İşyeri, garaj gibi kapalı alanları güvenliğe almanın en iyi yolu kepenk kullanımıdır. Otomatik kepenklerle zemin kattaki kapalı alanları güvenliğe almak mümkün.

Otomatik Kepenk Çeşitleri

İşyerinizi tam anlamıyla korumaya almak için kepenk kullanmanız gerekir. Kepenk kullanmak, hırsızların kapı kilidine ulaşmasını önler ve işyerinizi tam anlamıyla güvenli kılar. Alttan ya da yanlardan asma kilitle kilitlenen kepenkleri açmak kolaydır. Herhangi bir kilit, sert bir cisim yardımıyla ya da tel toka, maymuncuk gibi gereçlerle açılabilir. Ancak otomatik kepenkler sadece uzaktan kumanda aktivasyonuyla açılabilmektedir. Bu bakımdan daha güvenli olduklarını söylemek faydalı olacaktır.

Otomatik Kepenk

Otomatik Kepenk

Otomatik kepenk sistemleri, temel yapılarına göre çeşitlere ayrılır. Başlıca çeşitler elektrikli ve motorlu kepenklerdir. Çalışma sistemleri temel olarak benzer olsa da, sistem özellikleri bakımından ayrılırlar. Otomatik kepenk alırken kullanılacak mekana ve dış mekan özelliklerine göre bir tercih yapmak gerekir. Kullanılan kepenkin hem güvenliği sağlaması hem de mekanı rüzgar, toz gibi etkenlere karşı koruyacak, aşırı sıcak ya da soğuk havayı önleyecek özelliklere sahip olması gerekir. Bu yüzden iç ve dış mekanda bulunan mağazalar için farklı ürünler seçmek faydalı olacaktır.

Bununla birlikte kepenkler alarm ve güvenlik kamerası sistemleriyle de donatılabilir. Otomatik kepenklerin çoğuna alarm sistemi monte edilebilmektedir. Bu sayede birileri kepenki güç kullanarak açmaya çalıştığında alarm çalışacak ve mekan tam olarak güvenliğe alınacaktır. Ayrıca kepenkin üst kısmına gizli güvenlik kameraları monte etmek de mümkündür. Motorlu ya da elektrikli otomatik kepenk seçerek işyerinizi, deponuzu ya da garajınızı tamamen güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Elektrikli Kepenkler

Elektrikli kepenkler, genellikle çelikten ve alüminyumdan imal edilen kepenklerdir. Uzaktan kumanda sistemiyle aktif edilmekle birlikte şalter ile manuel biçimde de çalışıtırılabilmektedir. Senkronize edildiği şalter ya da uzaktan kumanda dışında herhangi bir şekilde çalıştırmak mümkün değildir. Bu bakımdan hırsızlık gibi durumlara karşı tamamen güvenli bir sistem olduğunu belirtmek de faydalı olacaktır.

Otomatik kepenkler elektrikli kepenk olarak da anılmaktadır. Bu sistemler genel olarak dış mekanda kullanılır. Kaldırım ya da bahçe girişli dükkanlarda tam anlamıyla bir güvenlik sağlar. Elektrikli kepenk fiyat miktarı, özelliklerine ve boyutuna göre değişir. Monte edileceği yerin boyutu ne kadar genişse, fiyat da o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca alarm ve kamera senkronizasyonu olan kepenklerin fiyatları daha yüksek olmaktadır.

Elektrikli kepenkler eczanelerde, kafeteryalarda, mini marketlerde, sokak girişli ofislerde ve bunun gibi işletmelerde kullanılabilir. Çalıştırmak için uzaktan kumanda ile aktif etmek yeterlidir. Ücretleri ise kumandalı kepenk fiyatları üzerinden hesaplanır. Dış mekanlarda kullanmak için ideal olan bu ürünler, güvenlik seçeneklerine sahip oldukları gibi mekanı temiz ve hijyenik tutmak için de önemlidir. Tozlanma, buğulanma gibi durumları önleyecek yapıya sahip olmakla birlikte birçoğunun yangına ve doğal afetlere dayanıklı malzemeden üretildiğini de belirtmek gerekir. Elektrikli kepenkleri tercih ederek mağazanızda tam anlamıyla güvenlik sağlayabilirsiniz.

Motorlu Kepenkler

Otomatik kepenklerin bir diğer ismi de motorlu kepenktir. Bu kepenkler sokak girişli mağazalarda kullanılabileceği gibi, AVM, pasaj, tünel gibi alanlarda bulunan mağazalarda da güvenli bir biçimde kullanılabilir. Kolayca çalıştırılabilen bu kepenkler, tek dokunuşla güvenlik sağlamaktadır. Açıp kapatmak için ekstradan kilit sistemleriyle uğraşmak gerekmez. Bu bakımdan kolay bir kullanıma sahip olduklarını söylemek gerekir.

Motorlu kepenk sistemleri, kepenk motorları ile çalışır. Uzaktan kumanda ya da manuel müdahale motoru harekete geçirir. Kepenk, üst kısımda bulunan bir makaranın etrafına dolanarak kapanır ve açılır. Bu tür kepenkler uzaktan kumanda ve şalter ile birlikte kartlı geçiş sistemleriyle de harekete geçirilebilmektedir.

Motorlu kepenk fiyatları ise ebat ve özellik gibi seçeneklere göre değişilik göstermektedir.

Öncü Firmalar ve Fiyatlar

Otomatik kepenk üreten firmalar araştırıldığında, İstanbul ve Ankara’da hizmet veren birkaç kuruluş göz önüne çıkıyor. Barut Kepenk, buna örnek gösterilebilir. İstanbul merkezli bu firmanın kaliteli ve güvenli sistemler ürettiği bilinmektedir. Ayrıca Keypenk, Storrol, ve Asroyal gibi firmalar da mağaza güvenliği için tercih edilebilecek kuruluşlardır. Her firmanın farklı bir kalite sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak otomatik kepenk sistemleri fiyatları standart olmasa bile hemen hemen bütün firmaların kataloglarında birbirine yakındır.

Otomatik kepenk fiyat özellikleri, ebata göre değişmektedir. Örneğin 3 metreye kadar olan girişlerde otomatik kepenk fiyatları genellikle 1100 TL civarında seyreder. Ebat arttıkça fiyatlar da doğal olarak artacaktır. Küçük bir dükkan girişi için 1100 TL yeterli olacaktır. Ancak 15 metrekare ölçüsünde girişi olan bir mağaza için 3000 TL ödemek gerekebilir. Elektrikli kepenk fiyatları, kepenklere eklenen ekipmanlar bakımından da farklılık gösterir. Güvenlik kameralı ve alarmlı kepenkler diğerlerine göre daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Seçim yaparken fiyata değil ihtiyaca ve kalite özelliklerine göz atılmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle