Evlerimizin pencerelerine yapılan pencere pervazı nedir? Sorusunun yanında pencere pervazı çeşitleri ve modelleri nelerdir sorusu da sıkça sorulmaktadır.

Pervaz Çeşitleri

pencere pervazı

pencere pervazı

Pencere pervazı denilince çoğu kimse pencere pervazı çeşitleri nedir? Pencerenin neresidir? bilmez. Bu nedenle konulara açıklama yapmadan önce pervazının pencere ve kapı gibi yerlerin kenar kısımlarına geçirilen ensiz dar olan kısım olduğunu söylemek isterim.

Şimdi pencere pervazı çeşitleri ve modelleri nelerdir sorusunu cevaplamayalım.

Öncelikle ebatlarından başlayalım;

 • 6 lık pervaz
 • 6,5 luk pervaz
 • 7,5 luk pervaz

gibi pencere pervazı ebat ve ölçüleri vardır. Bu ölçülerin farklılık göstermesi tamamen ya talebe göre değişkenlik gösterir yada pencerenin standardına uygun olan hangisi ise ona göre belirlenir.

Pencere pervazı çeşitleri ise;

 • Ahşap pencere pervazı
 • Pimapen pencere pervazı
 • Poliüretan pencere pervazı

Bu gibi farklı tercihlerde yapılan pencere seçimleri pencere pervazını da beraberinde etkilemiş olmaktadır. Ama bazen istisna olarak talep edilen dekoratif görsellik açısından bu durum değişkenlik gösterebilir.

 

Yenileme ve Temizleme Yolları

Evimizin dışarı ile bağlantılarını kesen pencerelerin pervazlarının uzun ömürlü ve dayanıklı olması için pencere pervazlarını yenileme ve pencere pervazlarını temizleme yolları arasında ilk olarak düzenli bakım yapmak gelmektedir. Pencere ve pervazlarına düzenli bakım yapıldığında kullanılan ömür zamanından daya uzun süre gideceği için hem pencerelerinle uyum içinde olduğu için hava kaçırma olaylarına girmez.

pencere pervazı

pencere pervazı

Ayrıca pencere ve pervazın ilk temizliğinde sadece bol su kullanmak he zaman önemlidir. Çünkü ilk temizlikte bol sadece su kullanıldığında pencere ve pervazı üzerinde yer alan sular hemen çıkacaktır. Ama kimyasal ilaç ya da sabun eşliğin yapılan temizliklerde pencere ve pervazlara toz zerrecikleri yapışıp kalacağı için çizilmelere yol açacaktır.

Eğer pencere ve pervazında uzun yıllar kullanım sonucunda aşınma oluşmuşsa bu da size ısınmada zorluk, fazla ısı enerjisi tüketimi, iyileştirilmemiş yaşam, sokak gürültü seslerini duyma ve mülkün değerinde azalmalara neden olacaktır. Bu nedenle karşı karşıya kalmamak için aşırı eskiyip süresi dolan pencere ve pervazları yenilenmelidir. Pencere ve pervaz değişimi yapılışı oldukça kolay olup fazla zaman almayacak bir işlemdir.

Modelleri ve Öncü Firma, Fiyat Bilgileri

Gelişen zaman her şeyde olduğu gibi pencere pervazında da çok çeşit imkânının doğmasına neden olmuştur. Bu nedenle artık pencere pervazı tercihinde istenilen zevke göre ve tarza uygun seçimler yapılabilmektedir. Çeşitlilik oldukça fazla olduğu için kişi hem zevkine göre modelleri seçebiliyor hem de hangisinin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorsa o modeli tercih ederek kullanım kolaylığını yaşayabiliyor. Aşağıda pencere pervazı modellerini listeliyoruz. Tercih ettiğinizi kullanabilirsiniz.

İşte pencere pervazı modelleri ;

 • Kanallı pervaz
 • Lakelik pervaz
 • Düz pervaz
 • Bombeli pervaz
 • Hareli pervaz
 • Söve pervaz
 • L pervaz
 • Ayarlı pervaz
 • Dekoratif desenli pervaz

Gibi daha saymadığımız birçok model seçeneği ve çeşidi bulunmaktadır. Gelişen zamanla beraber gelişen teknoloji sayesinde artık birçok alanda farklı imkanları sağlamak mümkün olmaktadır.

Unutulmaması gereken pencere pervazı seçimi yaparken öncü firma, fiyat bilgileri gibi konularda ufak bir araştırma ile tedarikçiye gitmek her zaman daha avantajlı olacaktır. Bu sayede hem harcayacağınız zamandan kazanırsınız hem de ön bilgi sahibi olursunuz. Pencere pervazı fiyatları 2,20 mt veya 3 mt halinde olarak 5,00 tl gibi rakamlar dan başlayıp, 300,00 tl ye kadar çıkmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

Yorum ekle