Fransız motiflerinden hayatımıza girmiş olan ferforje demirler, ferforje çeşitleri dünyanın birçok yerinde kullanılan demirin ateşle eritilerek dövme şeklinde yapılan motiflerdir.

Ferforje Çeşitleri ve Özellikleri

Ferforje Pencere

Ferforje Pencere

Sanat eseri olarak adlandırılan bu işçilik eserleri birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Fransız dünyasından bizlere kalan bu miras ile beraber dış cam önlerine ya da kapı girişlerine uygulanabilmektedir.

Birbirinden özel ham maddelerden üretilen eşsiz ürünlerin birçok farklı çeşidi de bulunmaktadır. Ferforje modelleri, kullanılacağı alana ya da yere göre farklı şekilde üretilmektedir ve ülkemizde en çok kullanılanları ise kapı girişlerinde ya da bahçe kapılarında yapılan işlemeleridir.

Demirin eritildikten sonra ustası tarafından büyük zahmetler sonucu üretildiği bu eşsiz ürünler hem evinize hem de bahçenize ayrı bir hava katacak niteliktedir. Ülkemizde birçok sanatçı sizlere bu tür işlemeleri temin edebilmektedir ve artık bu ürünlerde çeşit de bulmamız mümkündür.

Hem el emeği hem de makinelerde üretilen bu özel motifler sayesinde ev dekorasyonunuza ayrıcalık katabileceksiniz. Tarihi görünümleriyle de özellikle klasik tarzda dizayn edilmiş olan evlerde sıkça tercih edilen bu ürünler genellikle özel olarak tasarlanmaktadır. Ferforje çeşitlerine baktığımız zaman diğer türler de Selçuklu ve Osmanlı özel motifleri ile yapılmaktadır.

Evlerin dış giriş kapılarına ve evin giriş kapılarında kullanılan bu motiflerin kimisi dövme işlemi sonrasında el emeği ile sizlere sunulmakta bir kısmı da lazer kesim ile kusursuz bir şekilde sizlere sunulmaktadır.

Ev dekorasyon ürünleri arasında artık sıkça kullanılan bu ürünler, ülkemizdeki demir sanayisinin de gelişmesine katkıda bulunmuştur. Çünkü bireylerin talepleri doğrultusunda hareket eden üretici firmalar, farklı motiflerin imalatı için kalifiyeli kişilere ihtiyaç duymaktadır.

Ferforje Kullanım Alanları

Bu eşsiz ürünler ev yapı ve dekorasyon malzemeleri ile birlikte istenilen yerde kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Yapılmış olan mimari noktalara baktığımız zaman bu motiflerin bahçeli ve büyük evlerin giriş kapılarında sıkça kullanıldığını görmekteyiz.

Evin hemen girişinde kullanılan bu sanat eserleri, evin gösterişli yönlerini ön plana çıkarmakta ve bu da ev sahiplerini oldukça memnun etmektedir. Ferforje kullanım alanları ise sadece binaların dış dekorasyonu ile sınırlı değildir.

Bu ürünler evlerde iç mekan döşemelerinde de sıkça kullanılmaktadır ve en sık kullanıldığı yerler de kapı camlarının bulunduğu bölgelerdir. Klasik bir tarzda yapılması planlanan evlerde daha sık rastlayacağımız bu ürünler, hem usta bir mimari hem de ustalık eseridir.

Bu modelleri evlerinde kullanmak isteyen kişilerin en sık sordukları soru ise, dış dekorasyonlarda kullanılan ürünlerin paslanma gibi bir sorun ile karşılaşıp karşılaşmayacağıdır. Düzenli bakımları yapıldığı zaman uzun zaman böyle bir durum ile karşılaşılması mümkün değildir.

En Güzel ve Güvenli Model

Farklı şekilleri ve kullanım alanları olan bu dekorasyon ürünleri arasında tabiki de en beğenilen modeller bulunmaktadır. Bu ürünlerinin tanıtımın yapıldığı internet sitelerine oranla bir yorum yapacak olursak en güzel ve güvenli ferforje modeli şüphesiz ki el emeği ile yapılan dövme demir işçilikleridir.

Bu eserlerde kişiler hem daha ihtişamlı ürünlere sahip oluyorlar hem de pencere, balkon ya da kapılarda kullanılan bu ürünler oldukça güvenli bir şekilde daireleri korumaktadırlar. Modeller arasında diğer bir dikkat çeken model ise pirinç döküm olarak adlandırılan modellerdir.

Bu modeller ise her zaman kullanıcıları tereddütte düşürmüştür. Çünkü bu modellerin sağlamlık testleri normal demirlere oranla daha düşük çıkmıştır. Bundan dolayı da hem güvenliği hem de gösterişi hedefleyen kişiler için bu modeller çok sık tercih edilmemektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle