Eskiden kullanılan, hatta hala daha bazı köylerde kullanılan tahta bahçe kapıları vardır. Şimdilerde daha modern bir hayat sürdüğümüz için bahçe kapıları çok fazla seçenek ile karşımıza çıkıyor. Ancak hangisini seçeceğiniz kapınızın boyutu ve sizin zevkinize kalmış bir durum.

Bahçe kapı çeşitleri

bahçe kapısı

Bahçe kapıları evin en dışında yer alan mekanizmalardan oluşur. Bu yüzden emniyet sistemleri oldukça yüksek olmak zorundadır.

Genellikle kendinden korumalı yani mızraklı ve dikenli telli yapıları olsa bile daha çok otomatik sistemli olanları tercih edilmelidir. Ya da kilit göbeği sağlam olan kapılar seçilmelidir.

Bahçe kapı modüllerinden bahçe yaya kapıları dar olurlar. Sadece insanların geçmesi için yapılmışlardır standart ölçüleri 100×120 cm boyutundadır.

Araç giriş kapıları çelik ve ya demirden yapılırken kullanıcıya kolaylık olması açısından kumandalı ve butonlu olarak otomatik sistemli olabilirler.

Taçlı bahçe kapıları şık görüntüler için birebirdir. En modern kapılar bunlardır ve genellikle müstakil evlerin garaj kapılarında, ya da bahçe yaya kapılarında kullanılırlar.

bahçe kapısıLazer kesim bahçe kapıları ise lazer yardımı ile demirin şekillendirilmesi ile oluşur. Çelikte kullanılabilir kalitesini seçmek size kalmıştır.

Mızraklı bahçe kapıları hırsızların en son uğrayacağı kapılardır. Üzerinden atlamak oldukça zordur. Genellikle villa tarzı müstakil evlerde, yalılarda, iş yeri otoparklarında ve ya site gibi alanlarda kullanılır.

Lazer kesim özel çizim kapılar istediğiniz modeli kendinizin yaratmanıza olanak sağlayan yapılardır. Bu tarz yapılar belli bir plana sadık kalınarak özel makinalar ile kesilir. Her çeşitte bulunabilirler.

Hangi bahçe kapısını kullanmak daha uygundur?

bahçe kapısıBahçe yaya kapıları taçlı ve ya modern kapı şeklinde tasarlanırlar. Taçlı kapılar kilitli oldukları zaman hırsızlara karşı bir kalkan olurken, aynı zamanda şık bir görüntü oluştururlar.

Araç giriş kapıları, her türlü geniş aracın geçmesi için oldukça geniş yapılan kapılardır. Telli ve ya kollu olarak üretilmektedirler. Kollar geçişlerde kolaylık sağlar ve motor bağlanarak otomatik yapıda olabilirler.

Araç giriş kapıları daha çok demir ve çelik kullanılarak yapılır. Taçlı modelleri de vardır, şık görüntü sağlamak amacı ile renklendirilebilirler. Bu kapılar yaya kapıları ile bir bütün olarak kullanılırlar.

Araç giriş kapıları raylı olurken, yaya bahçe kapıları manuel’dir.

Kanatlı araç giriş kapıları raysız sistemlerdir. Çift kanat açılarak kapılar daha geniş alanların girmesine olanak sağlarlar.

Kanatlı araç giriş kapıları genellikle depo kapılarında kullanılır. Bu tür kapıların yaya kapısı bulunmaz. Bu yüzden toplu konutlarda kullanılması uygun değildir.

Taç bahçe kapıları modern görüntü oluşturan kapılardır, kapıların üzerinde lazer kesim yapılarak şekillendirilen kesitlerdir.

En güzel bahçe kapısı modelleri

bahçe kapısıEn güzel modeli bulabilmek için kataloglara bakmak yeterlidir. Daha sonra alınacak ölçü hem fiyatı ortaya çıkaracak hem de istenileni sizlerin seçmesi için bir plan çıkacaktır.

Bahçe giriş kapı modelleri ölçüye göre tasarlanınca daha hoş bir görüntü sergileseler bile, hazır modelleri kapınıza uygulamak sizi daha çok memnun edebilir.

Kapı konusunda uzman firmalarla çalışmak sizi daha mutlu edebilir, ancak eğer demir bahçe kapısı yaptırmak istiyorsanız demir konusunda uzman bir firma tercih etmelisiniz.

Firmalarda her renk seçeneği mevcuttur gerisi sizin zevkinize kalıyor, kullanacağınız yer neresi ise ona göre korumalı bir kapı seçmek emniyetinizi sağlamakta daha yararlı olacaktır.

Fiyatlar boyutlara göre değişmekte, ancak kesim yapılan kapılara fazla malzeme harcanmadığı için biraz daha uygun fiyatlarda olabilirler.

 

FİRMA MODEL FİYAT
Ferforje bahçe kapıları Taçlı bahçe kapısı 350 TL – 1500 TL
Tekince otomatik kapı Araç giriş kapısı 1000 TL – 5000 TL
Aydınoğlu kapı Mızraklı bahçe kapıları 500 TL – 2000 TL
Ege grup dekorasyon Lazer kesim kapı 350 TL – 2500 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle