli sistemlerin türleri kilidin gövdesine göre yapılır. Kilit sisteminin nasıl olduğunu bilmek bu bağlamda kullanıcıya kalıyor.

Kale kilit kapının kale x5 ve kale x10 şeklinde 2 çeşit şifreli sistemi mevcut.

Kale x5 serisinin vericisi üstündedir ve eski kilidinizin yerine bunu takarak kartlı sisteme direk olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kale x10 serisi ise barelin üzerine koyulan bir sistemi var. Hiç anlamayan bir kişi bile bu sistemi kolaylıkla kurabilir. Bu tarz ürünlerin seçilmesi kullanıcı açısından da oldukça rahat olacaktır.

FİRMA MODEL FİYAT ÖZELLİK
Kale kapı ve kilit sistemleri X5 set 100 TL – 500 TL Vericisi üstünde olduğu için kolay montajlıdır.
Multitek şifreleme sistemleri Şifrematik 250 150 TL – 1000 TL Tüm kapılara uyumludur.
Rfid elektronik E-3 sistem 175 TL – 1500 TL Eski kilidin yerine olur.

Açma yöntemleri

şifreli kapı kilidi nasıl açılırŞifreli sistemlerde güvenlik üst seviyede olsa bile bazı yöntemlerle şifreler kırılabilmektedir. Ancak bu yöntemleri kullanabilecek kişiler gerçekten konusunda uzman olmalıdırlar.

Kapı açma yöntemlerinden biri şifreyi düşünce yöntemi ile açmaktır. Ancak bu oldukça zordur, şans ve bilgi gerektirir.

Onun yerine şifreleme işleminden anlayan bazı cihazlar vardır, bu cihazlar şifreyi çözme konusunda yardımcı olabilirler.

Baff 600 adlı cihaz şifreleme konusunu çözmüş bir cihazdır. Şifrenin kaç haneli olduğunu bilmek işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Bu cihaz sayesinde uydulardan sinyal alınır ve şifre kodları tek tek bulunabilir.

Cihazın bir ucu kutunun elektroniğine bağlanır, daha sonra her hane için cihazın tuşuna basılır ve cihazın ötmesi beklenir.

Cihaz eğer o sayıda ötüyor ise o hanenin kodu o sayıdır. Sırası ile bütün haneler bu işlemden geçirilir ve sonunda bir şifre elde edilir. Bu şifre ile kilit kolaylıkla açılabilir.



1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle