Renkli PVC pencereleri gittikçe yaygınlaşmakta olup artık neredeyse her üretici firmanın üretilen pencereleri arasında renkli PVC pencere çeşitleri de bulunmaktadır.

PVC renkleri

Evin iç tasarımı ve biz müşteriler açısından bu şekilde farklı renk tekliflerin bulunması tabii ki çok daha avantajlı ve renkli pencereleri kullanarak güzel ve ayrı bir ev tasarımını gerçekleştirebilirsiniz. Ve artık renkli pencereler sadece müstakil evlerde değil aynı zamanda apartmanlarda da kullanılmaktadır.

pvc renkleri

pvc renkleri

Eskiden PVC pencereler hep beyaz yapılmasından dolayı aklımızda sanki pencere sadece beyaz olma diye bir fikir oluşmuştur. Ancak artık millet pencere çeşitlerine dikkat eder ve farklı renkleri tercih etmekte ve bu durum çok daha değişmektedir. Üreticilere son zamanlarda farklı teklifler sunmakta ve istediğiniz renk pencere yapılabilmektedir. Daha birkaç sene önce bu sadece bir hayaldi. Farklı renklerden ziyade ahşap imitasyon PVC pencerede yapılabilir. Bu pencereleri ister dışarıda, ister içeride kullanılabilmektedir.

Pencerelerin rengi evin genel tasarımında

Pencerelerin dış tarafının rengi ile evinizin ön yüzüne özel ve farklı görünüm kazandırabilirsiniz. Ve bu şeklide ev sadece pencereleri ile diğer evlerden farklı ve daha güzel görünecektir. Dış tarafı olunca pencere renklini doğru seçmek çok önemlidir. Çünkü farklılık yaratmaktan ise evinizim güzel ve uyumlu görünüme sahip olması daha önemlidir. Pencere rengi evinizin dış cephesinin rengine uyumlu veya farkı renkleri kullanarak özel tasarım yapmak mümkündür. Dış taraf pencerelerde ise daha çok ahşap renk kaplamalı pencere klasik bir çözüm alarak müstakil evlerde özellikle mükemmel görünmektedir.

pencere kolu ve dekorasyonu

pencere kolu ve dekorasyonu

Fakat apartmanda bazen beyaz renk dışında pencere kullanmak mümkün olmayabilir. Çünkü birden fazla daire yer alan binada her dairenin penceresi farklı renk olunca genel tasarımını bozar.

Bu sebeple dış tarafı beyaz iç kısmı ise farklı renkli pencereler kullanarak hem bina dış genel tasarımına uygun hem de istediğiniz şekilde evinizin iç dizaynını gerçekleştirebilirsiniz ancak unutmamak gerekir ki renkli PVC pencere güneşli tarafında yer alınca beyaz pencerelerden daha fazla ısınmakta ve dolayısıyla konstrüksiyonu daha sağlam yapılması gerekmektedir.

Bugün kullanılan malzeme ve teknoloji renkli PVC pencerelerin uzun yıllar güneş, yağmur veya herhangi başka dış etkilere rağmen sağlam ve kasa ve yıllar boyunca rengin gitmemesini sağlamaktadır.

Evin iç tasarımına uygun şekilde yapılması

PVC pencerelerin rengini evinizin iç tasarımına uygun şeklide seçebilirsiniz. Yukarıda dediğimiz gibi pencere dışarıdan beyaz iken iç tarafından farklı renklerde yapılabilmesi tasarım açısından çok daha avantajlıdır.

iç tasarımda pencere önemi

iç tasarımda pencere önemi

Renkli PVC pencereleri genellikle RAL renk eşleştirme standartlarına uymakta olup renk seçiminde kolaylık kazandırmaktadır.

Özellikle pencere rengi jaluzi veya duvarların rengine uymasını istediğinizde bu sizin işinize yarayacaktır.

Ancak her renk kumaş, duvar veya pencere gibi farklı yüzey ve malzemelerde kullanılınca farklı şekillerde göründüğünü de unutmamak gerekir. Yani renk standartlara göre aynı olup fakat görünüşü farklı olabilmektedir. Dolayısıyla seçtiğiniz renk duvarın veya örneğin perdelerin rengine tam uymamakta ise renk yanlış seçilmiş diye zannetmeyin.

Ev içi dekorasyonu

Ev içi dekorasyonu

Ahşap renk PVC pencereler evinizde doğal atmosfer yaratacaktır. Bu renk profil evi konforlu ve rahat ortama dönüştürecektir. Modern teknoloji kullanılan malzeme PVC olmasına rağmen gerçekten ahşapmış gibi tekstür profil ve pencere yapılmasına uygundur. Hatta bazen PVC pencereyi sadece çok dikkatle baktığınızda doğal ahşap olmadığını fark edersiniz.

Ahşap renk pencereler daha çok klasik tasarımıyla yapılmış enteriyörlarda uygun olacaktır. PVC profili seçenekleri o kadar çok çeşit bulunmakta ki hatta mobilya rengine kadar uyumlu olarak yapabilirsiniz. Veya tam farklı olarak özel dizayn gerçekleştirirsiniz.

Pencereleri seçmeden önce

Pencere rengini doğru seçmekle evin tasarımından ziyade odada farklı atmosfer yaratabilirsiniz. Örneğin pencere daha büyük görünebilir şekilde renk seçmek mümkündür.   Dinlenme odasına uygun renk seçerek aynı şekilde rahat ortam yapabilirsiniz. Bazı renkler evde konfor atmosferini oluştururken diğerleri daha çok temiz hava ve doğa hissettirmektedir.

kapilardiyari.com-20160508171925

Renkli pencereleri almadan önce evinizin iç planlamasını ile alakalı yapılması gereken bir kaç işlem vardır. Onları zikredelim.

  • Panoramik gir rengi pencereler evde doğal ve geniş atmosferini yaratmakta ve mükemmel bir şekilde minimalsim stil iç tasarımına uymaktadır.
  • Pastel renkler ise daha çok küçük pencerelere uygun olup her yerde de çok güzel görünecektir.
  • Eğer açık renkler tercih ediyorsanız evinizde bulunan renklere uygun şekilde (örneğin dubar rengi veya jaluzi) seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Üretici firmaları müşterilerine sürekli yeni çözümler sunmaktadır. Son zamanlarda PVC pencereleri o kadar genişledi ki aklınıza gelen rengi bulmak mümkündür. Ve artık pencere rengi sadece müşteriye ait olup istediğiniz şekilde evinizin dış tasarımını gerçekleştirebilirsiniz. İster dış cephe rengine uygun, isterseniz farklı olarak pencereleriniz daha dikkat çekici yapabilirsiniz.

Okumayı tavsiye ederiz: bu sezon tercih edilen PVC pencere renkleri

Odalara göre pencere rengi nasıl seçilir

Pencere rengini seçmeden önce odanızı nasıl kullanacağınızı ve o oda için hangi renk uygun olacağını düşünmelisiniz. Örneğin çocuk odası ile çalışma odasında aynı renkler kullanılamaz. Dolayısıyla yatak odası, salon ve diğer odalar için her birine uygun renkleri seçmek gerekmektedir.

odaya göre renk seçimi

Odalara göre pencere rengini seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Yeşil ve mavi renkler dinlenme odası için en güzel renkleridir. Hatta salon odasında da uygun olacaktır eğer salonu dinlenme odası olarak ta kullanıyorsanız.
  • Kırmızı özendirici etkisinden dolayı mutfakta daha uygun olur.
  • Sarı ve turuncu renkleri çocuk odasında kullanılması daha mantıklı olur.
  • Koyu renklerde yatak odasına uygun olacaktır.

Piyasada çok çeşit renk ve üretici firmaların bulunması ile istediğiniz kalite ve renk pencere bulmak sorun olmayacak ve her adada uygun ve mükemmel bir iç tasarımını gerçekleştirebilirsiniz.

İzolasyon bandı ve fiilini rengi.

Renkli PVC pencere montajı edilirken kullanılan bant ve fitile de dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde tercih ettiğiniz renklere uygun seçilir ve pencere görünümünü bozmamalıdır. Örneğin kahve rengi bant ahşap imitasyon pencereleri ile mükemmel uymaktadır.

İzolasyon bandı

İzolasyon bandı

Pencere rengi ile evimizin dış görünü ve tasarımından ziyade kendimiz için de bir atmosfer yaratmaktayız. Ve dolayısıyla tercih ettiğiniz renkler siz için uygun ve odalarınızı rahat ve konforlu ortama dönüştürecek şekilde seçilmelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle