Makalemizde genel olarak katlanır-katlanabilir cam modelleri hakkında genel bilgiler, yapılışı, avantajları, tercih edilen yerleri ve de dezavantajlarındna bahsedeceğiz. Bununla birlikte insanların en çok nelere dikkat etmesi gerektiğini de bilgi olarak aktaracağız.

Katlanabilir cam balkon kışın sona eren balkon keyiflerimizi devam ettirebilmeniz için tasarlanmış bir sistemdir.  Sistemi kapatarak dış dünyaya tamamen kapalı bir hale getirilip, dış etkenlerden ve mevsimsel hava şartlarından balkonunuzun zarar görmesini engeller, fakat aynı zamanda tamamen panoramik bir kapalı mekân da elde etmiş olursunuz. Katlanır cam balkon kapama sistemleri evinizde estetik ve fonksiyonel bir balkon yaratmanın en modern yoludur. Camların katlanarak aynı veya farklı noktalara toplanma özelliği ile mevsimsel değişikliklere en iyi cevap verebilen bir sistemdir. Cam balkon kapama sistemleri yapıya ve zevklerinize uygun renk seçenekleri sunmasının yanı sıra, son derece kullanışlı ve dayanıklıdır.

Katlanır Cam Balkon Nasıl Yapılır

Burada aynı zamanda da katlanır cam balkon nasıl açılır hakkında bilgi almış olacaksınız. Katlanır cam balkon sistemleri yaptırırken montajlama işleminden önce katlanır cam balkon sisteminin kurulacağı alanın ölçüleri muntazam bir şekilde alınır. Daha sonra belirlenen bu ölçülere göre alt ve üst baz kesimi yapılır.

Katlanır cam balkon

Katlanır cam balkon

Tekerli kanatların çıkış ağızına gelen tekerler baza profilin çıkış ağızına gelen kısmına takılır ve alyan anahtarlarla set skor vidalar sıkılır. Diğer kenarına düz tekerler takılır ancak onların vidaları sıkılmaz.

Açılır ve çıkış ağızı kanatlaraysa menteşe ağızlı düz tekerler takılarak set skor vidaları sıkılır, diğer tarafada kilit takılır.

Kıl fitiller bazaların boyları kadar alana bir bir takılır ve bazaların boyları kadar kesilir. Fitiller kesildikten sonra kaymasını önlemek için fitil kanalı sıkıştırılır. Üretim tablosundaki ölçülere göre yan dikme profil ölçüleri kesilir.

Ardından verilen ölçülere göre kasa profili kesilir. Birinci kesim açısı sol kenarı, ikinci kesim açısı sağ kenarı işaret eder. İçeriden dışarı doğru açıldığı bakış açışı unutulmamalıdır. Kasanın bitim noktasına yan dikme profili sabitlenir. Bazalar doğru bir sırayla kasa profiline takılır.

Çıkış ağızının denk geldiği noktalar işaretlendirilir.

Yerleştirilen bazalar tekrar çıkarılır ve montajlanan bazalar sökülür artık yapım aşaması tamamlanmıştır sıra katlanır cam balkon istenilen yere montajlanmasına geçer.

Katlanır Cam Balkon Montajı

İşin teknik kısmından biraz bahsedecek olursak. Önce iş güvenliğine dikkat etmemiz gerekir. Sistem montajı yapmak üzere yan duvarlardan birim ve alt parapet alınmaktadır.

Üst kasa profili imalatta açılan deliklerden özenli bir şekilde üst parapete vidayla monte edilir. Alt kasa, alt parapet üzerine konur ve yan dikme profili takılır.

Tekerli kanatlar alt ve üst çıkış ağızından geçirilip sisteme takılır. Ürünlerde kullanılacak tekerleklerin çelik bilyeli olması gerekir. Maliyeti düşüren; ancak aynı zamanda ürünün ömrünü de azaltan plastik rulmanlı tekerlekler kesinlikle kullanılmamalıdır. Üst parepete takılan vidalarla ara kapak birleştirme yapılır.

Alt kasa alt parapete sabitlenir ve yan kasa takılır. Çıkış ağızı için alt ve üst çıkış ağızı plastikleri sökülür, frenlerin uzun parçaları kanalın diğer tarafına kaydırılır. Çıkış ağızlı kanatlar takılır alt ve üst frenler yerine yerleştirilir. Kanat ayarı yapılır ve frenler sabitlenir. Kanatlar aralarındaki contalar ideal esneklikte olmalıdır; aksi halde fazlası ile hava geçirgenliği oluşacaktır. Tüm bu işlemlerden sonra çıkış ağızları tekrar sabitlenir.

Cam balkon sisteminde kullanılan camlar 8 mm kalınlığında Temperli camlardan oluşmaktadır, kırılması halinde çok küçük parçalara ayrılır canlılara ve çevreye zarar vermez.

Saatte 150 km esen rüzgâra dayanıklı olarak tasarlanmış ve imal edilmiştir.

Katlanabilir Cam Balkon Modelleri

Katlanabilir cam balkon sistemlerinde modeller balkonunuzun şekline göre değişkenlik göstermektedir. Düz Cam balkon camı, Oval Cam Balkon camı, L Cam balkon camı, U Cam balkon camı ve daha sayamadığımız birçok şekildeki cam balkon modellerini sayabiliriz.

Cam balkon sisteminde dikkat edilecek hususlar

Katlanabilir cam balkonlar evlerinizde ek alanlar oluşturarak kullanım alanlarınızı genişletir. Bu sistemle kapatılan oda, salon veya mutfağınızın ısı değerlerinde artış olur, enerji tasarrufu sağlar. Yapılarınızın görünümünü değiştirmeyerek değerinin yükselmesini sağlar. Binanızın mimari görüntüsü değişmediğinden dolayı yerel yetkililer tarafından izin almanıza gerek kalmaz. Sağladığı konfor ile dengeli bir fiyat & performans oranı sunar. Katlanır cam balkon hırsızlık riskini önemli derecede azaltır. Balkon mobilyalarınızı korur, ömrünü uzatır.

Katlanır Cam Balkon Renkleri

Cam balkon katlanır ürünlerinde farklı renkte alüminyum profiller tercih edilebilmektedir. Bu renkler pimapen katlanır cam balkon ürünleri dışında kalır. Dış cephe rengine, iç duvar renklerine veya mobilya renklerine uygun renkleri tercih edebilirsiniz.

Zevkler ne kadar sonsuz ise; RAL renkleri de o kadar sınırsızdır. RAL renkler düzdür. Düz renk istemeyenler olabilir. Böyle durumlar için de ahşap desen renkler mevcuttur. Açık meşe, koyu meşe, maun, ceviz ve benzeri ahşap desen renkler alüminyum profillere uygulanabilir. Cam balkon ürünlerinde renk seçenekleri bunlarla da sınırlı değildir. Temperli camlar için de farklı renk tercihleriniz olabilir. Yeşil, mavi, bronz, füme ve benzeri renkler mekânlarınıza güzellik katabilir.

Katlamalı cam balkon ürünleri sadece evler için değildir. İnsanların vakit geçirmeyi sevdiği kafeteryalar, restoranlar ve benzeri farklı mekânlar için de ideal ürünlerdir. Mekânlar 5-10 yıl öncesine kadar, PVC doğrama veya alüminyum doğrama sistemleri ile kapatılırdı. Açık alanlar bu ürünlerle birer kapalı alan haline gelirdi. Yasal olarak da birçok durumda sıkıntı yaratabilen uygulamalardı. Artık işler çok daha kolay. Cam balkon tüm yasal engelleri aşan doğa dostu bir üründür.

Katlanır cam Balkon Perdeleri

Cam balkon perdelerine pilise perde adı verilmektedir. Plise perdeler, düet perdelerin öncüsüdür. Düet perdelerde olduğu gibi, yukarı kaldırıldığı zaman birbirlerinin üzerinde düzgünce aynı şekilde katlanmış bir yığın oluştururlar. Bu, portrayda çok ince bir profil yaratır;

Eğer manzarayı direkt olarak görmek istiyorsanız perdelerin varlığını unutabilirsiniz bile. İndirildiği zaman, yumuşak yaygın bir efektle ışığı filtrelerler.

Bu perdeler tek panelden oluşurlar. Yalıtımın sorun olmadığı alanlarda son derece iyi şekilde mahremiyet ve ışık kontrolü sağlarlar. Bu perdeler özellikle oturma odaları, aile odaları, ev ofisleri ve yatak odaları için çok uygundur. Neden bu şık perdeleri tercih etmelisiniz?

Plise perdeler, düet perdeler gibi görünür ve hissettir ama daha hesaplıdır. Düet perdeler için bütçeniz yeterli değilse, tarzdan ödün vermeden paranızdan tasarruf ederek aynı görüntüye kavuşabilirsiniz.

Temiz çizgiler herhangi bir modern dekorasyona  uygundur. Çok sade oldukları için, plise perdeler her yere uyum sağlar. Perdenizi aşağıdan yukarıya kaldırmaya ve yukarıdan aşağıya indirmenize izin verir. Yazın mahremiyetinizi korurken aynı zamanda hava sirkülâsyonunu sağlayabilmek için istediğiniz seviyeye indirip rahatlayabilirsiniz.

Evinize uygun perdeler seçin. Canlı renkler ve zarif dokuların olduğu geniş bir seçim yelpazesi bulunan bu perdeler evinizin dekoruna uyum sağlayacaktır. Cam balkon sistemlerinde dikkat edilecek hususlar konusunda belirli alanlarda dikkat edilmesi gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle