Kapılar şıklığı yansıtmanın yanı sıra evlerimizin sıcaklığını da muhafaza eden yapılardır. Ancak açılıp kapanırken evimize zarar vermemeleri gerekmektedir.

Kapı stoperi nasıl seçilir?

kapı stoperiKapılar açılıp kapanırken çarpmalar yapmaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı da bazen duvarlar oyulabilmekte ve ya çizilebilmektedir.

Kapıların duvarlara çarpmalarının engellenebilmesi için kapı stoperleri kullanılır. Ayrıca kapılar hızlı çarpmalardan dolayı kendine de zarar verip yıpranabilmektedir.

Kapıların çarpmasını engellemek için kullanılan stoperler çeşit çeşittir. Kapı kollarının boyayı aşındırmaması için kullanılan stoperler oldukça yumuşak yapıda olmalıdır.

Genellikle kapıya montaj edilerek takılarak kapı stoperleri, kapı koluna ve ya tokmağına geçirilerek de takılabilmektedir.

Kapı tokmakları için yuvarlak yapıda plastik stoperler kullanmak gerekir. Eğer kulplu bir kapı ise kapı kulpuna geçirilerek esnek plastikten yapılmış bir stoper etkili olacaktır.

Kapı stoperi oldukça yumuşak olmak zorundadır. Genellikle plastik kapı stoperleri tercih edilmelidir. Sert yapılı olanlar daha fazla zarar verebilirler.

Kapı stoperleri ayrıca eğimli alanlarda kapıların kapanmaması için de kullanılmaktadır. Bunlar bir kalas gibi sert durarak kapının kapanmasını engeller.

Son zamanlarda oldukça çeşitli kapı stoperleri üretilmektedir. Özellikle eğlenceli olması için çeşitli şekiller ile biblo havası verilen türleri vardır.

Kapı stoperleri eğer kapının kapanmaması için kullanılacak ise sert ve ağır bir yapıda olmalıdır. En ufak bir esintide hafif stoperler yararlı olmayacaktır.

Özellikle cam bulunan kapılarda çarpmalar oldukça büyük hasar yaratacağı için kapı stoperi kullanmaya özen göstermek gerekir.

Kapı stoperlerinin kullanılan kapının cinsine göre değil, neden gerekli olduğunu düşünüp ona göre seçimini yapmak gerekir.

Model ve fiyat

Kapı üreticileri stoper yapımı ile ilgilenmez, daha çok plastik üzerine uğraşan firmalar bu tarz tasarımları kullanıcıya sağlamaktadır.

Kapı stoperi almak istiyorsanız hırdavat ve ya nalbur iye tarzı dükkânlarda bulabilmek mümkün. Ancak internet üzerinden sipariş vererek de beğendiğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Kapı stoperlerini yapı marketlerinde de kolayca bularak tanesini makul fiyatlar ile alabilirsiniz.

Kapı tokmakları daha çok şeffaf renklerde üretildikleri için zamanlar plastikleri sararma ve ya bozulma yapabilir. Bu gayet normaldir.

Ancak kaliteli malzeme ile ürünlerini tasarlayan firmalar uzun süre kullanılacak stoperler üretirler.

Ercan Yapı Market daha çok kapı tamponu üreten bir firmadır. Kapı tamponlarının içinde bulunan sert yapısı zamanla plastiği erittiği için fazla tercih edilmez. Ancak kapı koluna geçirilen plastik yapılar bu firmadan tercih edilebilir.

Eymen Yapı Market kullandığı ürünleri plastik dışında krom ile karıştırarak üretir. Bu da plastiğin kullanım ömrünü uzatır ve zamanla rengin sararmasını engeller. Diğer firmalara göre tane fiyatı fazladır ancak uygun fiyatları da bulmak mümkündür.

Last Stop firması sadece kapı stoperi üreten oldukça yaratıcı bir firmadır. Kapıları durdurmak amacı ile ürettiği stoperler ile yoğun ilgi görmektedir.

Daha çok dekoratif amaçlı üretilen kapı stoperleri Last Stop firmasında fiyat olarak biraz yüksektir. Ancak hem ağır hem de sert kapı stoperi ürettiği için malzemeleri de oldukça kalitelidir.

Uçak motifi, asker motifi, kuş motifi ve oldukça dikkat çekici ayakkabı motifleri ile evlerinizde şık görüntüler oluşturabilir ve adeta biblo tarzında kapı stoperleriniz ile süsleyebilirsiniz.

FİRMA MODEL FİYAT ÖZELLİK
ERCAN YAPI MARKET Kapı tamponu kapı stoperi 1,00 TL- 5,00 TL Kapı çarpmalarına karşı şeffaf renk stoper
eymen yapı market Kapı kolu stoperi 3,00 TL – 7,00 TL Krom ve beyaz şeffaf kapı tokmak stoperi
last stop Airplane doorstop 29,00 TL Uçak şeklinde kapı çarpmasını durdurucu

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle