Kalite standartları gereği artık kullanılması ve işlevsel olması zorunlu olan yangın kapıları sayesinde yangın sırasında alev ve dumandan etkilenmeden binaların hızlı şekilde tahliye edilmeleri mümkün olmaktadır.

Ahşap Yangın Kapılarıyangın

Özel olarak tasarlanan ve standartları sağlayan dayanıklı ahşap yangın kapıları sayesinde hem estetik hem de güvenli yaşam alanlarına kavuşmuş oluruz.

Bu kapılar sayesinde yangın anında binaların hızlı tahliyesi sağlanır. Çıkan yangınlarda ölümcül ve risk ortamını duman ve alevlerin yarattığı yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. Bu neden ile hızlı tahliye yangın sırasında oldukça önem arz etmektedir.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda bazı standartlar belirlenmiş ve bu şekilde akıllı yangın önlemleri insanların yoğun olarak yaşadığı veya bulunduğu alanlarda uygulanmıştır.

Dayanıklı ahşap yangın kapıları ise bu sistemde yer alan en önemli yangın kapısı modellerindendir. Özel alaşımlar ile güçlendirilerek yangına karşı dirençli olan bu özel kapılar sayesinde sizlerde hem görsel olarak güzel hem de kullanım amacına uygun yangın kapılarını kullanmış olursunuz.

Standartlarda imal edilen bu kapılar hakkında detaylı bilgiye de internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ölçü detaylarıyangın2

İnsanların yoğun olarak yaşadıkları ya da bulundukları apartmanlar, hastane, okul, alışveriş merkezi, sinema ve otel gibi birçok alanda bulunması ve işlerliği olması zorunlu olan güvenlik elemanlarından olan yangın kapıları belirli standartlar ile yapılandırılmalıdırlar.

 • Özellikle yönetmeliklerde belirtilen bu ölçüler insanların tahliye esnasında sorunlar yaşamalarını önlemek amacı ile yoğun araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.
 • Bu standartlarda üretilmek üzere her yangın kapısı güvenliği sağlamaktadır. Kapı kasası kalınlığı 1,5 mm galvaniz sac ile imal edilmeli ve kandı 0,8 mm galvaniz saçtan imal edilmelidir.
 • Kapı kalınlığı standart olarak 60 mm olmak zorundadır.
 • Kasa tipi ilse yarım kasa opsiyoneldir. İki adet menteşe ve bir yaylı olmalıdır. Ayrıca yangın kapılarında soğuk ve sıcak duman filtreleri bulunmalıdır. Dış kol kilitli ya da kilitsiz olabilir.
 • Standart ölçülerde 900 x 2050, 890 x 2045, 890 x 2145 gibi farklı ebatlarda olabilir.
 • Bu standartlar yangın yönetmeliğinde belirtilmiş olup insanların yangın esnasında kolay tahliyesini sağlayacak olan uluslararası standartlardır. Bu şekilde sağlanacak olan yangın yönetmelik şartları ile daha güvenli tahliye alanlarına sahip mekânları yaratacaktır.

Satış fiyatlarıyangın1

Gelişen dünya ile insanların can güvenliklerine verilen önlemde artık daha iyi sağlanmaktadır. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının da daha fazla bilinçlenmesi sayesinde birçok güvenlik önlemi artık yasal zorunluluk haline gelmiştir.

Yangın kapısı ile ilgili getirilen zorunluluklarda başta ülkemiz olmak üzere uygulanmaya başlanan ve zorunlu olan yangın yönetmelikler bulunmaktadır. Bu yönetmeliklerde zorunlu tutulan yangın kapıları ısıya ve aleve dayanımlı giriş ve çıkışı kolaylaştırarak binaların tahliyelerinde yüksek önceliğe sahiptirler.

Yangın kapısı fiyatları ise bölgesel değişim göstermek ile birlikte ortalama 300- 800 TL arasında değişmektedir. Alacağınız kapının fiyatının yanında standartları da sağlamasına öncelik verilmelidir.

Yangın yönetmeliğinde de belirtildiği esaslar doğrultusunda özel tasarım ve alaşımlara sahip olması gereken yangın kapıları binalarımızda olası bir yangın halinde tahliyelerin en hızlı şekilde sağlanması için özel dizayn edilmiş belirli ölçülerde ve özelliklerdedir.

Bu kapılar insanların yoğun olarak yaşadıkları ya da bulundukları mekanlarda zorunlu olarak bulundurulmak ve kullanılır durumda tutulmalıdırlar. Bu şekilde insanların hayatını kurtaran harika gelişimler olarak hayatlarımızda yerlerini alırlar. Bu konuda sizlerinde dikkatli ve denetleyici olmanız gerekmektedir.

Yangın Kapısı Teknik Şartnamesi

 1. Yangın kapıları ülkemizde de uygulanmakta olan uluslar arası standartlarda üretilmeli ve uygun olarak monte edilmelidir.
 2. Her yangın kapısı mutlaka dışarıya doğru açılacak şekilde montaj yapılmalıdır.
 3. Yapılacak olan işlemlerde ve üretim esnasında mutlaka şartnamelere uygun işlemler yapılmalıdır.
 4. Yangın kapısının özelliğine ve modeline göre şartnameler uygulanmalıdır. Yangın kapıları şartnamesinde belirtildiği üzere 2,00 mm galvaniz saç ile imal edilecek olan kapılarda ayarlanabilir fitilli saç kapı kasası bulunmalıdır.
 5. Ayrıca kapıların kanadı 1,20 mm’den düşük olmamalı, kanat kalınlığı ise 57 mm ölçüsünden aşağıda kesinlikle olmamalıdır.
 6. Kapıların tamamını yanmaz plaka ile kaplanmış olmalı ve kanat çevresi duman fitilli olmalıdır.
 7. Aksesuar alanlarında da aleve dayanımlı fitil ve plakalar ile koruma sağlanmalı bu şekilde güvenli kapılar imla edilmelidir.
 8. İstenilen RAL kodunda elektrostatik toz boyalar ile boyanabilecek olan kapılar düz ve pürüzsüz bir yapıda olmalıdır.
 9. Ayrıca menteşeleri yangına dayanımlı saçtan imal edilmiş olmalıdır. Tüm yangın kapılarında panikbar sistemi ile dışa açılacak şekilde üretilmeli ve montaj edilmelidir.
 10. Bunun yanında kapıların hidrolik kapı kapatıcıları ile güvenliği arttırılmalıdır.

Güvenlik düzeyli modelleryangın3

İnsanların güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılan yangın kapısı modelleri standartlar çerçevesinde kalmak üzere belirlenebilmektedir.

İnsanların yoğun olarak yaşadıkları alanlarda tahliyelerin hızlanması ve bu şekilde alevlerden ve dumandan etkilenme oranlarının azalması amacı kullanımları zorunlu olan yangın kapıları daha çok içten açılabilen dışarıdan girişin engellenmesi mantığı ile hazırlanmış tek taraflı sistemlerdir.

Bu sistemler sayesinde olası bir yangın durumunda insanların bina dışına kolay şekilde çıkmaları sağlanmaktadır. Yangın kapısı modelleri çok fazla gösterişten uzak olmakla birlikte özellikle panikbarlı olarak üretilirler.

Çok fazla model seçeneği olmamak ile birlikte özel alanlar için camlı ve camsız şekilde üretilmektedirler. Panikbarlı yangın kapısı en fazla tercih edilen ve kullanılan özel kapılardandır. Bu modelin haricinde panikbarlı ve dikdörtgen camlı yangın kapısı modelleri ise cam kullanılabilen mekanlarda ve özel camlar ile imal edilmiş olan sistemlerdir.

Bunların haricinde yine camlı ancak yuvarlak camlı yangın kapısı modeli ise farklı dizayn isteyen kullanıcılar veya bazı nedenler ile yuvarlak cam kullanmak isteyenler için hazırlanmıştır.

Şekilleri farklı olsa da sağlayacakları standardın aynı olması şarttır. Farklı renklerde de kullanılabilen yangın kapıları binalarda güvenliğin vazgeçilme elemanlarıdır.

 

 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle