Diyelim eski pencereler değiştirme ve yerine PVC pencere almaya karar verdiniz. konuyu araştırdınız, birçok yerde baktınız fakat aklınızda daha fazla soru işareti kaldı.

kapilardiyari.com-20160510164149 Pencerelerin fiyatları çok farklı fakat bu pencerelerin farkı nedir? Bazı firmalar çok ucuza pencere yapmakta iken fazla para verme gerek ver mıdır?İşte burada hata yapmak çok kolay. Genelde insanlar en uygun fiyata pencere yapan firmasını aramakta ve en ucuz pencere almaktadır.

Acele etmenize gerek yoktur! Bu makalemizde pencere firmaları sizden neleri sakladığını ve bilmeniz gereken özellikler ve detayları anlatacağız.

PROFİL

PVC pencerelere gelince ‘pencere hangi profilden yapılmış’ ilk sorulan sorulardan biridir. Bugün piyasada çok çeşit profil ve 40-den fazla üretici firma bulunmaktadır. Bunların hepsi kaliteli profil üretmekte ve genellikle 40 yıl garantisi bulunmaktadır. Bu profilli pencere 40 yıl boyunca rengini değiştirme ve sağlam kullanılabilmektedir. Ancak bazen çok ucuz ve dolayısıyla kalitesi düşük profili rastlamakta mümkündür.

Her üretici firması birden fazla çeşit profil teklif etmektedir. Her çeşit profil kalınlığı, tasarımı ve yapımında kullanılan malzemesi ile diğerlerine göre farklı yapılmaktadır. Tasarım zevk meselesi iken diğer kalan özellikleri önemlidir. En önemlisi ise – profilin kalınlığıdır. Genellikle 58-60 mm yeterli iken soğuk bölgelerde veya ısı izolasyonunu daha sağlam olmasını istiyorsanız 68-84 mm kadar olması daha iyi olacaktır. Bu gibi profil ile yapılan pencerelerde daha kalın cam paketi kullanılabilir. Kalınlığı açısından pek çok fark etmese de pencere daha sağlam ve ısı izolasyonu daha yüksek derece olacaktır.

bazı firmaların ikincil plastik profilden yapılma pencereleri bulunmaktadır. Bu pencereler içinde oturulmayan odalar için yakılmaktadır. Bazense çok ucuz olmasından dolayı bu profil pencereler sanki normal pencereymiş gibi satılmaktadır. Dikkat edin.

Bu profilden yapılmış pencereyi fark etmek mümkün olmayabilir. Çünkü üzerinde genellikle sadece ‘object’ yazılır ve ne olduğunu anlamayabilirsiniz. Bu profil çok ince olup oturulur odada kullanılamaz ve hatta bazen kötü kokmaktadır.

‘Profil nasıl seçilir?’ makalemizi okumanızı tavsiye deriz

Su akıtma çıtası.
Çoğu firmalar su akıtma çıtasını koymazlar. Ancak bu parçanın pencerede bulunması şarttır. Üsten açılma pencerelerde yağmurlu havalarda pencere açıkken yağmurun içeri geçmesini engeller. Eğer pencerenin bu parçası yoksa büyük ihtimalle üretici firması başka ufak parçalarını da yerine koymamış olabilir ve belki diğerine başvurmanız daha iyi olacaktır.
kapilardiyari.com-20160510164150

DEMİRLE SAĞLAMLAŞTIRMA

PVC pencere aslında sadece plastik değil metal-plastiktir. Çünkü plastik profili içten metal ile kuvvetlendirilmektedir. Metal pencere kasasının ve genel konstrüksiyonunu daha sağlam ve kuvvetli yapmakta olup zamanla bozulması ve bel vermesini engellemektedir. Metal PVC profilin iç kısmında yer almakta olup görünmemektedir. Ve bu sebeple bazı üreticiler müşterilerini aldatmaktadır. Metal ile kuvvetlendirmeden pencereleri sanki içinde gerekli parçaları varmış gibi yüksek fiyata satabilir. Bu da dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerinden biridir.

Metal olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz: pencere kanadı ve çerçevesi metal ile kuvvetlendirilesi gerekmekte ve bir mıknatıs ile deneyin. Eğer mıknatıs çekmiyorsa bu üretici firması bizim tercihimiz değildir.

KURMA

PVC pencereyi doğru ve düzgün şekilde kurabilmek için iyi ve dolayısıyla pahalı cihaz, makineler ve elemen gerekmektedir. Bunları sadece büyük ve profesyonel çalışan şirket alabilir.

Makineler olmadan yapılmış pencerelerde genelde birçok surun karşılaşılır: iyi kapanmaması veya açılmaması, su ve hava geçirmesi ve dolayısıyla izolasyonun yeterli olmaması ve pencerelerin çabuk bozulması gibi sorunlar çıkması mümkündür. Bu tür sıkıntılar ilk başta belli olmaz ve sadece zamanla bildirir. O yüzden satıcılara üretici firmasını sorun ve ona göre karar verin. Eğer ismini bilmediğiniz küçük firma ise büyük ihtimalle kalitesi düşük olacaktır.

Hırdavatı

Hırdavatı son derece önemli ve pencerenin kullanım süresi yapımında kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Aynı şekilde pencere kullanım sürece iyi mi çalışacak yoksa sürekli bakım ve tamir gerektirecek mi yine hırdavata göre olacaktır. Bu konuda en kaliteli ve bilinen Roto, SIEGENIA-AUBI, Maco gibi alman markalarıdır. Bazı üreticiler masraflarını azalmak amacıyla kalitesi düşük olan hırdavatı kullanır. Aldanmayın bu çok önemli parçalarıdır.

kapilardiyari.com-20160510164151 Yanlış kullanmasını engelleme kilidi
Takılması şart! Pencere üst kısmından açıkken yanlışlıkla kolunu çevirerek tamamen açtığınızda pencere düşebilir. Bunu engellemek amacıyla kilidi takılması gerekmektedir. Bu çok önemli . Biz bu kilidi olmayan pencere menteşelerinden çıkmasına şahit olduk. Hatta çocuğun üzerine deşecek az kaldı.Bu yüzden pencere sipariş verirken ve montaj aşamasında ve hatta işlem tamamlandıktan sonra bu kilidin bulunmasını kontrol edin
Kilit karşılığı
Kilit karşılığı iç tarafından yer almakta olup pencerenin tamamen kapanması amacıyla kullanılmaktadır. Olmayınca veya yanlış montaj edilince pencere ısı izolasyon özelliğini kaybedecek ve dolayısıyla PVC pencerenin avantajları da kaybolacaktır.
Sayısı pencerenin boyutlarına göre değişebilir. Fakat en az dört tane bulunması gerekmektedir. Bazı üretici firmaları sadece iki tane kullanır, diğerleri ise hiç kullanmazlar. Dikkat edin ve bu parçası bulunmayan pencereleri almayın.
kapilardiyari.com-20160510164152

Ucuz pencere kolu kullanılması çokça rastlanan bir sorundur. Bunlar çabuk kırılır ve çok kısa zaman sonra değişmesi gerekecek ve dolayısıyla müşteri açısından daha fazla masraflı olacaktır. Kaliteli kol alüminyumdan yapılmakta olup plastik ile kaplamalıdır. Bunları biraz daha ağır olmasından far edebilirsiniz. Bu tür kulu tercih edin ve uzun zaman sorun yaşamadan kullanacaksınız.

PENCERE ŞEVİ

kapilardiyari.com-20160510164153 Sandviç panel.
Kaliteli pencere şevi ısı izolasyonlu sandviç panelle yapılır.
Bu tür pencere şevinde mantar oluşmaz ve ısı izolasyonu özelliğine sahiptir. Eğer birleşme yeri varsa onlar macunla işlenmesi gerekmektedir.

Pencere şevi birleştiği noktaları sıvı plastik ile kapatılması gerekmektedir. Pencere ile aynı malzemeden yapılmasından dolayı bu sıvı plastiğini rengi de pencere ile aynı olacaktır. Aynı güneşe şekilde ısınınca genişlemesinden dolayı çatlak oluşamaz. Kalitesi düşük malzeme kullanılınca kısa zaman içinde mantar oluşacak ve sürekli silikon ile doldurulması gerekecektir. Dolayısıyla işlem yapılırken dikkat edilmeli ve sadece sıvı plastik kullanılmalıdır.

MONTAJI

80% kadar PVC pencereler ile alakalı sorunlar yanlış montaj edilmesinden kaynaklanmaktadır. Birde montaj edilirken kullanılan köpüğün kaliteli olması son derece önemlidir. Bazı köpükler pencere montajı amaçlı olmayıp pencere için kullanılınca sıkıntılı olacaktır.

Bu makalemizde sadece önemli ve pencere seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler ve sorunları kaleme aldık. Zikretmediğimiz şeylerde tabii ki var ama bunlar veya çok önemli değil veya sadece işin uzmanları tarafından tespit edilebilmektedir.

Pencere seçerken dikkat edin!1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle