Kapılar evimizin güvenliğini sağlayan yapılardır. Ancak şık durması için de değişik renklerde istenilene göre tasarlanabilmektedir.

Kapı boya çeşitleri

Kapılar ağaçlardan üretilen el emeği ve ya sanayi ürünü yapılardır. Ancak ağaçtan olmaları o renklerde olacağı anlamına gelmez.

Kapılar istenilene göre her renkte olabilmektedir. Ancak boyaların uzun ömürlü olabilmesi için kaliteli bir firmadan boya temin edilmesi gerekmektedir.

Ancak hangi boya firmasını tercih edeceğinizi kapıların kalitesini arttırmak açısından oldukça önem taşıyor.

Kapı boyaları kullanılırken kapının modeline dikkat etmek gerekiyor. Eğer kapı Amerikan panel kapı ise Amerikan kapılarda kullanılan boyalar tercih edilmelidir.

Eğer ahşap panel bir kapı ise kullanılacak boya çeşidi ahşap kapıya uyum sağlayacak bir boya olmalıdır.

Ahşap renkler koyu oldukları için üzerine boyama yapılırken iki kat boya yapılarak rengin tam olarak oturması sağlanır.

Özellikle MDF kaplama kapılarda kullanılan boyalar daha çok yağlı boyalardan tercih edilir, parlaklığın korunması için yağlı kapı boyaları ilk seçenek olmalıdır.

Boya yapıldıktan sonra kapının üzerinde fırça izleri kalmaması için püskürtme yöntemi ile boyama yapılmalıdır. Son zamanlarda en çok tercih edilen boyama yöntemi püskürtme yöntemidir.

  • Akrilik esaslı su bazlı boyalar
  • Parmak yaldız boya
  • Mat vernik
  • Gomalak boya
  • Su bazlı yağlı boya
  • Lake boya

Kapı boya çeşitlerini bu şekilde sıralamak mümkündür, ancak nasıl uygulanması gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir.

Kapı boya renkleri

kapı boya renkleriKapı boyaları istenilen her renkte olabilmektedir. Ancak boya firmalarının renkleri bazen birbirini tutmamaktadır.

İstediğiniz rengin kuruduktan sonra ve ilk boyama esnasındaki rengini bitmiş kapılar üzerinden kolayca görebilirsiniz.

Kapı renklerinde son zamanlarda en çok tercih edilen renk açık renklerdir. Açık renkleri boyamak daha zordur.

Özellikle koyu renk bir kapıya uygulanan açık renkler tam olarak rengi belli etmediği için kullanılan boyanın kaliteli olmasına da dikkat etmek gerekmektedir.

Kapı boya renkleri ahşap ve ceviz renklerde tercih edilirken rengin oturması daha kolaydır. Bu yüzden ceviz tonları kapılarda kullanmak için birçok renkte olmaktadır.

Ceviz renkleri hemen hemen her kapı çeşidine uygulanan bir renktir. Kullanış açısından da rahat oldukları ve iz tutmadıkları için tercih edilme oranı açık renklere göre daha yüksektir.

Kapı boyalarınızı kendinizde evinizde kolayca uygulayabilirsiniz, ancak bunun için kapınızın modelini iyice öğrenmeniz ve boyanın kapınıza uyacağından emin olmanız gerekmektedir.

İşinde usta bir firma ile yapacağınız çalışmalarda kapınıza uyacak rengi kolaylıkla seçebilirsiniz.

Ahşap kapılarda doğal renk kullanımı oldukça yaygındır. Kaplama yüzeyinin çeşidine göre renk seçimi yapılır. Meşe, fındık, maun, afromozya, sapelli, bambu, dişbudak vb. birçok kaplama seçeneği mevcuttur.

Bunlarla birlikte ahşap koruma amaçlı pinotekslerde her çeşit renk kullanmak mümkündür. Meşe, ceviz, fındık, maun, kızıl ceviz vb. onlarca renk seçeneği mevcuttur.

Ahşap kapılar ağır görünümü nedeniyle mobilya tipi kapı olarak algılanır. Mobilyalarınızın rengiyle uyumlu boyatmak evde renk uyumu sağlar.

Firma seçimi

Firmalar hemen hemen her renkten boya üretebilmektedirler. Ancak kapınıza uygun boyayı seçmek için iyice bir inceleme yapmanız gerekmektedir.

Kapı boyası firmaları boyanın kalitesine göre fiyatlar ile ürünlerini sunmaktadır.

PERMOLİT firması herkes tarafından bilinen bir firmadır, boyaları hem püskürtme hem de fırça yardımı ile uygulanabildiği için tercih edilmektedirler. Fiyatları da oldukça uygun ve uzun ömürlü boyalardır.

DYO firması ise daha çok duvar ve tavan boyaları konusunda uzman bir firmadır. Ancak parlak yağlı bir kapı isteyenler için ilk tercih olabilir.

firma model fiyat özellik
permolit Amerikan kapı boyası 33,85 TL 2,5 litre fırça ile uygulanabilen boya
artdeco Ahşap kapı boyası 6,00 TL Metalik renk 10 ml
zeren Lake kapı boyası 49,90 TL Krem renk 5 litre
DYo Parlak yağlı boya 35,99 TL Beyaz renk MDF kapı boyası, 3 litre boya

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle