Ev ve pencere dekoresi veya aksesuarları arasından en çok kullanılan sistemlerden biriside panjurlardır. Evin hem görüntüsü hem de sistemin sunduğu hizmet ile son derece kullanışlı olan panjurlar birçok farklı model ile günümüzde kullanım bakımından oldukça yaygındır.

Otomatik panjur kullanım alanları

otomatik panjur

otomatik panjur

Birçok insan panjur sistemlerine gerek duymadığını savunmaktadır. Ancak panjurların birçok faydası bulunmaktadır.

Örneğin;  Yan binalardan ya da size yakın olan diğer komşu konutlardan gelen istenmeyen bakışları önlemek amacı ile panjur sistemleri en iyi çözümdür diyebiliriz. Ya da herkesin bildiği gibi güneşin zararlı UV ışınları ile mobilya ve perdeleriniz, zamanla renklerini kaybetmektedir.

Buna karşılık panjur sistemleri ile harika bir koruma sağlayabilirsiniz. Eğer ki gürültülü bir yerde yaşıyorsanız ve pencere sistemlerinizde yeterli ses yalıtımı yok ise panjur sistemleri sayesinde tüm bu gürültü kirliliğine karşı büyük bir önlem almış olursunuz.

Eğer iklim şartları zor bir bölgede yaşıyorsanız, karlı ve buzlu havalarda pencereniz ile panjur arasından kalan boşluk ile evine daha fazla ısı yalıtımı sağlamış olursunuz.

Aynı şekilde yaz ayları içinde kapalı tuttuğunuz zaman sıcak havanın içeri girmesini engelleyerek evinizin daha serin olmasını sağlarsınız. Bunlar yeterli değil diyorsanız bile sizin için en önemli nokta burada kesinlikle can güvenliğiniz olacaktır. Çünkü panjur sistemleri haneye tecavüz ve hırsızlık gibi olaylar için son derece caydırıcı bir çözümdür. Çünkü sökülmesi ve ya aşılması oldukça zordur.

Görüldüğü gibi son derece faydalı olan panjur sistemleri, hemen hemen herkes tarafından kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Otomatik Panjur Sistemleri ve Özellikleri

Panjur sistemleri tercih edileceği zaman ne amaçla kullanılmak istendiği iyi bilinmelidir. Aksi taktirde insanlardan çok fazla şikayet gelmektedir. Çünkü çoğu kişi rüzgarı kesmek veya içeriye sızıntı yapan pencereler için panjur taktırmak ister. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Panjur sistemlerinde böyle bir özellik maalesef yoktur.

Panjurun en büyük kullanım amaçlarından birisi gün boyu güneş alan bir eviniz var ise sizi güneşten korumaktır. Bunun dışında bir çok faydası daha bulunmakla birlikte halk arasında ki gereksiz bilgilere yer yoktur.

Panjur sistemlerine bakıldığı zaman eskiden alüminyum ve klasik manuel mekanik sistemi ile kullanılmaktaydı. Ancak birçok değişikliğin üzerine yeni motorlu sistemlerde üretildi.

Otomatik panjur sistemlerinin motorlu yapısı sayesinde artık uzaktan kumanda ile panjurlarınızı istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.  Eski sistemlerin aksine sürekli yerinizden kalkıp veya yer değiştirip manuel olarak panjurlarınıza ayar vermeye bir son verebilirsiniz. Gayet konforlu bir şekilde uzaktan kumanda sistemi ile istediğiniz ölçüde ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Motorlu panjur sistemlerinde sahip olduğunuz pencerenin yüksekliğine bağlı olarak panjurun kapanırken oluşturduğu rulo, farklı boyutlardaki orijinal alüminyum kutusuna sığabildiği gibi, farklı bir seçenek olarak PVC mono blok adını verdiğimiz kutuya veya mimari detaya gizlenmesi mümkündür. Bu seçenekler kişinin kendi isteğine ve binanın yapısına bağlı olarak tamamen değişmektedir. Ayrıca motorlu panjurlarda kişinin isteğine göre merkezi kontrol ünitesi bile eklenebilir. Böylece yağmur, rüzgar ve güneş sensörü ile U25 timer anahtarı adını verdiğimiz mekanizma size her türlü otomatik entegrasyonu sağlar. Bu sayede evinizde veya iş yerinizde kolaylık kullanım sağlayabilirsiniz.

Öncü Firmalar ve Fiyatları

Otomatik panjur sistemlerinde bir çok farklı firma bulunmaktadır. Bunların arasında ismi duyulan firmalardan bir kaçı şöyledir;  Asroyal, Fıratpen ve Rehau’dur. İstanbul çevresinde ise birçok tekil ve şahıs firmaları da bulunmaktadır. Piyasa fiyatlarına bakıldığı zaman yaptırılacak olan panjur sistemlerinin ölçüleri son derece önemlidir.

Bu yüzden fiyatlar ortalama olarak alınabilir. Sektöre bu konuda belli başlı firmalar dışında bir çok küçük firmada bulunmaktadır.

Firmalar Ortalama Ölçüler Fiyatlar
Fıratpen 2,30m x 1,30m 1250TL
Rehau 1,60m x 2,00m 1100TL
Asroyal 2,00m x 1,00m 700TL

 Otomatik Panjur Motorları ve Özellikleri

Otomatik panjurların motoları dışarıdan gelen tüm hava olayların karşı dayanıklı yapılmıştır. Yağmur, kar, rüzgar gibi durumlardan etkilenmeyecek şekilde yapılan sistemleri güvenle kullanabilirsiniz. Opsiyonel olarak merkezi kontrol yada uzaktan kumanda ile kullanılabilir.

Hepsini tek bir merkez kontrol ile yapabilmek size oldukça büyük bir konfor ve kolaylık sağlayacaktır. Motorları teknik bakımdan incelediğiniz zaman ise besleme gerili 220V/50 Hz. olup monofaze yapıdadırlar.

Galvenizli saç ile motorların dış cephesi kapatılarak son derece sağlam bir koruma sağlanmaktadır. Genellikle firmalat 5 yıla kadar garanti vermektedir.

 

 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle