PVC profil çeşitleri bakımından birçok özelliğe sahiptir ve kullanım yerleri bakımından da oldukça çeşitlidir. Bu ekipmanların en önemli özelliği ise kapı ve pencere sistemlerinde hacim olarak ortalama %20’yi aşmamalarına rağmen sistemin kalitesini olumlu yönde etkilemektedir.

PCV, kapı ve pencere sistemlerinin bütün teknik özellikleri etkilemektedir. Kaliteli ve doğru PCV tercihi yaptığınız süre içerisinde gerçek anlamda sağlıklı bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca günümüzde birçok farklı çeşidi bulunan bu sistemlerin profil genişlikleri ve et kalınlığı da kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir.

PVC Profil Çeşitleri

PVC profilleri

PVC profilleri

PVC profil çeşitleri arasında en yaygın kullanılan detay profiller kapı ve pencere sistemleri arasındaki güvenli profil çeşitleri arasındadır. Ayrıca bu profillerin tüketicilerin isteklerini tam anlamıyla karşıladığı biliniyor. Daha çok plastik pencere uygulayıcısı tarafından tercih edilmektedir.

Pencerelerin mimari görünümünü düzenlemek ya da performansını artırmak amacıyla kullanılan bu profillerde herhangi bir uygulama zorluğu bulunmadan kullanılabilmektedir. Detay profillerin bir diğer avantajı ise sadece PVC sistemlerinde kullanılıyor olmamasıdır. Bunun yanı sıra seracılık, inşaat ve kimya sanayi gibi farklı dallarda da tercih edilmektedir. Bu profiller aynı zamanda korozyona dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.

PVC profilleri arasında kanat profilleri de tercih edilmektedir. Daha çok pencerelerin hareketli kısmını oluştururlar ve kasaya monte edilirler. Orta kayıt profili de PVC sistemlerinde tercih edilen çeşitler arasındadır.

PVC profil çeşitleri arasında bulunan bir diğer ekipman ise kare kutu profilleridir. Bunun yanı sıra kare dönüş profilleri de tercih edilir. Köşe dönüşlerinin daha rahat bir şekilde yapılabilmesi adına kullanılan bu özellikli profiller boru ve adaptör şeklinde olabilmektedir.

Adaptör ve boru profillerin kullanım alanları; Bahçe çitleri, damlalıklar, pervazlar, dış cephe kaplamaları olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu profil çeşitlerinin tamamı güvenli bir şekilde kullanıcılara sunulur.

PVC profilleri hem yüksek güvenlik sağlar hem de estetik ve şık bir görünüm kazandırır. Ayrıca bakımı da kolaydır. PVC sürme sistemleri de günümüzde oldukça tercih edilen uygulamalar arasındadır. Kullanıcılarına geniş bir görüş açısı sağlayarak balkon, teras ve bahçelere açılan kapıları ve manzaraları bölmeden kullanılabilmektedir. Kişisel zevkinize uygun olarak firmalar tarafından tasarlanabilir.

PVC sistemlerinin dünya standartlarında üretilmesiyle birlikte artık yüksek ısı yalıtımı sağladığını ve aynı zamanda ses yalıtımı da sağladığını söyleyebiliriz. Kullanım alanına göre rüzgâra karşı da dayanıklıdır.

Kullanım Yerleri

PVC sistemleri çok eski zamanlardan beri kullanıldığı için artık kullanım yerleri de bir o kadar farklılık ve çeşitlilik göstermektedir.

İnşaat sektörü başta olmak üzere pis su ve sulama boruları, kapı, panjur, pencere profilleri, çatı kaplama malzemeleri, ambalaj sanayi, şişe ve torba yapımı, tıbbi malzemeler, elektrik ve elektronik malzeme yapımı ve otomotiv başta olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

PVC’ler artık zemin kaplamalarda da kullanılmaktadır. Zeminin plastik ile kaplanarak ekonomik bir şekilde sunulmaktadır. Ayrıca PVC’ler kimyasal maddelerden üretilir ve kullanılan karışımlar ile birlikte esneklik ve parlaklık kazanmıştır. Uygulaması kolay ve su geçirmeyen yapısı ile gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız uygulamalardan biridir.

Zemin döşemelerinin esnek olması mağaza, ev ve ofis gibi yaşam alanlarında kullanımını da kolaylaştırmıştır. Böceklere karşı da dayanıklı olan bu sistemler aynı zamanda geri dönüşümlüdür. Bu özelliği ile daha çok tercih edilmektedir.

PVC zemin döşemelerinin temizliği de rahatlıkla yapılabilmektedir. Sadece ıslak bir bez ile silinebilir. Ya da 2-3 ayda bir koruyucu ürünler ile temizliğini yapabilirsiniz. Günlük hayatta kullanılan diğer döşemelere göre daha dirençlidir.

PVC kapı ve pencereler katı olduğu için oda sıcaklığı gibi normal sıcaklıklarda gaz salınımı yapmaz. İlk defa kullanılacak olan bir PVC malzemesinin kokma sebebi ise tamamen etkili ve bakımlı olmasından dolayıdır. Ayrıca üretildiği yerdeki farklı kokulardan da kaynaklanabilir.

Öncü Firmalar ve Fiyatlar

PVC kapı ve pencere sistemlerinde birçok öncü firma bulunmaktadır. Bu firmalar sunmuş olduğu hizmete göre farklı fiyatlarla kullanıcılarına hizmet vermeye devam etmektedir.

MODEL FİYAT ARALIĞI
PAKPEN 400 TL – 500 TL
ADOPEN 400 TL – 500 TL
ÖNCÜ PVC AKSESUAR 350 TL – 550 TL
BAUPLAST 350 TL – 550 TL
KÖSEMEN PLASTİK A.Ş. 450 TL – 550 TL

Bu fiyat aralıkları elbette firmalar ile detaylı görüştükten sonra netlik kazanacaktır. Sizlerde PVC yaptırmak için bu firmalar ile görüşebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle