Kapılar evimizin bir nevi güvenlik görevlileridir. Bu yüzden kaliteli oldukları kadar sağlam da olmak zorundadırlar. Genellikle bahçe, büyük bina girişleri ve depo kapılarında kullanılan demir kapılar sağlam oldukları kadar kullanışlıdırlar da.

Demir kapı seçimi

Demir dış kapıDemir kapılar kırılıp bükülmesi zor olan kapılardır. Bu yüzden güvenlik konusunda oldukça temkinlidirler.

  • Çift kanatlı demir kapı
  • Üç kanatlı demir kapı
  • Alüminyum kaplama demir kapı
  • Telli demir kapı
  • Otomatik demir kapı
  • Hidrolik demir kapı

Demir kapılar daha çok bina ve ya bahçe kapılarında tercih edilirler. Soğuk hava şartlarına dayanıklı oldukları için tercih edilme olasılıkları oldukça fazladır.

Demir kapılar alüminyum kaplama şeklinde olabilirler. Böylelikle demirin zamanla yıpranma ve çizilme olasılığı aza indirgenir.

Eğer korumalı bir bahçenin kapısı olacaksa, daha çok telli kapılar tercih edilir maliyeti oldukça az ve manuel kullanımı gayet basittir.

Kanatlı kapılar kapının boyutunu büyütmek için tasarlanmışlardır. Kanatlar açıldığı zaman geniş yükler kolaylıkla geçebilir.

Demir kapılar genellikle sızdırmaz conta ile monte edilir. Bu sayede ısı yalıtımını korumaları da yüksek derecede artar.

Demir kapılar senelerdir camlı olarak kullanılırlar, demode olmayan bu uygulama günümüzde dahi oldukça tercih edilmektedir. Yalıtıma katkı sağlamak için lamine cam kullanılır.

Saten kaplama demir kapı modelleri açık renk isteyenler için birebirdir.

Demir kapı tercihleri kullanılacak yere göre olmalıdır. Ölçüler isteğe göre ve kapının boyutuna göre olabilir. Ancak ustanın aldığı ölçüler kullanıcıyı memnun etmeye yetecektir.

Firma seçimi

Demir dış kapıDemir kapı üreten firmalar bu işte uzmanlaşmış ve kendini ispatlamış firmalardır. Önemli olan kullanacağınız yere göre ne tür bir kapı istediğiniz.

Turhanlar çelik kapı, sızdırmaz conta kullanılan ürünler imal eder. Yalıtım konusunda işinde en iyisidir. Kişinin isteğine göre ürünleri vardır.

Demir atölyesi, son zamanların en gözde demir kapı firmasıdır. Cam, pleksi ve ahşap motifleri demir kapılara işleyerek daha modern kapılar tasarlayan ustaları vardır.

Aydınoğlu alüminyum, demir kapılara alüminyum kaplama konusunda tercih edilen firmadır. Kabartmalı alüminyum konusunda uzmandır. Şık görüntü isteyenlerin tercih ettiği kuruluş kalitesi ile meşhurdur.

Öz biçer ferforje, özellikle dış kapılar üzerinde uzman bir firmadır. Bahçe ve site kapıları kaparken oldukça başarılı işler gerçekleştirmiştir.

Demir doğrama dekorasyon, Ankara da üretim yapan firma her türlü demir işlerini tüketiciye sunmaktadır. Demiri iyi yontmayı bilirler, bu yüzden yaptıkları demir kapılar oldukça kalitelidir.

Yaklaşık fiyatları nelerdir?

Demir dış kapıDemir kapılar ölçülerine göre fiyatlandırılır. Usta gelir kapı boyutuna göre ölçüsünü alır ona demir kapılar kalıplarda yoğrulup yontulmaya başlarlar.

Demir kendi de pahalı bir madendir ayrıca işçilik fazla olduğu için fiyatlar biraz pahalı gibi durabilir. Ancak kalite açısından oldukça iyi ürünlerdir.

Bazen hazır kapılar kendi kapı genişliğinize uymayabilir bu yüzden fiyat artsa bile camlı ve ya telli demir kapılar tercih edilirse biraz fiyatta düşme olabilir.

FİRMA MODEL FİYAT ÖZELLİK
Öz biçer Ferforje Telli demir kapı 300 TL – 800 TL 100×220 cm
Demir atölyesi Çift kanatlı demir kapı 350 TL – 750 TL 120×220 cm ekonomik
Turhanlar çelik kapı Alüminyum kaplama 450 TL – 800 TL 150×300 cm
Demir doğrama dekorasyon Otomatik demir kapı 800 TL – 2000 TL 170×400 cm

Demir kapı yapımı

Demir kapı yapımı belli kural çerçevelerinde yapılmaktadır. İlk olarak ustalar tarafından kapının takılacağı yere göre ölçü alınır.

Ölçü alındıktan sonra demir kapılar nasıl isteniyor ise bir şeması çıkartılır.

Şeması çıkartılan kapının ne kadara mal olacağı müşteriye söylendikten sonra kapılar imal edilmeye başlanır.

Öncelikle saf demir yoğurulmaya başlar ve makinada yapılacak ise kalıplara konur.

Yüksek derece sıcaklıkta eriyen demir, fırınlara alınarak sıvı bir hal alır.

Daha sonra ise kalıba yerleştirilir ve soğuyana kadar beklenir. Soğuduktan sonra kalıplardan çıkarılır ve nasıl bir kapı olacaksa işleme tabi tutulur.

Camlı demir kapıları yapmak göründüğünden daha zordur. Camın olduğu taraflar biraz daha ince kaldığı için kalıplara iyi oturması gerekmektedir.

Eğer demir kapının üzerine kaplama yapılacak ise kalıplardan çıkan demir baskılar alüminyum baskı ile kaynaklama yapılarak takılır.

Alüminyum ve demir aynı maden grubundan geldikleri için çabuk kaynaşırlar. Birbirlerine yapışırlar ve işlenmesi oldukça kolaydır. Özellikle kabartma yapılacak ise kabartma alüminyum üzerine önceden yapılmalıdır.

Telli demir kapılar ise yapım aşaması daha zor olan siparişlerdir. Demirler belli şekillere göre işlenir. Demir ince işlenirken deforme olabileceği için şekil vermek biraz zordur.

Hafif yumuşamış demir istenilen motifle birleştirilerek teller oluşur, daha sonra kapıya monte edilir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle