Depo olarak kullanılan ya da bir yaşam alanı olarak tercih edilen çatı katlarında kullanılan çatı pencereleri, çatı katlarında enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Çatı Pencere Çeşitleri

Isı yalıtımına olanak tanıyan ve özellikle kış aylarında içerideki havanın dışarı çıkmasını engelleyen çatı pencereleri, kaliteli malzemeden üretildikleri zaman uzun yıllar boyunca dayanıklılıklarını korumayı başarıyor. Dışarıdan açılımı olmayan çatı pencereleri, çatı katlarının en ideal şekilde değerlendirilmesine yardımcı olurken, standart modellerden pivot modellere kadar birbirinden güzel şık ve estetik tasarımlı modelleri ile çatı katlarınızın dekorasyonunu da tamamlıyor. Çatı pencere çeşitlerinin her birinin kendine özgü tasarımları ve ayrıcalıkları bulunuyor.

Çatı penceresi

Çatı penceresi

Standart çatı pencereleri, en çok tercih edilen pencere modelleri içerisinde yer alıyor. En temel pencere sistemi olan bu pencereler, gün ışığından maksimum seviyede yararlanmanıza ve temiz hava akışını sağlamanıza öncülük ediyor. 180 derece dönebilme özelliğine sahip olan standart çatı pencerelerinin temizlenmesi de oldukça kolay. Dış cephe temizliğini de kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz çatı pencerelerine aksesuar da takabilirsiniz. 180 derece dönme özelliğine sahip olan bu pencere modeli sayesinde içeriye daha fazla temiz havanın girmesini sağlayabilirsiniz.

Çatı penceresi

Çatı penceresi

Standart çatı pencerelerinin çoğu ahşap görünümü ile dikkat çekmeyi başarıyor. Diğer pencere modellerine nazaran %6 daha fazla cam yüzeye sahip olan bu pencere modelini isterseniz demir parmaklıklar ile de donatabilirsiniz. Güneş tül ve perdelerinizi de kolaylıkla kullanabilmenize fırsat tanıyan pencere modeli sayesinde çatı odalarınızda pencere dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Düz teras çatı pencereleri, balkon tipi çatı pencereleri, L kombinasyon çatı pencereleri, tercih edebileceğiniz diğer çatı pencere modelleri içerisinde yer alıyor. Özel fonksiyonlu modeller içerisinde sayılan duman tahliyeli ya da çatı çıkışlı pencere modellerini de çatılarınızda kullanabilirsiniz. Eğimli ya da düşey kombinasyonlu pencereler ile manzaralarınızı genişletebilir, çatılarınızda farklı bir tarz yaratabilirsiniz. Balkon tipi çatı pencereleri ile pencerelerinizden bir balkon olarak da yararlanabilir, çatı katlarınızın işlevselliğini arttırabilirsiniz. Birbirinden güzel modeller ile çatı katlarınızı eşsiz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Çatı penceresi

Çatı penceresi

Çatı penceresi

Çatı penceresi

Çatı penceresi

Çatı penceresi

Öncü firma ve Fiyatları

Çatı penceresi imalatında ülkemizde birbirinden güzel modeller sunan firmalar yer alıyor. İmalatlarını kendileri gerçekleştiren firmalar, kendilerine has çatı modelleri ile çatı katlarınızı en iyi şekilde aydınlatmanıza ve çatı katınıza en uygun modeli seçmenize yardımcı oluyor. Pencere satın alırken, kaliteli ve deneyimli bir firma ile anlaşarak, pencerelerinizi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Bu yüzden pencerelerinizin kullanım ömrünün daha uzun olmasını istiyorsanız, kaliteli malzemeler kullanan ve kaliteli işçilik ile pencereleri hazırlayan firmalardan hizmet almalısınız.

Velux, Fakro, Roto, Balio çatı pencereleri, ülkemizde pek çok inşaat firması tarafından en çok satılan markalar içerisinde yer alıyor. Bu markaların yanı sıra birçok firma da kendi çatı penceresini üretmeye devam ediyor.

Aytürk Mimarlık, Velux Türkiye firması, Füzyon İnşaat, Dorset Yapı, Sena Mimarlık; çatı pencere sistemleri satışını gerçekleştiren firmalar içerisinde yer alıyor. Fiyatlar, firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte pencere fiyatları üzerinde tercih edeceğiniz model de önemli bir yere sahip, diyebiliriz. Çatı penceresinde kullanılan malzemeler ve teknikler de fiyatlarda belirleyici olabiliyor.

Firma adı Model Fiyatı Özellikleri
Aytürk Mimarlık Standart Fakro çatı pencereleri 215 Euro Normal çatı pencerelerine göre daha fazla açılma
Velux Türkiye Üstten menteşeli çatı pencereleri 623 Euro Kesintisiz manzara imkanı ve gerçek aydınlatma
Füzyon İnşaat i8 roto comfort 561 Euro Güçlü tasarım ve enerji tasarrufu
Dorset Yapı Balio(pivot model) çatı pencereleri 210 Euro Maksimum temiz hava ve gün ışığı
Sena Mimarlık Balkon tipi çatı penceresi 700 Euro Maksimum kullanışlılık ve ekstra alan

Montaj İşlemi

Beğendiğiniz çatı modelini seçtikten ve siparişini verdikten sonra geriye sadece montaj işlemleri kalıyor. Montaj işlemlerinin bu noktada işin en önemli kısmı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden bayilik olarak çalışan ya da hizmet aldığınız inşaat firmalarındaki montaj ustalarının çatı pencere sistemleri konusunda uzman olması gerektiğini bilmelisiniz. Tüm ustaların, çatı penceresi montaj sertifikasına sahip olduğundan emin olmadan, firma ile anlaşmamalısınız. Öncü firmalarda çalışan ustalar, bu konuda deneyimli kişilerden seçiliyor ve sertifikası olmayan kişiler görevlendirilmiyor.

Doğru montajı yapılmayan çatı pencereleri, istenilen randımanı vermeyeceği için hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. Üstelik bu durum, pencerelerinizin ömrünü de kısaltabilir. Bu yüzden en az 2 yıl montaj garantisi veren öncü firmalardan hizmet almalı ve bu konuda seçici ve titiz davranmalısınız. Doğru montaj, hem kullanım kolaylığı sağladığı hem de ürünün ömrünü uzattığı için bu konuda bilinçli bir şekilde hareket etmeli ve doğru kişiler ile çalışmalısınız. Aksi halde beklediğiniz verimliliği satın aldığınız çatı pencerelerinde bulamayabilir ve sonradan pişman olabilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle