Evinizin dekore edilmesinde birçok alternatifiniz mevcuttur. Bunların arasında dışarıdan iyi bir görüntü elde etmek için sadece kısıtlı seçenekleriniz mevcuttur. Bunların en önemlisi elbet ki pencereleriniz olacaktır. Kaliteli bir pencere seçimi ile birlikte evinizin dış görünüşünde kaliteyi daha da arttırabilirsiniz. Elbette bu iç dekorasyonunuza da büyük katkı sağlayacaktır. 

Pencere Çeşitleri

Pencere çeşitleri

Pencere çeşitleri

Ev tasarımlarında birçok farklı pencere modeli bulabilirsiniz. Bunların dekore yapılırken kullanımı evin tasarımına ve kişinin kendi zevkine kalmıştır. Genel tasarımlarda Standart pencere kullanılmaktadır.  Apartmanlarda veya klasik stilde ev isteyenler için en güzel çözüm denebilir.

Ancak eviniz çatı katında ise kesinlikle tek tercihiniz, Stüdyo pencereleri olmalıdır. Çünkü yapısı gereği çatı katlarının eğimine göre tasarlanmaktadır. Farklı bir tercih olarak ise pivot pencereleri kullanabilirsiniz. Pivot pencereler daire tasarımları ile son derece farklı bir anlam içermektedir. Genellikle gemileri tanımlayan bu tasarım sayesinde hayallerinizi zorlayabilirsiniz.

Villa tipi evi olanların bahçe çıkışlarında ki tasarımlar her zaman dikkat çekici olmuştur. Çünkü burası hayallere açılan kapı gibidir. İstediğiniz huzur verici bir bölge ve emin olun ki her zaman burayı görmek, içinde olmak istersiniz. Bu nedenle boydan pencere kapılar ile harika bir tasarım yapabilirsiniz. Hem çift açılım hem de tek açılım mekanizmaları ile tüm isteklerinizi karşılayacaklardır.

Daha bunun gibi birçok pencere çeşidi ile evinizde dekorasyon sağlama imkânına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken ne istediğinize karar vermeniz. Küçük bir evim var, dekore edemem ve pencere seçmem mümkün değil diyenler için bile farklı tasarımlar bulunmakta. Ahşap bir dizayn ile birlikte giyotin pencere sistemlerini kullanabilir ve çok hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Çok eski zamanlardan beri kullanılan bu sistem oldukça kullanışlıdır ve sahip olduğu ahşap yapısı ile de evinize harika bir hava katacaktır.

Pencerelerin Kullanım Alanları

Standart Pencere:  Bu pencere tasarımı PVC yapısı ile genellikle klasik bina donanımı olarak kullanılmaktadır. Ekstra olarak herhangi bir özelliği bulunmamakla birlikte estetik yapıdan da diğerlerine oranla bir farkı bulunmamaktadır. Ancak kullanım imkanı açısından kanatları ispanyolet denilen bir mekanizma ile açılmakta ve kanatların tümü hem çift hem de tek açılım sağlayabilmektedir. Bu neden günümüzde ki tüm modern yapılarda tercih sebebidir.

Stüdyo Pencere: Çatı katında ki daireler için tasarlanmış olan bu pencere modeli, tamamen tavanın eğimine göre ölçülerde yapılmakta ve ortama güneş ışığının en çok girebilmesi için ayarlanmaktadır. Dışarıdan ve içeriden hoş bir görünüm ile evinize neşe katmaktadır. Yine diğer pencerelerde olduğu gibi ahbağ ve PVC seçenkleri bulunmaktadır.

Pivot Pencere:  Bu model istediğiniz boyutlara göre üretim yaparak kullanım yapabileceğiniz bir tasarımdır. Daire şekli ile Arbor’un daha çok endüstriyel imkânları örnek alınarak yapılmıştır. Özellikle çocuklu aileler için çocuk odaların da tercih sebebi olabilir. Ayrıca daha dar mekanlarda, çatı odalarının uç kısımlarında ya da yatak odasında gizlilik sevenler için bir tercih sebebi de olabilir. Bu pencereler dairesel şekilleri ile diğer pencerelere oranla tamamen farklı bir mekanizma ile üretilirler ve kullanım ömürleri daha uzundur diyebiliriz. Her pencerede olduğu gibi PVC ve ahşap seçenekleri bulunmaktadır.

Kapı-Pencere :  Kullanım olarak daha farklı olan ve balkon kapısı olarak geçebilen bu pencere sistemi tamamen zemine oturarak kullanılmaktadır ve aynen kapı gibi mekanizmaları ile mekandan mekana geçiş imkanı sunmaktadır. Fakat konstrüksiyon ve yapı malzemesi açısından pencere özellikleri ile çürümeye ve yıpranamaya dayanıklı eşikleri ile standart kapılara oranla daha uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmaktadırlar. Bu nedenle bir çok müstakil evde daha çok tercih sebebi olmuştur.

Giyotin- Pencere:  Bu pencereye ismini veren yukarı- aşağı hareket sistemleri ile diğer pencerelere oranla tamamen farklı bir yapıya sahiptirler. Ancak isminde ki gibi kesinlikle bir tehlikesi bulunmamaktadır. Aksine diğerlerine oranla da çok daha güvenlidirler. Tiplerine göre 16-26 mm çaplarında boru içine işlenmiş paslanmaz çelikten yapılma bir yay sisteminden oluşan bir çift mekanizma ile 45kg ağırlığa kadar çıkan pencereyi parmağınızın ucu ile kaldırmanız mümkündür. Evinde geçmişten esintiler sevenler için ahşap tercihleri şiddetle tavsiyedir.

Öncü firma ve fiyat bilgileri

             Firma              Model     Ortalama Fiyatlar
Fıratpen Giyotin Pencere 150TL
Sevgipimapen Kapı- Pencere 400TL
Arbor Stüdyo Pencere 250TL
Dört Mevsim Dekor Standart Pencere 150TL
Egepen Pivot Pencere 750TL

Pencere çeşitler ve pencereyi oluşturan elemanları

Pencere çeşitleri

 1. sağır pencere
 2. üç kanatlı
 3. düşey sürme pencere
 4. sürme pencere
 5. kanatlı pencere
 6. Fransız pencere
 7. dönel pencere,(dikey)
 8. dönel (düşey)
 9. akordiyon pencere
 10. katlanır pencere
 11. vasistas açılım pencereler
 12. panjurlu pencere
 13. kombine pencere
 14. çıkıntılı kanatlı
 15. kurşun kaplamalı
 16. üstten açılma
 17. parmaklıklı pencere

Çıkıntılı kanatlı pencereler 1 dörtgen 2 cumbalı pencere 3 yarım daire cumbalı 4 yarım daire pencere

Çatı pencereleri

 1. göz penceresi
 2. yarasa penceresi
 3. kırma çatı penceresi
 4. kule çatı penceresi
 5. cumba çatı penceresi

 

pencereyi oluşturan elemanlar

 1. pencere siperliği
 2. pencere denizliği
 3. düz atkı
 4. söve
 5. pencere üst başlığı
 6. cam
 7. kasası
 8. su akıtma kanalı
 9. pencere kayıtı
 10. pencere çerçevesi,
 11. panjur
 12. havalandırma kanadı


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle