Ahşap malzemeler ülkemizde son derece yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte maalesef birçok kullanıcı bu özel malzemeden oluşan pencere kapıların bakımı onarımı hakkında yeterince bilgi sahibi değil. Bu nedenlerden ötürü bu konu içerisinde ahşap kapı pencereler hakkında detaylı bilgiler verdik.

Ahşap pencere modelleri

Ahşap pencere modeli

Ahşap pencere modeli

Ahşap pencereler yoğun kullanım alanı nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen pencere modellerinden bir tanesi olarak göze çarpıyor.

Ahşap pencere modelleri arasında en çok tercih edilenleri sıralayacak olursak sırasıyla standart pencereler stüdyo pencereler pivot pencereler sürme pencere kapıları, Kemerli pencereler, kapı pencereler, vasistasla pencereler olarak sınıflandırabiliriz.

Evinizde veya işyerinizde kullanım alanına göre değişiklik gösterebilecek olan onlarca farklı model dizaynım en doğru ve en şık şekilde tasarlanması adına farklılıklar gösterebiliyor.  Özellikle ev ve işyerlerinde tercih edilen ahşap pencerelerin boyutları ebatları bulundukları çevreye Ve mekânın hiç koşullarına göre sizlerin direktifleri doğrultusunda hazırlanmaktadır. .

Pencere seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Ahşap pencere modeli

Ahşap pencere modeli

Pencereler gerek iç mekân gerek dış mekân kurumlarında evin önemli bir malzemesi olarak göze çarpmaktadır. sizlerin tasarımını tamamlayacak olan bu yapının doğru bir şekilde bilirkişilerce monte edilmesi ve kullanılan malzemenin kalitesi yüksek olması oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir.

Kaliteli malzeme ve kaliteli işçilikle doğru bir pencere modelini eviniz veya iş yerinizde kullanarak Bulunduğunuz ortamın havasını bambaşka bir havaya değiştirebilirsiniz.

Tasarımsal olarak son derece büyük bir anlam ifade eden pencerelerin doğru bir şekilde monte edilmesi ve hammaddesinin doğru ürünlerden doğru ağaçlardan tercih ediliyor olması pencere seçiminde dikkat etmeniz gereken hususların başında gelmektedir.  Pencere tercihindeki bir diğer önemli etken ise ahşapların bakımı ile ilgili olan durumdur.

Ahşap pencere bakımları normal PVC pencere bakımlarına göre son derece meşakkatli olmaktadır.  Daha fazla uğraşma Emek gerektiren ahşap pencerelerin bakımında gereken özveriyi göstermek uzun dönemli kaliteli ve kullanışlı bir pencere sahibi olmanızı sağlayabilir. Bakımını gerçekleştireceğimiz temizlik araç ve gerecin oldukça büyük bir dikkat göstermenizde son derece faydalı olacaktır.

Pencerenizin hammaddesi kullanım süresini etkiliyor

Ahşap pencere modeli

Ahşap pencere modeli

Ahşap pencerelerin hangi ağaçtan yapıldığı, hammaddenin nasıl işlendiği uzun süre kullanımını etkileyecek en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Örnek göstermek gerekirse ahşap pencerelerin hammaddesi Meşe Çan ve Meranti ağaçları kullanılarak yapıldığı zaman daha uzun süre dayanıklı olduğunu gözlemlemekteyiz.

Ahşap pencere görüntüsü içerisinde bulunan yapay ürünlerle bu modeli yakalamaya çalışan işletmeler pencerelerin dizaynı konusunda başarılı sonuçlar elde edebilse de uzun dönemde kullanım için son derece elverişsizdir. Aynı zamanda suni bir şekilde ahşap görüntüsü yakalandıklarında uzun dönemde kanserojen etkilerin ortaya çıktığı da daha önce gözlemlenmiştir.

Tam olarak saf meşe meranti ve çam ağaçları kullanılarak yapılan pencerelerde ise uzun önemli daha başarılı sonuçlar alındığı gözlemleniyor.

Her şeyin doğal ve organik biçimi faydalı olduğu gibi pencerelerinizi ahşap tercih ederken de kaliteli ve düzgün bir ağaç ham maddesi sayesinde ortaya çıktığından Emin olmalısınız.  Bu alanda yaptığı çalışmalarda pencerenizin modeli fark etmeksizin hammaddesini çam meşe ya da meranti ağacından tercih etmeniz uzun dönemde daha ekonomik ve daha kalıcı bir pencere yapısına sahip olabilmeniz için sizlere büyük avantaj sağlayacaktır.  Aynı zamanda ısı yalıtımı konusunda bu ağaçların son derece başarılı olduğu gözlemlendiğinden ötürü yazın sıcak havayı kışın da soğuk havayı içeriye geçirmeyecektir Yapı evinizin yalıtımlı açısından başarılı sonuçlar verecektir.

Uzun Dönemde ahşap pencerelerin avantajları

Ahşap pencere modeli

Ahşap pencere modeli

Uzun süre kullanımda ahşap pencerelerin tercih edilmesinin getirisi olan dayanıklılık bu alanda insanlara daha ekonomik avantajları sunmaktadır.

Özellikle ahşapların bakımı ve dayanıklılığı son derece basit bir şekilde gerçekleştirildiğinden ötürü sizlere herhangi bir zor duruma içerisine sokmayacaktır. Klasik rutin toz alma işleminizin yanı sıra,  beraberinde menteşelerinin de doğru bir şekilde bakımını gerçekleştirdiğiniz sürece pencerenizden veya ahşap ile ilgili olarak diğer kullandığınız hiçbir malzemeden uzun dönemde sıkıntı yaşamazsınız.

Tam tersine PVC veya plastik kaplama ile yapılmış olan Diğer türlü mobilya eşyalarınızda ve özellikle pencerelerde kısa dönemli ve orta vadede büyük problemler ortaya çıkabilir.

Ahşap malzemelerin bakımı ve onarımı nasıl yapılmalıdır?

Ahşap pencerelerin bakımı gerçekleştirilirken içerisinde az partikül bulunan deterjanlarla temizlik yapmanın da büyük bir önemi vardır.

Ahşabın yapısını zedelemeyecek ve ağaçların çürümesine engelleyecektir tabaka olan verniklerle tepkime girmeyecek deterjanlar kullanmanız size büyük bir avantaj sağlar.

Evinizde klasik Toz almak için kullandığınız Deterjanların az partiküllü olanlarını tercih ederek temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında gerçekleştireceğiniz diğer bir önemli bakın ise kapılarınızın veya pencerelerinizin Menteşe bölümüdür bu bölümlerin bakımında yılda bir kez yağlama yaparak gerçekleştirebilirsiniz .

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle