Kapıların daha kolay açılıp kapanması için uygulanan sistemlerden biri de kayar kapılardır. Yerine göre kayar kapılar birçok sistemde oluşmaktadır.

Kayar kapı sistemleri

Kayar kapı sistemleriKayar kapılar fazla yeri olmayan alanlarda kullanılan kapılardır. Kullanım yerleri oldukça çoktur ve sürekli karşımıza çıkmaktadır.

Kayar kapılar hastane ve alışveriş merkezlerinde otomatik kapı olarak kullanılırlar. Kapılara motor takılarak butonlu, kumandalı ve ya fotoselli olarak kullanıma sunulur.

Özellikle garaj kapısı olarak kayar kapılar tercih edilmektedir. Yana kayar çelik kapılara oldukça sık rastlanmaktadır.

Kayar kapı sistemleri motorları kayar kapının ağırlığına göre alınmaktadır. Böylece kapılar daha rahat açılmakta ve kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

Evlerin genellikle balkon ve teraslarında kayar kapılar hoş görüntü için tercih edilmektedir. Kapıların sağa sola açılma derdi olmadığı için de evlerde oldukça kolaylık sağlamakta ve yer kaplamamaktadır.

Kayar kapınız için motor bulmak oldukça kolaydır. Motorların montajı kolay olduğu için kendiniz de kurulumu yapabilirsiniz.

Kayar kapınızı aldığınız zaman raylı sistem ise kapıyı taşıyan raylar vardır. Bu da kapının çekimini kolaylaştırır.

Yana kayar kapı sistemi

yana kayar kapılarKaya kayar kapılar isminden de anlaşıldığı üzere yana kayarak açılmaktadır. Çoğu zaman bu kapılarda raylı sistemler kullanılsa bile raysız sistemleri daha kullanışlıdır.

Yana kayar kapılar otomatik olarak daha çok tercih edilmektedir. Kullanılacak alana göre istediği şekilde olduğu için butonlu ve ya kumandalı sistemleri vardır.

Yana kayar kapıların manuel kullanımı oldukça kolaydır. Kollarından tutarak kolayca açıp kapatabilirsiniz.

Yana kayar kapılar genellikle çelikten üretilir ancak isteğe göre alüminyum kaplaması da vardır. Demirden olması bütçeyi zorlamaz.

Yana kayar kapı yaptırmayı düşünüyor iseniz kapı sistemleri tasarlayan bir firma ile çalışmanızda yarar var.

Firmalar kendilerini kapı alanında ispatladıkları için daha kaliteli ürünleri sizlere sunabilmektedirler.

Ancak sanayi bölgelerinde işinde uzman ustalar da işinize yarayabilir. Eğer kapınızı daha ucuza mal etmek istiyor iseniz sanayide yaptırabilirsiniz.

Kilit seçimi

çift kanatlı kapı kilidi

çift kanatlı kapı kilidi

Kayar kapılar genellikle çift kanatlı olur ve kapılar iki yana kayarak açılır. Böyle olması geçişleri kolaylaştırmaktadır.

Ancak özellikle yana kayar garaj kapılarında araçların girişi dışında bahçe giriş kapıları da yer alır. Bu kapılar göbekli kilitler ile kilitlenir ve giriş kapışınla ek olarak göbeklerden oluşurlar.

Bunun dışında kayar kapıların kilitleri genellikle demirli sistemler ile birleştirilerek kitlenir. Bu tarz kilitler de oldukça güvensizdir. Fazla tercih edilmezler.

Bu yüzden kayar kapılara genellikle göbekli kilitler kullanılmalıdır. Anahtar yardımı ile kolayca açılabilmektedirler.

Otomatik kapılarda ise kumanda ve ya buton sistemi kullanılmaktadır. Ancak bu kapının kumanda olmadan açılamayacağı anlamına gelmez. Çünkü kapıların elektik kesilmelerine karşı manuel kullanımları vardır.

göbekli kilitKapı kilitleri genellikle alüminyumdan yapılır, zamanla paslanma yapabilir ancak yıpranması zordur.

Rfid kartlı geçiş sistemleri de kayar kapılarda tercih edilmektedir. Bunların kilitleri de elektronik oldukları için oldukça güven sağlamaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle