Gün ışığı ile aramızda kalın bir perde oluşturan duvarlar, ilginç ve şık dekoratif pencere modelleri ile çok daha farklı bir görünüme sahip olabiliyor.

Dekoratif Pencere Modelleri

Dekoratif pencere

Dekoratif pencere

Yerleşik yaşama geçiş döneminde, evler genellikle hiç gün ışığı almayan yer altı mekanlarda oluşturulmuş olsa da, sonraları yer yüzüne çıkan evlerde, gündüzlerin kıymetini daha iyi bilmek için kalın duvarlar üzerine pencereler eklenmeye başlandı.

Yüzyıllar öncesinden tüm milletlerin mimarisine yerleşmiş olan bu gelenek günümüzde iç ve dış mimariye büyük bir farklılık katacak şekilde modifiye edilebilir duruma gelmiş bulunmakta.

Pencerelerdeki dekoratif değişimlerin bir sonucu olarak, hem kullanışlı, hem gün ışığından maksimum düzeyde faydalanmanızı sağlayan hem de dekoratif zevklerinize uygun pencere modelleri tercih edebilmeniz mümkün. Peki, en çok tercih edilen dekoratif pencere modelleri hangileri?

Klasik kare çerçeveye sahip PVC pençelerden farklı olarak kemerli pencere tasarımları son dönemlerin dikkat çeken iç mimari pencere tasarımları arasında yer alıyor. Üst kısmı oval gelen, çoğunlukla bir duvar boyunca tavandan yere kadar uzanan ve alt kısmı kare hatlara sahip olan modeller en sık tercih edilen modeller arasında.

Dekoratif pencere

Dekoratif pencere

Pencerelerin de evinizin içinde tıpkı bir masa gibi üzerine eşyalarınızı koyabilmenize olanak sağlayacak şekilde tasarlanabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Oldukça ilginç bir tasarımda, pencerenin üç boyutlu olarak evin dış cephesine doğru çıkıntılı bir şekilde tasarlanması ile mutfaklarınızda ya da evin diğer kısımlarında pencerenizin önüne çiçeklerinizi ya da çeşitli dekoratif ev aksesuarlarını koyabilmeniz mümkün oluyor. Bu tip pencerelere de cumba pencere deniyor. Bu modeller ile aynı zamanda evinizde geniş boşluklar yaratıp bu kısmı bir oturma köşesi olarak düzenleyebilirsiniz.

Dekoratif pencere

Dekoratif pencere

Giyotin pencereler, temelde orta kısmından dışa doğru açılan modeller. Evlerdeki alandan kazanmayı sağlamanın yanı sıra, masif ahşap çerçeve ve bölmeler ile tercih edilebilecek bu model, küçük odalar için oldukça ideal olabilir.

Dekoratif pencere

Dekoratif pencere

Dekoratif pencere modelleri arasında yeralan sabit pencereler genellikle evlerde değil de kurumlarda tercih edilen tasarımlardan. Ancak geometrik bölmelerin modifiye edilmesi ile şık bir görünüme kavuşturulmuş sabit pencere, evin toz almasını engelleme açısından kullanışlı olacaktır.

Pencere Dekorasyon Püf Noktaları

Kemerli dekoratif penceremodellerinde, pencereyi çok sayıda küçük kareye ayıran ince bölmeler, evinize vintage bir hava katmanız açısından son derece uygun. Bu tip modelleri, bahsedilen bölmeler olmadan yalnızca oval kısım ile kare kısmı birbirinden ayıran sade hatlara sahip bir bölme ile de tercih edebilirsiniz.

Dekoratif pencere pervazları

Dekoratif pencere pervazları

Cumba pencere olarak adlandırılan dışa doğru üç boyutlu bir çıkıntı şeklinde tasarlanmış olan pencere modellerinde tercihinizi ahşaptan yana yapabiliyor olmanız sayesinde evinizde eskitme bir görüntü oluşturabilmeniz mümkün olabilmekte.

Plastik Dekoratif pencere

Plastik Dekoratif pencere

Stüdyo pencereler, genellikle eve bol gün ışığı alan pencereler olmakla birlikte, bu tip pencereleri büyük bir duvarın ortası duvar kalacak şekilde iki yana koydurtabilirsiniz. Özellikle birbiri ile simetri sağlayacak şekilde tasarlanan bir stüdyo pencere, evinize modern ve özgün bir atmosfer katacaktır.

Ahşap Dekoratif pencere

Ahşap Dekoratif pencere

Çatı pencereleri, evinizin çatı bölümünü dekore edebilmeniz ve bu bölümü öldürmemeniz için son derece ideal modeller arasında yer alıyor. Kendinize şık bir ofis, bir resim ya da müzik odası tasarlamak için yararlanabileceğinizi bu bölümde, çatı pencereleri sayesinde gün ışığından maksimum düzeyde yararlanabilirsiniz.

Vasistas pencere modellerini özellikle banyolarda tercih edebilirsiniz. Boyut ve kullanım kolaylığı açısından banyolar için daha uygun olan bu model ile hem gün ışığı alan bir banyoya kavuşabilir hemdedekoratif açıdan göz dolduran bir banyo tasarımına sahip olabilirsiniz.

Dekoratif pencere

Dekoratif pencere

Bahsettiğimiz tüm bu modellerde, renk, şekil ve Pencere modeli açısından bütünleşmiş özel tasarımlar yaratmanız mümkündür. Pencere ile ev dekorasyon stilinin uyumlu olması için, tercih edeceğiniz yapı firmasından özel olarak çizimini yaptığınız pencereleri üretmesini isteyebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle