Bahçe, otopark gibi açık alanları korumak için genellikle demir kapılar kullanılır. Bu kapılarla açık alanlarda tam anlamıyla güvenlik sağlamak mümkündür.

Demir Bahçe Kapı Çeşitleri

Bahçe kapıları, kullanım alanlarına, ebatlarına ve açılma yönlerine göre çeşitlilik gösterir. Ayrıca otomatik ve manuel olarak açılan modeller vardır. Bahçe kapısı seçimi yaparken kullanılacağı açık alanın özellikleri, girişin büyüklüğü gibi unsurlar göz önüne alınmalıdır. İyi bir kapı seçilerek otopark, bahçe gibi toplu konutlara ya da müstakil evlere ait açık alanları tam anlamıyla korumaya almak mümkün olacaktır.

Demir bahçe kapıları

Demir bahçe kapıları

Yana kayar bahçe kapıları, manuel ya da otomatik olarak açılıp kapanan modellerdir. Kapı, sürgülü bir sistem üzerine monte edilir. Yana doğru çekilerek açılır ve kapanır. Genellikle sitelerin ve müstakil konutların bahçe girişlerinde kullanılır. Otomatik olarak en çok kullanılan kapı modelleri bunlardır. Kartlı geçiş sistemiyle, uzaktan kumandayla ya da güvenlik kabininden aktive edilebilir.

İçeri ya da dışarı doğru açılan kapılar ise genellikle apartman bahçe girişlerinde kullanılır. Bu kapılar birbirine kenetlenen iki kapıdan oluşur. Biri demir yardımıyla yere sabitlenirken diğerinin üzerinde kilit vardır ve genellikle tek kapı kullanılır. Ancak demir çekilerek kapıların ikisi de açılabilir. Bu modeller genellikle manuel olarak kullanılmaktadır. Ancak otomatik olarak kullanılan türleri de bulunmaktadır.

Bahçe kapıları genellikle alçak bir duvarın ya da demir bariyerin üzerine monte edilir.

Hangi Bahçe Kapıları Daha Uygundur

Belirtildiği gibi, kapı seçimi yaparken korumaya alınacak alanın özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Açık alanın korumaya alınması, kapının insan ve araç sirkülasyonunda kolaylık sağlaması gibi durumlar göz önüne alınmalı ve seçimler buna göre yapılmalıdır.

Örneğin otopark girişlerinde sürgülü kapıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Bu kapılar araç sirkülasyonunda kolaylık sağlayacak yapıdadır. Otomatik sistemler bu kapılara kolaylıkla uygulanabilir. Kartlı geçiş ya da uzaktan kumandalı tanıma sistemi entegre edilerek, binada yaşayan ya da çalışan kişilerin araçları dışında araç girişine kapatılabilir ve tam anlamıyla güvenlik sağlanabilir. Sürgülü kapılar, hızlı açılıp kapandıkları için otopark, depo ve hangar girişleri için uygundur. Ancak otomatik sistemlerin tercih edilmesi faydalı olacaktır. Manuel sistemlerde giriş çıkışlarda vakit kaybı yaşanabilir. Araç yoğunluğuna ve mevcut araçların büyüklüğüne göre bir kapı seçimi yapılabilir.

Apartman girişlerinde ise iki yana açılan kapıların kullanılması gerekir. Bu kapılar yaya girişleri için oldukça uygundur. Belirtildiği gibi, genellikle manuel olarak çalışan kapılardır ancak otomatik sistemlere de entegre edilebilirler. Yana kayar kapılar gibi, kartlı geçiş sistemiyle de çalışabilirler. Bu sayede binaya yabancı şahısların girmesi de engellenebilir. Özellikle şirket binalarında bunun büyük bir koruma sağlayacağını belirtmek gerekir.

Fiyatlar genellikle monte edilecek alanın ebatına, kapı türüne ve güvenlik özelliklerine göre belirlenir. Ancak fiyatları ön plana alarak bir tercih yapmamak gerekir. Açık alanların güvenliğini sağlamak kapalı alanlara göre daha zordur. Bu yüzden tam anlamıyla güvenlik sağlayacağından emin olunacak modellerin seçilmesi gerekir.

Öncü Firmalar ve Fiyatlar

Demir ferforje bahçe kapıları hakkında bir araştırma yapıldığında, birkaç firma göz önüne çıkıyor. Yaşar Ferforje, Özdağ Ferforje ve Karabacak Ferforje tüm Türkiye’de ön plana çıkan markalar arasında yer alıyor. Bu firmalar kaliteli imalatıyla tanınıyor. Fiyatlar, kaliteye ve monte edilecek yerin özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Kapı sistemlerini düşük fiyatlarla edinmek için bazı özelliklerden feragat etmek gerekiyor.

Öncelikle, manuel sistemlerin her zaman daha ucuz olduğunu belirtmek gerekir. Otomatik entegrasyon sistemlerine ayrıca para verilmesi gerekeceği için, bu tür kapılar pahalıya mâl olur. Eğer kapı yapmanız gereken yer yüksek güvenlik önlemleri alınması gereken bir yer değilse, manuel açılıp kapanan kapıları tercih edebilirsiniz. En azından apartman giriş kapılarında manuel modelleri tercih edebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle