Pencerelerden kapılara, panjurlardan sinekliklere kadar ev ya da ofislerimizde kullandığımız plastik doğrama ürünler, doğadaki elementler işlenip plastik olur.

Plastik Doğrama Çeşitleri

Elementlerin işlenmesi ile elde edilen plastikler içerisinde PVC doğrama ürünleri, en çok tercih edilen ürünler içerisinde yer alıyor. Boru, profil vb. imalatında kullanılan pvcler, kapılarda, pencerelerde de kullanılıyor ve kullanım alanı her geçen gün daha da artıyor.

Plastik doğrama

Plastik doğrama

Pvc doğrama ürünlerinin tercih edilmesinde ise belli başlı birtakım nedenler yer alıyor.

Pvc doğramaların daha ucuz olması,

  • dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları,
  • ısıyı iletmeyerek enerji tasarrufu sağlamaları,
  • sağlıklı ve hijyenik ortam oluşturmaları,

tercih edilmelerinin arkasında yatan temel nedenler olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca göze hoş ve estetik görünen plastik doğramalar, sesi absorbe ederek taşımıyor ve bu yüzden pencere ve kapılarda daha çok kullanılıyor. İç ortam ile dış ortamı tamamen izole eden pvc doğrama pencereler, rutubetten doğabilecek istenmeyen sonuçları da ortadan kaldırarak, binanın ömrünü de uzatıyor. Bunun yanı sıra pvc ile üretilen pencerelerdeki ısı kaybı ahşap pencerelere göre %30 oranında daha az görülüyor.

Pvc kapılar ve pencereler dışında

  • plastik doğrama panjurlar,
  • borular,
  • ısı cam ürünleri
  • sineklikler

de plastik doğrama çeşitleri içerisinde yer alıyor. Pvc doğrama ürünler, yüksek ısı yalıtımı sağlayarak, her iklim koşuluna kolaylıkla uyum sağlayabiliyor, çevreye zarar vermediği gibi çevreyi de koruyor. Böylelikle kullanılan plastik ve pvc doğrama ürünlerinin sayısı arttıkça ahşap pencere ve kapı kullanımı da azalıyor ve ağaçların kesilmesinin de bir nevi önüne geçilmiş oluyor. Aynı zamanda pvc ve plastik doğrama ürünler çevre koruyucu niteliği ile de dikkat çekmeyi başarıyor.

Plastik doğrama

Plastik doğrama

Pvc kapı, pencere profillerinin kesiminde günümüzde birçok kesme makinesi kullanıyor ve bu makineler ile doğrama işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanabiliyor. Kaliteli bir pvc doğrama işleminin tamamlanabilmesi için ise birbirini tamamlayan bazı süreçleri özen ve itina ile takip etmek gerekiyor.

Öncelikle kaliteli bir pcv profil kullanmak ve standartları karşılayabilen bir pvc profil tercih etmek gerekiyor. Ardından iskeleti oluşturmak için gerekli olan destek saçlarının da pvc profiline uygun olması gerekiyor. Kapı ve pencere sistemlerinde yapılan doğru conta seçimi ile pvc doğrama ürünleri hazırlama süreci devam ediyor. Tüm sistemlerde vida ve takoz vb. bağlantı elemanlarının pvcye uygun olması büyük bir önem arz ediyor. Hareketli kısmın oluşumunu sağlayan doğru aksesuar seçimi ve doğru ve estetik cam tercihi ile de doğrama işlemleri tamamlanmış oluyor. Geriye ise montaj işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi kalıyor.

Hesaplaması:

Plastik doğrama hesaplaması, cam ve pencerelerde kullanılacak malzemenin boyutuna, yüksekliğine ya da enine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Cam ve pencerelerin hazırlanışı farklı olduğundan cam ve pencereler arasında da fiyat farkı olabiliyor. Plastik doğrama ürünlerin hazırlanmasında fiyat belirleyen bir diğer unsur ise kullanılan camın kalitesi. Kullanılan aksesuarlar, kullanılan profil, plastik doğramanın modellerine göre fiyatlar değişebiliyor.

Öncü firma ve fiyat bilgileri

Kullanılan malzemenin boyutu, cinsi ve aksesuarlara göre değişen fiyatlara bir de firmaların ya da ustaların verdiği montaj kalitesi de ekleniyor. Bu yüzden kalitesiz olarak gerçekleştirilen bir montaj işlemi, plastik doğrama siparişlerinizden beklediğiniz sonucu alamamanıza neden olabilir. Bu yüzden doğru kişiler ve ustalar ile de çalışmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Plastik doğrama çeşitleri içerisinde yer alan bir diğer ürün ise plastik doğrama boruları. PVC boruların fiyatları da markadan markaya farklı olabiliyor. Kanalizasyon boruları, atık su boruları, drenaj boruları, tarımsal sulama sistemleri gibi farklı çeşitleri olan plastik doğrama borular seçerken de tercih ettiğiniz markaya dikkat etmeli ve tüm1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle