Günümüzde cam balkon olarak da adlandırılan katlanır pencere sistemleri, yaşam alanların farklı bir estetik sunar. Bunun yanından birçok fonksiyonunun olmasıyla birlikte sizlerin balkon keyfi sürmenizi de beraberinde getirir. Sizlere yazımızın ilerleyen bölümlerinde katlanır pencere sistemlerinin özellikleri, kullanılan sistemler ve yaklaşık fiyatları hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız.

Özellikleri

Katlanır kapı

Katlanır kapı

Can balkon olarak bilinen katlanır pencere sisteminin birçok avantajı ve özelliği bulunmaktadır. Şimdi bu özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.

 • Sert iklim şartları altında son derece güçlü bir tasarıma sahiptir ve uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilmektedir.
 • Katlanır pencere sistemlerinde daha çok balkonlarda temperli camlar kullanılmaktadır. Bu yüzden camların dayanıklılığı daha çok artar ve oldukça güvenlidir.
 • Üstten ve alttan çalışabilme teknolojisiyle yüksek ve geniş mekânlarda rahat ve sorunsuz bir kullanım sunmaktadır.
 • Cam balkona özel olarak özel yüksek rüzgâr şiddetine dayanıklı alüminyum profiller ve aksesuarlar kullanılmaktadır.
 • Sistemde, cam paneller taşıyıcı kanat profiline özel ve ithal yapıştırıcılarla yapıştırılır ve farklı doğa şartlarından deformasyona uğramadan uzun yıllar kullanılabilir.
 • Camların kalınlığı binaların özelliğine göre firmalar tarafından uygulanmaktadır.
 • Katlanır pencere sistemleri toz, yağmur ve rüzgârı engeller ve bununla birlikte sağladığı ses ve ısı yalıtımıyla birlikte yaşam alanlarınızın daha sıcak olmasını sağlar.
 • Kaliteli bir işçilik sonucunda üretilen bu ürünlerle ilgili teknik sorun yaşama olasılığı çok düşüktür.
 • Sürgülü olarak tasarlandığı için tüm balkon tiplerine uygulanabilmektedir.

Sistemleri

Katlanır pencere sistemlerinde alüminyum profiller kullanılmaktadır. Daha çok bu profilin kalınlığı 4cm, et kalınlığı ise 3 mm olarak tercih edilir. Ayrıca bu sistemlerde toz boya kullanılmaktadır.

 • Katlanır pencere sistemlerinde üst hareket rayı ve zeminle aynı seviyede olan bir kılavuz ile birlikte talebe göre montaj yapılırken pencerenin genişliği ve engelsiz bina konseptlerinde kullanılabilmektedir.
 • Ahşap profiller için içe ve dışa doğru açılabilen katlanır sürme donanımları sunulabilmektedir.
 • Talep üzerine bu sistemlerde kilitlenebilir dişli ve geçiş kanatları da eklenerek uzaktan kumandayla kontrol edilebilir.
 • Döndürmeli profil elemanları tercih edilebilir.
 • Yüksek düzeyde sızdırmazlık sunarken en iyi ses ve ısı yalıtımı sağlamak için çepeçevre contalar tercih edilmektedir.
 • Birbirinden bağımsız çalışabilen çift kilit sistemiyle maksimum güvenlik sağlamaktadır.
 • Alt ve üst raylarda 10 mm kalınlığındaki çift sıralı kıl fitiller de kullanılarak maksimum yalıtım özelliği elde edilir.

Katlanır pencere sistemlerinde cam balkon ve yan dikme kapağı olarak kullanılan bu sistemler ile gerçek anlamda konfor ve güvenlik sağlanabilmektedir. Bu sistemlerin sunduğu güvenlik ve rahatlığın yanında ses ve ısı yalıtımı da üst düzeyde sağlanmaktadır.

Yine sistem olarak katlanır kapı halkalı ürünlerin yanında katlanır PVC sistemleri ve katlanır kapı sistemleri de birçok yerde kullanılmaktadır. Cam balkonlar daha çok iş yerlerinde tercih edilirken katlanır kapılar büyük işletmelerde tercih ediliyor. Yine iş yerlerinde artık katlanır PVC sistemlerinin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Yaklaşık Fiyatları ve Öncü Firmaları

Katlanır pencere sistemlerinin özelliklerinden sonra bu sektörde öncü olan firmaları inceliyor olacağız. Ayrıca bu bilgilerin yanında bu sistemlerin sunulan yaklaşık fiyatlarını da sizlerle paylaşıyoruz.

FİRMA FİYAT ARALIĞI
MİRA CAM BALKON 170 TL – 270 TL (M2 birim fiyatı)
DENİZ DİZAYN CAM BALKON 200 TL – 300 TL (M2 birim fiyatı)
AKIŞ CAM 200 TL – 300 TL(M2 birim fiyatı)
UGK CAM BALKON 200 TL – 300 TL(M2 birim fiyatı)
MARE GRUP CAM BALKON 200 TL – 300 TL(M2 birim fiyatı)

 

Katlanır pencere fiyatlarının Türkiye’deki öncü firmaları bu şekildedir. Elbette fiyatlar kullanılacak alanın ölçüsüne göre değişkenlik göstermektedir. Metre kare birim fiyatı üzerinden yapılan hesaplamalar ile siparişlerinizi yapacağınız firma sizlere çok daha detaylı bilgiler verecektir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle