Söve inşaat sektöründe kartonpiyerin tamamlayıcı öğesidir. Söve çeşitleri, kapı ve pencere modelleri oldukça fazla olup fiyatları da duruma göre değişiklik arz ediyor.

Söve Nedir

Söve modelleri

Söve modelleri

Söve kapı ve pencere etraflarına yapılan süslemeli yanaylara verilen addır. Toplum içinde buna çok daha değişik isimlerde veriliyor tabi. Bunlardan bir kaç tanesi, kat ve saçak silmesi, köşe profili. Geçmişten bu güne gelene kadar birçok inşaat üretim malzemesinden söve yapılmıştır.

Bunların başında ahşap malzemesi gelmektedir. Fakat zaman ilerledikçe sövelerin de özellikleri artış gösterdi ve ısı ve ses yalıtımına katkıda bulunmaya başladı. Ayrıca artık sövenin yerinden oynaması, rüzgar ya da toz kaçırması gibi sorunlar da söz konusu değildir. Bina söve ürünleri eskiye oranla çok fazla çeşitlilik gösterebilmekte. Bu çeşitliliklerin içinde şüphesiz ki en dayanıklısı mermer sövelerdir.

Fakat daha sonra söve profiller, kilit taşları, kat silmeleri, payandalar, harpuştalar çıkmıştır. Ayrıca bir de süsleme göbekleri vardır. Bu malzemeler genellikle pencere ve kapı kenarlarında kullanılıyor ama bazıları işlemeli, dekoratif amaçlı ve konsept olarak kullanılıyor.

Örneğin bir düğün salonunda gelin ve damadın geçtiği yola birden fazla olarak koyulabiliyor. Bazı mekanlarda da dış yapıda denizlik profil olarak kullanılabiliyor. Fiyat olarak bütçeyi çok fazla sarsacak bir pahası da yok. Ayrıca süslemeli kullanımlar mekanların daha sofistike görünmesini sağlayabiliyor.

Söve Çeşitleri

Söve çeşitleri eskiye oranla fazlalaşma gösterdi. Bu fazlalaşmanın en büyük amacı ısı ve ses yalıtımını yeteri kadar sağlaması için geliştirme esnasında oluşmuştur. Binaların dış yapı malzemelerinde kullanılan EPS ve XPS malzemelerinin CNC teknolojik makinalarında işlenerek ihtiyaca göre akrilik söve sıvası ile kaplanması sayesinde söve sistemleri gelişmiştir.

Özel söve modelleri

Özel söve modelleri

Söve model çeşitleri profiller, kat silmeleri, söve ayakları, köşe profilleri ve daha birçok şekilde sayılabilir. Bunların hepsinin yapı malzemesi farklıdır. Ayrıca kat silmelerinde kullanılan akrilik söveler desenli, değişik renkli ya da sade olarak forma sokulabildiği gibi göbekli de olabiliyor.

Payandalar genellikle iç mekan kapılarının üst köşelerinde kullanılıyor. Denizlik profiller pencere dış, alt kısımlarında kullanılıyor. Söve çeşitlerinden fuga profili kullanımı bina yapısında estetik bir görüntü sağlaması ve mantolamada eksik çalışmayı sağlaması bakımından önemlidir. Bu çeşidin malzemesi de yine ısı yalıtım sistemli olarak üretilmiştir. Sövenin amacı tamamen binayı kullanışlı bir hale getirmektir.

Örneğin bir diğer söve çeşidi olan harpuştalar da binanın dış cephesinin üstüne, çatının veya duvarın hemen üstüne yerleştirilir. Bu büyük damlalıklar kar ve yağmur yağdığı zaman çatı üzerinde hasar oluşumuna neden olacak birikimlerin olmamasını sağlıyor. Söve çeşitlerinden köşe profilleri daha çok binanın dış cephesinde köşelerin estetik görünmesi için kullanılır. Farklı dekoratif şekillerde olabileceği gibi sade bir görüntüsü de olabilir.

Öncü Firmalar ve Fiyatlar

Söve çeşitleri ve fiyatları bakımından her inşaat firması farklı fiyatlar biçebilmekte. Birçok ürün ve malzeme fiyatında oluğu gibi söve malzemelerinin kalitesi ve şekillerin ustalık derecesine göre fiyat farklılıkları olabilmekte. Bunları takip etmenin en iyi yolu internet üzerinden araştırma yapmaktır.

Yapılan araştırmalara göre alışverişi online olarak yapmakta mümkündür ama en iyisi ürünü görerek almaktır. Örneğin modele göre fiyat farklılıkları 30 TL ile 3,5 TL arasında farklılıklar gösterebiliyor. Tabi buna yalıtım, malzeme, işçilik de eklenince söve çeşitlerinde farklı fiyatlar ortaya çıkabiliyor.

Yükselen her fiyat malzemenin daha kaliteli ve ustalığın daha iyi olduğunu gösterir. Kilit taşı fiyatları dört TL civarında. Ama istenirse çok farklı model kilit taşları ve daha yüksek kaliteli ürünleri, daha yüksek fiyatlara bulmak mümkün. Köşe taşlarının metresi ise 3 TL’ den başlıyor, 21 TL’ ye kadar var.

Bunların fiyatları sadece yapısı ve işçiliği ile alakalı. En pahalı ürünler fuga kolonlarıdır. Bu kolonların pahalı olmasının sebebi tamamen yalıtım malzemesi ile üretilmesinden kaynaklanıyor. Fiyatları Otuz TL ile altmış TL arasında farklılıklar gösterebiliyor.

Bazen buna işçilik eklendiği zaman fiyatlar daha farklı oluyor. Tam yuvarlak sütun fiyatları ise 120 ile 255 TL arasında gidip geliyor. Tam sütun fiyatları tamamen çapı ile alakalı olup, bazen yalıtım kalitesi de etkileyebiliyor. Tam kare sütun fiyatları 120 ile 275 TL arasında.

Kısaca Kendi zevkinize göre belirleyeceğiniz her tarzda ve fiyatta söve bulabilirsiniz. Binalar ve tüm ihtiyaçlar için en uygun ve kaliteli çeşitleri bulabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle