Bina ve evin yangın güvenliği konusunda özellikle yangın duvarına dikkat edilmektedir. Bu tür güvenlik tedbirlerin arasında yanmaz bölme duvarı, kapılar, yangın menfezi ve başka araçlar yer almaktadır.

yangın çıkış kapısı

yangın çıkış kapısı

Yangına dayanıklı kapılar. İnsanların yangın güvenliğini sağlamak amacı ile   yer alan binanın bir parçasıdır. Bina yapısında yangın güvenliği açısından her yaşta veya engelli olmasına rağmen rahat bir şekilde acil hallerde kendisini kurtarmaya ve dışarı çıkabilmesini sağlaması açısından önemli. Aynı zamanda itfaiye ekiplerine her kat ve mekana ulaşım saplanmalıdır.

Yangın duvarları özellikleri ve ateşe dayanıklığı derecelerine göre birkaç çeşit olarak ayrılmaktadır. Şu şekilde:

Yangın duvarı Duvar tipi Ateşe dayanıklık derecesi Boşlukların doldurulması için kullanılmış dolgu malzemesinin tipi  
Duvarlar 1

2

REI 150 (2,5 saat)

REI 45 (0,75 saat)

1

2

1

2

Bölme duvarı 1

2

EI 45 (0,75 saat)

EI 15 (0,25 saat)

2

3

1

2

Döşeme 1

2

3

4

REI 150 (2,5 saat)

REI 60 (1 saat)

REI 45 (0,75 saat)

REI 15 (0,25 saat)

1

2

2

3

1

1

1

2

Yangın duvarları yapımında kullanılan yangına dayanıklı kapı ve   muayene kapaklar çeşitleri olarak aşağıdaki şekilde ayrılmaktadır:

Yangın duvarın boşlukların doldurulması Yangın duvarın boşlukların doldurulmasında kullanılan dolgu malzemelerin çeşitleri ateşe dayanıklık asgari derecesi
Kapılar, yangın menfezi ve başka araçlar 1

2

3

EI 60

EI 30

EI 15

Pencereler 1

2

3

EI 60

EI 30

EI 15

Perdeler 1 EI 60

Bu şekilde ateşe dayanıklı kapıların yapımında dolgu malzemesi olarak yanmaz materyaller (asbest, Alçı Lif Levha vs.) kullanılmaktadır. Kapı her iki tarafından çelik ile kaplanmakta ve yanmaz toz boyası ile boyanmaktadır.

REI ve EI kısaltmaları ne anlamda gelmektedir?

Yangına dayanıklı kapılar ve diğer konstrüksiyonların dayanıklık dereceleri aşağıdaki arızalanma ve bozulmalarına göre sıralanmaktadır:

 1. taşıma gücünün kaybetmesi (R);
 2. bütünlüğünün kaybetmesi (Е);
 3. ısı izolasyon özelliğinin kaybetmesi (I).

Taşıma gücünün kaybetmesi ile deformasyondan dolayı konstrüksiyonun yıkılması kastedilmektedir.
Bütünlüğünün kaybetmesi – kapı kanadında açık çatlama ve delik oluşması ve dolayısıyla ateş ve zehirli gazların içeriye geçmesidir.
Isı izolasyon özelliğini kaybetmesi – ısı derecenin yükselmesi ile kapı ve içerideki sıcaklık kritik derecelere kadar yükselmesidir.

Kapıların ateşe dayanıklık sınırı EI kısaltma ve dayanıklık derecesini belirten rakamlardan ve dayanıklık zamanı dakikalardan oluşmaktadır. Örneğin:

 • R 120 taşıma gücünü kaybedene kadar 120 dakika dayandığına işaret etmektedir;
 • RE 60 taşıma gücü veya bütünlüğünü kaybedene kadar 60 dakika dayanıldığına, daha doğrusu ikisinden birine işaret etmektedir;
 • REI 30 taşıma gücü, bütünlüğün veya ısı izolasyon özelliğinden herhangi birini kaybedene kadar en az 30 dakika dayanıldığını belirtmektedir.

Başka bir ifade ile EI60 dayanıklık derecesi ile kapı aldığınızda kapı 60 dakika sürece ateşe dayanacağı ve ateşin dışarı çıkmasını engelleyecek anlamında gelmektedir.

Örneğin bu kapıyı depo için kullanıyorsanız yangın çıkınca 60 dakika ateş diğer kalan mekan veya odalara geçmesini engelleyecektir. Sıradan bir evde ateş çıkınca 15 – 20 dakikaya tümüyle yanmaktadır. Ofisler ise yaklaşık 30 – 40 dakikaya yanar. Dolayısıyla ateşe dayanıklı kapı seçerken an az 30 dakika dayanıklı olması gerekmektedir.

Ateşe dayanıklı kapının kullanım amacı siz ve evinizi yangın çıkınca ateşin yayılmasından korumaktır.
En önemli hususlardan biri doğru şekilde ve yanmaz montaj köpüğünü kullanarak montaj edilmesidir. Bu işi profesyoneller yapması gerekir.

Acil çıkış kapıları acil durumlarda insanların çıkışını sağlamak amacıyla kapıların kolayca açılmasını sağlamalıdır. Aynı şekilde otomatik kapılarda kolay bir şekilde açılması gerekmektedir.

Acil çıkış, katlar arası kapıları, hol, kapı aralığı vs. kapıların içeriden açılmasını engelleyecek kilit veya sürgüsü olmamalıdır.

Yangın çıkınca ise yangın duvarları kapalı olmalıdır. Kapıların ise otomatik kapanmasını sağlayan kapı kapayıcısı bulunması gerekmektedir. Bundan ziyade çıkış esnasında kolaylık sağlayacak paniğe karşı sistemlerin bulunması da gerekmektedir. Bu tür kapılar dışarıdan sadece anahtar ile açılırken içeriden kapı koluna basınca açılmalıdır. Bu kapı kolu kapı kanadının genişliği kadar olur ve bu şekilde acil durumda kolayca açılmasını sağlar. İnsanlar yangın esnasında toplu halde çıkışa doğru yöneldiğinde işte bu şekilde geniş kapı kolu işe yarayacaktır. Bu gibi acil durumlarda insanların binayı hemen terk etmesine yardımcı olacaktır. Paniğe karşı sistemlerini örneğin AVM’lerde görmek mümkündür

Yangın çıkış kapı kullanım yerleri

Bu soruya cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • fabrika ve depolarda. Özellikle depo kısmın binanın diğer bölgelerden ayırmak amacıyla kullanılır. Ofislerde ve fabrikaların dinlenme odalarında da ateşe dayanıklı kapılar kullanılır;
 • Konut ve apartmanlar yanında depo varsa. Örneğin yan yana daire ve ofisler yer almakta olabilir. O zaman ofis için ateşe dayanıklı giriş kapısı kullanılmalıdır.
 • Yangın çıkmasının ihtimali yüksek olan yerlerde. Örneğin laboratuvar ve elektrikli cihazların bulunduğu odalarda ateşe dayanıklı kapının kullanması ile siz ve evinizi yangın çıkınca ateşin yayılmasından koruyabilirsiniz.

KAPILARIN AÇILIŞI

Acil çıkış kapıları ( aynı şekilde acil durumda karşınıza gelebilecek herhangi bir kapı) çıkışa doğru açılması gerekmektedir.
Aşağıda belirtilen kapılar için bu şart yoktur:

 • konut ve apartman;
 • aynı zamanda 15 kişiden fazla bulunmayan binalar;
 • 200 metre kareden az alan depoları;
 • WC’lerde;
 • merdiven çıkışlarında;
 • Soğuk bölgelerde bulunan binaların çıkış kapıları.

KAPILARIN BOYUTLARI

Acil çıkışın yüksekliği ve genişliği belli standartlara uyması gerekmektedir:
Aynı anda 15 kişi geçebilecek şekilde koridor genişliği 1,2 m olmalıdır
0,7 m – tek kişilik iş yerine geçişi;
1,0 m – genel yerlerde.
Her durumda koridor ve acil çıkış geçişleri sedye geçebilecek genişlikte olmalıdır. İşte bu ortamlarda uygun şekilde kapı genişliği de yapılmalıdır.

Kapı aksesuarları

Kapı kasası

Ateşe dayanıklı kapıların kapı kasası bükülmüş profilden, pervazlı veya pervazsız yapılmaktadır. Montajını kolaylaştırmak amacıyla kapı kasasında ankraj cıvatalarını yerleştirmek için delikleri yapılmalıdır. Ateşe dayanıklı kapıların mutlaka kapı eşiği bulunmalıdır.
Ve kapı kasasının uzunluğuna dumana karşı ısınınca genişleyen bant yapıştırılır.

Kapı kanadı

Ateşe dayanıklı kapının kanadı 1,2 mm kalınlığında kalıplanmış çelikten yapılır. Kapı kanadının dolgu malzemesi olarak ateşe dayanıklı kapılarda taş yünü levha kullanılır.

Kapı boyaması

Ateşe dayanıklı kapılar toz boyası ile yüksek sıcaklıkla boyama odasında yapılmaktadır. Rengi olarak ateşe dayanıklı kapılarda uluslararası RAL kataloğuna göre seçilir. En çok kullanılan renk açık gri RAL 7035’dir.

Menteşeleri

Ateşe dayanıklı kapılarda durdurma vida veya rulman ile çelik menteşeleri kullanılmaktadır. Bu tür menteşeler kapının 180 derece açılmasını sağlar. Bu özelliği ataşe dayanıklı kapılar açısından çok önemlidir.

Kapı kilidi

Ateşe dayanıklı kapılarda  NEMEF markalı yanmaz kutulu kilitleri kullanılır. Kapı kilidin tüm parçaları çelikten yapılmaktadır.

Kapı kolu

Ateşe dayanıklı kapılarda metal ve içi boş polimer kaplamalı kapı kolları kullanılmaktadır. Ateşe dayanıklı kapılarda bu türkapı kolun kullanması yangın çıktığı zaman pek fazla ısınmamasını sağlamaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle