Demir pencereler, vitrinler, parmaklıklar ya da kapılar yapmak için demir doğrama yöntemlerinin bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Demir Doğrama Yöntemleri

İlk zamanlarda daha çok ahşaptan yapılan doğramalara zamanla demir, çelik, pirinç gibi farklı doğramalar da eklenmiş olsa da bütün bunların içerisinde demir doğrama, üstün özellikleri ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Demir doğrama

Demir doğrama

Demir doğramaların uzun ömürlü olması, yıllık bakım ve onarım masraflarının daha az olması, darbelere karşı yüksek dayanıklılık göstermesi, seri üretime uygun olması, yağmur, rüzgar ve ısı gibi dış etkenlere karşı direnç göstermesi; daha çok tercih edilmesinin ardında yatan belli başlı özellikleri içerisinde yer alıyor.

Dekoratif olarak kullanılan demir parmaklıklar, kapılar ya da korkuluklar; günümüzde daha çok makineler tarafından imal edilse bile hala bu işin sanat olduğunu düşünen kişiler tarafından da el ile üretiliyor. Evlerde kapı, pencere, merdiven ya da yatak başlığı olarak kullanılan demir doğrama ürünler, otoparklarda güvenlik demiri ya da teras kapatma demirleri olarak da tercih edilebiliyor.

Demir doğrama işlemleri gerçekleştirilirken demirin 45 derece açıda kesilerek uçlarının birleştirilmesi, aradan parça çıkarılarak, köşelerin bükülmesi, uçların 90 derece birbirlerine bindirilmesi gibi farklı teknikler kullanılıyor. Yani kısacası demir önce işleniyor, kesilen demir kaynak işlemleri esnasında birleştiriliyor, gerekirse yüzeyler spiral taşlar ile temizleniyor. Bütün bu birleştirme, bükme ve kesme işlemlerinin ise imal edilecek demir doğramanın ölçülerine göre gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ardından istenilen şekilde tamamlanan demir doğramaların boyanması işlemlerine sıra geliyor. Uygun renkte boyanan demir doğramalar, müşteriye sunulmaya hazır hale geliyor.

Geçmişten günümüze bir sanat olarak aktarılmış olan demir doğrama işlemlerinde kaliteli malzemenin de seçilmesi gerekiyor. Kaliteli malzeme seçildikten, ölçüler alındıktan ve kaynak işlemleri tamamlandıktan sonra sıra montaj işlemlerine geliyor. Montaj işlemlerinin eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi de ürünün ömrünün uzun olması ve istenilen sonucun alınması açısından oldukça fazla bir önem arz ediyor.

Ferforje Demir Doğrama Yöntemleri

Günümüzde demir doğrama yöntemleri genellikle seri üretim şeklinde makineler aracılığı ile gerçekleştirilse bile hala ferforjenin bir sanat olduğunu düşünen usta sayıları da azımsanamayacak kadar çok. ‘Ocakta çalışılan ve işlenilen demir’ anlamına gelen ferforje, eskiden kömür ocağında çekiçle örsle dövülüyordu. Böylelikle ferforje şeklini alıyor ve ustalar, adeta birer sanatçı edası ile çalışıyordu. Ferforje demirlik imalatı, günümüzde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ülkemizde de hala önemli bir yere sahip.

Bahçe korkulukları, balkon korkulukları, pencere ve merdiven korkulukları olarak kullanılan ferforje, günümüzde birçok öncü firma tarafından makinelerde işlense de her firma, kendine has motifleri ve teknikleri ile birbirinden güzel modeller üretiyor.

Ferforje demir doğrama, belirli bir sıra ile gerçekleştiriliyor. Öncelikle bu alanda öncü firmalar, yerine uygun tasarım yaparak, en şık modeli sizler için belirliyor. Ardından tasarıma uygun olan malzeme ve aksesuarlar seçiliyor, ölçü ve tasarımı uygun imalat işlemleri başarıyla tamamlanıyor ve imalatın hemen ardından temizlik işlemleri de tamamlanarak, ferforje yüzeyleri pürüzsüzleştiriliyor. Ürünün yüzünü korumak için önlemler alınıyor, boya ve dekorlama işlemlerinin de bitiminin ardından; ferforje  imalat yöntemleri tamamlanmış oluyor.

Usta Arayanlara

Otomotiv sektöründe, sanat yapıları ve mimari tasarımlarda, sanayi tesislerinde, inşaatlarda ve birçok alanda kullanılan demir doğrama, kesinlikle ciddiye alınması gereken meslek dalları içerisinde yer alıyor. Bu yüzden demir doğrama ustasının da bu işe gönül vermiş, demiri gönlü ile döven ve işleyen bir usta olması ve bu işe, bir sanat olarak yaklaşması gerekiyor. Demirin nasıl dövüleceğini, kullanması gereken teknikleri bilen, demire şekil verme konusunda yetenekli ve başarılı olan ustalar, harikalar yaratırken; sıradan ustalar, sizlere sıradan bir sipariş teslim etmekten öteye gidemiyor.

Demir doğrama ya da ferforje ustası arıyor ve bu işi adeta bir tasarımcı gibi gerçekleştiren bir usta ile çalışmak istiyorsanız, usta seçimlerinizde dikkatli olmalı ve geniş çaplı bir araştırma yapmalısınız. Aksi halde deneyimsiz bir ustadan yardım ve hizmet almanız, hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir ve imal edilen ürüne göre demir doğrama yöntemleri de değişiklik gösterebiliyor. Çevrenizde yeterince iyi bir usta olmadığını düşünüyorsanız, bu konuda başarılı olan ve isim yapmış ustalar ile çalışmanın bir yolunu bulabilir, internet üzerinden demir doğrama ustaları ile iletişime geçebilirsiniz. bu sayede çalışma esnasında herhangibir sıkıntı yaşamak durumunda kalmamış olursunuz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle