Son yıllarda ülkemizin mimarisinde kullanılmakta olan Fransız balkonları tüm dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Bu tipte balkonlara rağbet ne kadar çok olsa da güvenlik açısından pek çok riske davetiye çıkarmaktadır.

Fransız balkon, pencere, cam modelleri ve fiyatları

Fransız Balkon

Fransız Balkon

Fakat yeni düzenlemelere göre uzmanların da yapmış olduğu çağrılarda denetimlerin artırılması gerektiği ve güvenlik şartlarının oluşturulması gerektiğine dikkat çekilmiştir.

Fransız balkonlarının genel yapısı ülkemiz mimarisinde kullanılmakta olan standart balkon ebatlarında değildir, bu balkonlara sandalye, masa vb. ürünler konulamıyor.

Fransız balkonlarının genel amacı genellikle hava almayı sağlamak için kullanılıyor. Yapı olarak da pencereleri tamamen açabilir durumdadır ve pencere önlerinde bariyerler yer almaktadır. Adına Fransız balkon isminin verilmesi de Fransız şehirlerinde özellikle Paris’te oldukça sık karşılanmasından kaynaklanmaktadır.

Yeni süreçte ülkemizde yapılmakta olan mimari projelerde Fransız balkonlarına çokça yer verilmiştir. İnsanları korkutan en büyük nokta ise her ne kadar estetik bir görüntü sağlasa da sağlamlık ve teknik açıdan çok emniyetli olmamasıdır.

Fransız Balkon Modelleri ve Fiyatları

Bahsettiğimiz Fransız balkonlarının özellikle yeni binalarda olmasının sebebi, mimari tasarımın on yıllar boyunca değişmesi ve modernleşmesidir.

Eskiden ahşap Anadolu evlerinde balkonlar ferforjesiz ve içe dönüktü. Yani iç alandan ayrılan yer balkon oluyordu. Fakat iki yanında iç alanın duvarları bulunuyordu. Zamanla apartman sistemine geçilmesiyle balkonlar dışarı taşmaya başladı ve zaten kısıtlı olan alan balkona ayrılmadı, bunun yerine sonsuz dış mekândan alan çalınıp yapıldı.

Fakat son yıllarda bu akımda da değişime gidildi ve daha reformist davranan müteahhitler, diğer dış balkonlara nazaran daha şık ve daha fazla ışığı içeri alan bu stildeki balkonlara yöneldiler.

Bu balkonlar yapılırken de özellikle her şeyleriyle binanın genel tasarımına uygun olmaları hedeflendi. Bunun için modeller oluşturuldu. Misal binanın çok keskin hatlı çehreleri varsa bunu yumuşatmak ve geometrik havayı yumuşatmak için oval ferforjeli orta kısmı daha önde olan balkon modelleri tercih edilmeye başlandı.

Eğer bina çok yüksek değilse balkon camları binanın tepesinden en aşağıya kadar kesintisiz inmekte, sadece kat bölmelerinde ve açılıp kapanacakları yerlerden kesilmektedir. Bu uygulamanın işlevi de binayı daha uzun göstermektir.

Fransız Pencere Modelleri ve fiyatları

Fransız balkon modelleri evet çok geniş olmayabilir fakat asıl önemli nokta da bu zaten, dışarıyı görebilmeniz ve evinizin ferah olması için daha geniş pencerelere ihtiyacınız var, kocaman bir balkona değil. Size gün ışığını sağlayan, dışarıyla iletişiminizi kolaylaştıran şeyler aslında camlar.

Fransız balkonların sahip oldukları, genelde yerden tavana kadar uzanan camlar sayesinde eviniz güneş ışığını çok daha fazla alacak, çok daha rahat havalanacak ayrıca modern ve estetik bir görüntüye kavuşacaktır.

Zaten evinizin her tarafı duvarlarla çevriliyken, balkonlara sizi aydınlatabilecek camlar koymak yerine, neden daha fazla duvar isteyesiniz ki?

Orantı çok basit. Ne kadar çok duvar, o kadar az ışık.

Ayrıca modellere göz gezdirirseniz hem dış taraftan, hem de iç taraftan bakıldığında, alışılagelmiş sıradan binalara göre çok daha estetik ve modern göründüklerini fark edeceksiniz.

Bu modern görünümü bize hissettiren şey ise müteahhittin binanın makyajının nasıl olması gerektiği konusunda titiz davranmasıdır. Haklarını vermek gerek.

Fransız Cam Modelleri ve Fiyatları

Fransız balkonları cam balkonlarla karıştırmamak gerekir. Cam balkonlarda karşılaşılan durum, tüm balkon sınırlarının camla kaplanarak dışarısı ile temasın kesilmesidir. Fakat Fransız tarzında ise balkon sınırından başlayan tek şey ferforjelerdir.

Bu balkonların estetiğe kattığı faydalardan bir tanesi de size sağladığı kullanım alanlarıdır. Balkonunuzu yemyeşil hele getirebilirsiniz. Saksılarla donatabilir ve hatta sarmaşık deneyebilirsiniz. Size bitki yetiştirmek için muazzam kullanışlı bir alan sunan bu balkonun, ülkelerinde yeşil alana hasret kalmış Fransızlar tarafından neden bu kadar rağbet gördüğünü anlayabiliriz sanırım.

Bu balkonda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de balkon demirlerinin, yani ferforjelerin duvardaki sıvaya değil, alttaki betona sabitlenmiş olmalarıdır. Çünkü binanın dış cephe sıvasına monte edilen korkuluktan sağlam durmasını kimse bekleyemez. Bu da talihsiz kazalara davetiye çıkarır.

Tabi korkuluk seçimi de önemlidir, alüminyum mu istersiniz balkonunuzu yoksa ağır ve klasik ferforje dökümler mi buna siz karar vermelisiniz. Aynı zamanda güvenliğiniz için önem taşıyan bir durumda olması gereklidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle