PVC pencere modelleri ve çeşitleri hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz ve aynı zamanda PVC pencere modellerinde fiyatların nasıl hesaplandığıyla ilgili olarak bilgileneceğiniz bir yazı hazırladık. Kaliteli kalıcı ve sorunsuz pencere modelleri için PVC modelleri en iyi seçim olacaktır.

 

PVC pencereler artık her yerde kullanılmaktadır. Evde tadilat yapılınca mutlaka eski ahşap pencerelerin yerine yeni PVC pencereler takılacaktır. Bu artık bir tartışılmaz bir gerçektir.

PVC pencereleri birkaç çeşit bulunmakta olup her biri belli özelliklere sahiptir. Evinizde tadilat yapmaya veya sadece pencerelerini değiştirmeye düşünüyorsanız, pencere çift kanatlı mı veya tek kanatlı olacak. Bu gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekecek ve bu sebeple önce genel bilgi almanız lazımdır.
Makalemizde en yaygın olan PVC pencerelerin çeşitleri ve özelliklerinden bahsedilecektir.

PVC pencereleri kanat sayısı

PVC pencereleri kanat sayısı

PVC pencereleri kanat sayısı olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Tek kanatlı;
 • Çift kanatlı;
 • Üç kanatlı.

Tek kanatlı pencereler genellikle açılır yapılmaktadır. Çift kanatlı PVC pencerelerde ise bir tarafı açılır iken diğer sabit olup çoğu müşteri bu şekilde yapılmasını tercih etmektedir.

Üç kanatlı pencerelerde biraz daha farklı şekillerde yapılandırılması mümkündür. Bazen müşteri masraflarını azaltmak amacı ile üç kanadın sadece birini açılır yapılmasını tercih etmekte iken standartlara göre ve en doğru şekli ortada sabit ve yan taraflarında yer alan iki kanadın açılır yapılmasıdır. Üçte kanadın açılması mümkündür fakat bu şekilde yapılması fiyatını çok fazla artıracaktır.

PVC pencerelerin açılmasına göre çeşitleri

PVC pencerelerin açılması

PVC pencerelerin açılması

Açılma şekline göre şöyle sıralanabilir:

 • Sağır pencere, yani hiç açılmaz. Doğal olarak bu tür pencerelerin önemli eksikleri vardır. Örneğin gerektiğinde pencerenin dış tarafına ulaşamazsınız. Bu pencerenin tercih sebebi genelde ucuz ve yapımın kolay olmasıdır. Fakat bu pencereyi tercih ederken dış tarafına ulaşılamadığını dikkate alarak sadece ilk kat veya balkon çıkışı yerlerde kullanılmalıdır.
 • İç tarafa açılır dönen pencere. Bu tür pencereler yapılandırılması olarak ahşap pencereleri ile aynıdır ve aynı şeklide kolu, menteşeleri parçaları bulunmaktadır. Doğal olarak açılır pencere çok daha avantajlıdır: odaları havalandırılmasına uygun ve her zaman dış tarafına ulaşılabilmektedir.
 • Üst tarafı açılır pencereler. Bir önceki pencereler ile farkı anlaşıldığı gibi sadece iç tarafa değil aynı zamanda pencerenin sadece üst kısmının açılabilmesidir. Ahşap pencerelerde bu gibi mekanizmalar genellikle ofislerin havalandırma pencerelerinde kullanılmaktadır.
 • Kombine mekanizmalı pencereler. Bu mekanizmalar en pahalı ve yapımı zor olmasına rağmen kullanılmasında en avantajlısıdır. Mekanizma pencerenin sadece iç tarafa veya üst kısmının açılmasını değil aynı zamanda her iki şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Bu pencereler odanın havalandırılması acısından çok iyidir: sadece üst kısmı aşılınca odaya hava geçmesini sağlar. Gerektiğinde ise pencereyi tamamen açabilirsiniz.

Cam sayısına göre PVC pencere çeşitleri

Cam sayısı

Cam sayısı

Cam sayısı derken cam paketin yapımında kullanılmış camın sayısı kastedilmektedir ve şu şekilde sıralanabilir:

 • iki tane cam tek paket oluşturması;
 • üç tane cam arasında iki boşluk oluşturulması ile cam paket ;
 • Daha fazla cam kullanılan paketler.

Cam paketinde kullanılan cam sayısına göre ısı izolasyon özelileri de değişmektedir: ne kadar çok cam kullanılmışsa o kadar ısı izolasyon derecesi yüksektir. Örneğin PVC pencereleri yeni kullanılmaya başladığı zamanlarda genellikle tek hücreli cam paketi kullanılmakta idi. Son zamanlarda iki veya üç hücreli paketleri kullanılmakta iken bazı soğuk bölgelerde daha fazla cam paketleri kullanılmaktadır.

Cam paketin kaç tane camdan yapıldığını görebilmek için pencereye fener tutarak ışığını yansıtması ile görebilirsiniz.

Pencerenin tasarımına göre PVC pencere çeşitleri

Pencerenin tasarı

Pencerenin tasarı

Pencere tasarımına göre şöyle sıralayabiliriz:

 • dörtgen – bildiğiniz standart penceredir;
 • Kemerli pencere;
 • Yamuk pencere;
 • Üç köşeli.

Bunlar dışında da farklı tasarımıyla pencere yapılabilir, fakat onlar artık özel siparişe göre yapılmakta olup nadiren rastlanmaktadır.

Dörtgen pencereleri en yaygın ve fiyatı olarak en uygun modelleridir. Basit ve ucuz olmasına rağmen bu tür pencereleri kalite olarak pahalı modelleri ile aynı yapılması mümkündür. Diğer modelleri ise daha faklı tasarımıyla yapılmasından dolayı fiyatları biraz daha yüksektir.

Yukarıda zikrettiklerimiz dışında da bazı önemli özellikleri bulunmaktadır.

Örneğin PVC pencereleri renkli olarak bir çok çeşit bulunmaktadır. Pencereleri renklendirilmesi için film kullanılmakta ve bu şekilde faklı seçenek bulunmaktadır. Özellikle ahşap renkli pencere mükemmel görünmektedir.

Aynı şekilde pencere yapımında kullanılmış cam türüne göre de çeşitlere ayrılmaktadır. Örneğin cam kırılmaz yapılabilmektedir. Bazen cam film kaplamalı olup soğuk bölgelerde ısı yalıtımını sağlamaktadır.

Günümüzde PVC pencere

Her ahşap pencerelere göre çok daha fazla oranda tercih edilmeye başlandı. Bu durumun temel sebebi ise projelerin hem daha ekonomik Hem daha şık bir Dizayn ortaya sunabilmesi neden kaynaklanıyor. Günümüzde ahşap pencereleri olan İlgiye sahip bir çok müşterimiz bulunsa da Yeni jenerasyon özellikle PVC kaplama pencere ve kapı modelleri ne büyük bir ilgi gösteriyor. yuvarlak kaplama stüdyo pencere vasistas pencere düz pencere, balkon tipi pencere gibi çok çeşitli pencere çeşitleri bu alanda evinizde şık bir Dizayn oluşturabilmeniz için sizlere yardımcı oluyor.

Müşterilerimizin büyük bir bölümünün PVC kaplama tercih etmesinin diğer bir önemli sebebi ise uzun dönemli daha dayanıklı olması ve bakımlarının çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olmasından geliyor.

Ahşap pencerelerin müşterilerimize çıkardığı en önemli problemlerin başında gelen bakım ve tadilat masrafları PVC pencere modellerinde pek gözükmüyor. Hem daha ekonomik Hem daha kalıcı olan PVC pencere modelleri özellikle evlerin balkon ve dışa dönük pencerelerinde son derece şık bir görüntü ve çizgi oluşturmaya devam ediyor.

Yükselen trendlerden okusunlar günümüzde Türkiye’de evinin balkonuna ve dış cephesindeki bulunan pencerelerini PVC modellerinden tercih eden insanların sayısı her gün artmaya devam etmektedir

PVC hesaplama

Pvc pencerelerin fiyatları hesaplanırken bu fiyatları etkileyen birçok önemli faktör bulunur. Fiyatı temelde etkileyen faktörler yükseklik yatay genişlik ve profil sayısı olacaktır.

Örnek bir hesaplama gerçekleştirmek gerekirse bir buçuk metre yüksekliğe sahip ve bir buçuk metre genişliğine sahip bir pencere için hesap yapalım.

Öncelikle penceremizde kaç tane profil varsa bunu da hesaplamanın içerisine dahil etmemiz gerekiyor ve ortalama bir hesap için 5 adet profil olduğunu göz önünde bulunduralım . Mtül hesabı adını verdiğimiz bir hesapla bu sorunu çözüyoruz. 5×1.50 = 7.50 mtül olarak hesaplanır.

Bu orana göre hesap işlemi yapasak; 2×1.5 = 3 mtül bulunur.

Kanat profili genişliğinde ise 65cm olarak 2 adet profil yapısı bulunur.

Bu da 2×0.65 = 1.3 mtül eder.

Şimdi hepsini topladığımızda: 7.50 + 3 + 1.3 = 11.8 mtül 1.50*1.50 pencerede 11.8 mtül profil bulunduğunu hesapladık. Yani kullanılan pvc profil 11.8 mtüldür.

Fiyatı, firmanın yaptığı fiyat ile çarpıyoruz. Mtül başına fiyatı 10 TL olarak kabul ederek bir fiyat çıkartalım. 11.8×10 =118 TL . 118 lira olarak hesaplanan bu örnek pencere profili Ortalama bir dışpencerenizin fiyatı olarak söylenebilir

PVC kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

PVC pencere ve kapılar da kullanım sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli husus temizlikleri ve bakım sürecini doğru bir şekilde yapabilmek olacaktır. Hammaddesi plastik olan PVC kanın temizlenmesi kısmında içerisinde çok az partikül bulunan Deterjanların tercih edilmesi PVC pencere ve kapılarınızın ömrünün çok daha uzun olmasına yardımcı olacaktır.

Aksi takdirde Diyar Deterjanların kullanımında PVC’nin içerisinde bulunan hammaddeyle deterjanın içerisinde bulunan hammadde tepkimeye giriyorlar ve PVC pencerelerin ve kapıların ömründe yettiği bir azalma oluyor . aynı zamanda PVC kullanımında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise PVC’nin montajı sırasında ustaların yapacağı işçiliğin kalitesi olacaktır.

Kaliteli bir işçilikle oturtulmuş olan pencere ve kapıların açılıp kapanma sayısı sizin pencerenizin veya kapınızın dayanıklılık süresinin belirleyecektir . doğru montaj edilmediği takdirde özellikle pencereler yukarıya doğru açılan pozisyonda sürekli olarak açılmaya devam ettiğinde pencere kulpunda kopma veya pencerenin tamamen açılamaması gibi önemli problemler ortaya çıkabilir.

Bu ve buna benzer sorunun önüne geçebilmek için öncelikle doğru bir Usta’nın montaj yaptığına emin olmak ve ardından temizlik aşamasından son derece hassas davranarak doğru deterjanlarla temizliği gerçekleştirmek büyük bir önem teşkil etmektedir.

Pencerenin kalitesini belirleyen unsurlar

PVC pencerelerinizin kalitesini belirleyen unsurların başında PVC profilin doğru seçimi malzemenin işlenmesinde kullanılan araç ve gereçler ve işçiliğin kalitesi gelmektedir.

Bu PVC profilin doğru seçilmesi oluşturulacak olan pencerelerin veya kapıların uzun dönemde daha kalıcı ve dayanıklı olmasını etkileyen en önemli faktörlerin başında geliyor.

Bu nedenlerden ötürü seveceğinizi kaliteli bir firmadan almak için yapmanız gereken esnasında gerçek çalışma profilinin kalitesini test edebileceğiniz bir firma ile çalışmak ya da PVC profile sahip olduğu sertifikaları incelemek olabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle