Katlanır kapıların bir diğer adı da Akordeon kapılardır. Katlanır kapılar küçük alanlarda kapı yapılabilmesini sağlayan ve oldukça hafif malzemelerden üretilmiş bir kapı çeşididir.

Alternatif kapılarkatlanır kapı1

Katlanır kapının en çok tercih edildiği yerler, dar kullanım alanı olan bölümlerdir. Ayrıca Katlanır kapıların bir diğer avantajı da, istemediğiniz veya sevmediğiniz görüntülerin önünü kapatabilmesidir.

Sistematik özellikler ile donatılmış kapı modelleri ile dilerseniz mevcut kapı kasanıza, dilerseniz duvara monte edilebilir ve her türlü alana Katlanır kapı uygulaması yapılabilir. Çünkü farklı ölçülerde ve farklı çeşitlerde birçok Katlanır kapı mevcuttur.

Kapı modellerinde, sürgü kapılar gibi alt ray bulunmamaktadır çünkü üst ve yan kenarlara, belirli bir hareket kabiliyeti için kanallar monte edilmektedir. Katlanır kapılar incedir ve evinizde herhangi bir alan kaplamaz, tipik perde mantığı ile açılıp kapandığı için Katlanır kapıların imalatında plastik ya da hafif ahşap kullanılır.

Katlanır kapılar açılırken duvara monte edilen küçük bir gözün içine doğru toplanır ve tamamen açıkken bile yer kaplamaz. Katlanır kapılar; oda kapıları, salon ara bölmeleri, mutfak, banyo, tuvalet kapıları, kiler gardırop kapıları, ofis kapıları, soyunma kabinleri gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Katlanır kapı modellerikatlanır kapı3

Günlük hayatımızda dar alanlar için bizlere çok güzel çözümler sunan katlanır kapıların, isteğimize uygun pek çok farklı modeli vardır. Bu modellerden evinize uygun olanını ve zevkinize hitap eden modeli seçerek, hızlı ve pratik bir biçimde montajını yaptırabilirsiniz. Katlanır kapı modellerini ve bizlere sunduğu avantajları tek tek ele alıp inceleyelim;

Cam katlanır kapı modelleri

Cam katlanır kapı modelleri dekoratif olarak en çok göze hitap eden modellerdir. Ancak cam katlanır kapı modelleri daha çok ofis ve işyerleri için tercih edilmekte ve buralarda kullanımı daha uygun olmaktadır.

Cam katlanır kapı modellerini evinizde dilerseniz balkon kısmında uygulatabilirsiniz. Bu sayede eviniz daha çok aydınlanacaktır. Ancak cam katlanır kapıları balkon kapınızın yerine uygulattığınızda %100 ısı yalıtımı yapabileceğinizi söylemek pek doğru olmaz. Bu yüzden sıcak iklime sahip yerlerde cam katlanır kapıların balkonlara uygulanması daha doğru olacaktır.

İşyeri ve ofisler için, hatta kafeler ve restoranlar için ise aydınlık ve ferahlık sağlayan cam katlanır kapılar aynı zamanda ofisinizin genişlemesini ve daha düzenli görünmesini de sağlayacaktır.

PVC katlanır kapı modelleri

Pvc malzemeler yıllardır pencere üretimi için kullanılmaktadır ve ısı yalıtımına çok büyük katkıları olduğu herkes tarafından bilinmektedir. PVC katlanır kapı modeli de aynı şekilde iç mekâna uygulattığınızda ısı yalıtımına yardımcı olabilecek bir modeldir.

PVC katlanır kapı modelleri banyo ve mutfaklarda daha çok tercih edilen bir modeldir. Odalar için PVC modeller yerine daha farklı modeller seçmeniz daha uygun olacaktır. Özellikle nemin fazla olduğu banyolarda ahşap katlanır kapılar kullanmak zamanla şişme ve bozulmalara neden olacaktır, diğer katlanır kapılar da banyo için uygun değildir.

PVC katlanır kapılar neme ve ıslanmaya karşı herhangi bir deforme yaşamadığı için, rahatlıkla uygulaması yapılabilmektedir. Balkon kapılarında da dilerseniz PVC katlanır kapıları tercih edebilirsiniz.

Sürgülü katlanır kapı modelleri

Sürgülü katlanır kapılar, katlanır kapıların en sistematik olanlarıdır. Sürgülü katlanır kapılarda alt tarafta da ray mekanizması mevcuttur ve kapı panelleri iç içe geçerek kenarlarda birikme yapmadan açılmaktadır.

Sürgülü katlanır kapılar, özellikle geniş kapı istenen yerler için oldukça uygundur. Örneğin restoranların mutfak bölümünde sürgülü katlanır kapılar kullanmak çok büyük avantaj sağlar. Ya da büyük iş yerlerinde toplantı salonlarında tercih edilen sürgülü katlanır kapılar, dar alan problemini çözerken aynı zamanda toplantı salonlarına daha ciddi bir hava katacaktır.

Sürgülü katlanır kapılar, dar alanlar için kullandığımız katlanır kapıların daha modernize edilmiş ve daha ince işçilik ile üretilmiş halidir de denilebilir. Siz de ağır bir havaya sahip olan ortamlar için sürgülü katlanır kapıları tercih edebilirsiniz.

Alüminyum kapılar

Alüminyum katlanır kapı modelleri, hem hafif hem de sağlam bir madde olan alüminyumun, uzun yıllar kendisini koruyabilmesi ve kolay kolay deforme olmamasından dolayı tercih edilmektedir.

Yazlıkların bahçe kapılarında ve tam boy kapılarda tercih edilen Alüminyum katlanır kapılar, görsel olarak da insanı yormadığı ve göze hitap ettiği için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca restoran tarzı yerlerde, ışığın daha çok alınabilmesi için alüminyum katlanır kapılar camlı modeller ile kullanılmakta ve ışığın içeriye geçmesi sağlanmaktadır.

Dar alan sıkıntısı olan çatı katlarında ve teraslarda da birçok bölme elde etmek amacı ile alüminyum katlanır kapıların kullanımına rastlamaktayız. Siz de teraslarınız veya çatı katlarınız için alüminyum katlanır kapıyı tercih edebilirsiniz.

Amerikan katlanır kapı modelleri

Amerikan sürgülü katlanır kapılar ahşabın sıcaklığını evlerinize getirmek açısından çok doğru bir seçim. Özellikle odaları birbirinden ayırmak istediğinizde ya da dar odanızda alan tasarrufu yapmak istediğinizde tercih etmeniz gereken kapı modeli, Amerikan Sürgülü katlanır kapı modelleridir.

Bu modellerin avantajı, ahşap malzemenin tıpkı diğer oda kapılarında verdiği havayı sağlayabilmesi ve göze batacak farklılıkların engellenmesidir.

Odalar dışında mutfaklarda da tercih edebileceğiniz Amerikan Sürgülü katlanır kapılar evinizin diğer kapıları ile de uyum sağlayacaktır. Farklı renk ve desen seçeneğini de sizlere sunan Amerikan Sürgülü katlanır kapılar, evinizde bir bütünlük sağlamak açısından çok önemlidir diğer katlanır kapılarda model farklılığından dolayı aynı havayı yakalamanız pek mümkün olmayacaktır.

Sistematik özelliklerkatlanır kapı2

Katlanır kapılar sistem olarak belirli bir ray üzerine oturtulmuş ve birbirine geçirilerek sabitlenmiş panellerin hareket ettirilmesi ile oluşmaktadır.

 • Katlanır kapıların alt kısımlarında ray sistemi bulunmaz çünkü rahat hareket etmesini engelleyecek raylar katlanır kapı sistemini bozmaktadır.
 • Ancak sürgülü katlanır kapılarda daha farklı bir sistem kullanılmaktadır ve katlanır kapı panelleri içeri doğru birbirinin arkasına geçerler. Burada kullanılan panel sistemi ve ray sistemi daha farklı olduğu için, sürgülü katlanır kapılarda hem altta hem de üstte raylar bulunmaktadır.
 • Katlanır kapı sistemi ince bir sistem olduğu için yer kaplamaz ve oluşabilecek maksimum alanı size sağlar. Bu yüzden normal açılır kapanır kapılar yerine daha çok katlanır kapı sistemi tercih ederek daha geniş mekânlara sahip olabilirsiniz.
 • Katlanır kapı sisteminin normal kapılardan farkı yoktur. Bu yüzden katlanır kapı sistemlerinde de ses ve ısı yalıtımı yapabilirsiniz.
 • Katlanır kapı sistemi kolay monte edilen ve kolay çıkarılabilen bir sistem olduğu için, evinizde kırma vs. gibi ağır işçilik gerektiren işlemler yapılmaz.
 • Dilediğiniz zaman da kolayca çıkartılabilir bir sistem olduğu için katlanır kapıların ergonomik özellik taşıdığı söylenebilir.

Fiyat bilgisi

Katlanır kapılar, yerden tasarruf sağlayabileceğimiz ve dar alanları daha geniş gösterebileceğimiz çözümler sunan ürünlerdir. Katlanır kapıların pek çok farklı model ve renk seçeneği, pek çok farklı malzemeden imal edilme imkânı vardır. Dolayısıyla üretildiği malzeme farklılık gösterince katlanır kapı fiyatları da farklılık göstermektedir.

Marka Model Fiyat
Akordiyon Kapı Beyaz 80×205 Cm 69.99 TL 818511
Akordeon Kapı Beyaz 88*205 Cm Cbfd0008-268 S-2022 164.90 TL 830753
Rem akordiyon kapı modeli 89.90 TL 180135
Akordiyon kapı ceviz 80 x 205 69.99 TL 818515
Akordiyon kapı meşe BK1019 200 TL 180137
Rem akordiyon camlı kapı BK1018 199.90 TL 180136

Kapı modelleri satış fiyatı bakımından sizin için en uygun olanı; alüminyum katlanır kapı fiyatları ve PVC katlanır kapı fiyatlarıdır. Malzemenin ucuz olmasının yanında işçiliğinin de kolay olması, bu iki modelin düşük fiyatlar ile müşteriye sunulmasını sağlamaktadır.

Alternatif çözüm sağlayıcısı kapılarda orta aralıkta bir fiyat sunan model ise, sürgülü katlanır kapılardır. Ancak sürgülü katlanır kapı modelleri de kendi içerisinde malzeme farklılığı gösterdiği için bu katlanır kapıların fiyatları da seçtiğiniz malzemeye göre değişiklik gösterecektir.

Ürüne ait satış fiyatları arasında en üst sıralarda yer alan modeller Cam Katlanır Kapı ve Amerikan Katlanır Kapı modelleridir. Bu iki modelin işçiliğinin farklı olması doğal olarak katlanır kapı fiyatlarına da yansımaktadır. Malzeme olarak da cam ve ahşabın diğerlerine göre daha maliyetli olması bu modellerde Katlanır Kapı fiyatlarını artırmaktadır.

Montaj Uygulamasıkatlanır kapı

Dar alanlarda her metrekareden faydalanmamızı sağlayan katlanır kapılar, montajı konusunda tereddüt edildiği için pek çok kişi tarafından tercih edilmemektedir ancak aslında katlanır kapıların montajı çok kolay ve evinize ya da duvarınıza zarar vermeyen bir işlemdir.

 1. Öncelikle katlanır kapı montajı yapılacak yerde, kenarların ve kapı içlerinin ölçülerini alınır ve montaj uygulamasının denk geleceği alan ahta kalem ile işaretlenir.
 2. Daha sonra ölçerek işaretlenen yerlere deliklere erekli araç gereç ve matkap ile belirlenilen yerler açılır. Katlanır kapılarımızda kullanacağımız malzemelerden sürgülü ray ve karşılığı için, açılan deliklere klipsler monte edilir.
 3. Katlanır kapının kolayca açılıp kapanabilmesi için kaydırıcı maddeler sürgülü raylara sürülür ve daha sonra katlanır kapılar rayların üzerinde hareket ettirilir.
 4. Sürgülü rayları sabitlemek için, katlanır kapı panelleri ile birlikte kapı çerçevesine yerleştirerek sürgülü raylar daha önceden monte edilen klipslere geçirilir.
 5. Her iki karşılığa da, dikey olarak çerçeveye sabitlenen çubuklar için kesikler açılır. Her iki karşılığı montaj klipslerine sabitledikten sonra kapı kanatları ray sistemine yerleştirilir.
 6. Daha sonra iki kaplama levhası sürgülü rayın sağına ve soluna sabitlenir ve bu arada montaj klipsleri uygulama yapan kişiyi zorlamadan kaplama levhalarının kolayca yerleştirilmesi bakımından destek sağlamaktadır.
 7. Son olarak kapı kolları her iki kanatta önceden açılan deliklere yerleştirilir ve kapı montajı için gerekli boyutlarda olan vida ile sabitlenir. İşte katlanır kapı montajı bu kadar basit ve hızlıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle
1 yorum

 1. Sami

  Bu kapıların boylarının boyutları 240 cm yukseklıgı olanları varmıdır