Ferforjeler bahçe korkulukları, pencere demirleri ve balkon korkulukları gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Pencere Demirleri Çeşitleri

Pencere demirleri günümüzde çok sık tercih edilmektedir. Hem güvenlik sağlayan hem de şık bir görünüm oluşturan pencere demirleri çeşitleri farklılıklar göstermektedir. Günümüzde pencere demirleri sadece güvenliği sağlamak amacıyla değil şık bir görünüm kazandırmak açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ferforje sektörü içerisinde pencere demirleri çok önemli bir yere sahiptir.

Pencere Demirleri

Pencere Demirleri

Birçok pencere demir çeşidi sayesinde güvenliğinizi arttırırken evlerinizde güzel bir görünüm elde etme fırsatı yakalayabilirsiniz.  Pencere demirleri beklentilere uygun olarak imal edilebildiğinden dolayı pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Pencere demiri çeşitleri arasında en çok tercih edileni bombeli pencere demirleridir. Cumba adı verilen bu pencere demirleri pencerede dışa taşan kafesli bir oda bölmesi görünümüne sahiptir. Sadece cumbalı pencere demirleri değil düz pencere demirleri de sık sık tercih edilmektedir.

Pencere demir çeşitleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle pencere demiri yaptırırken demirin yapılacağı pencerenin ebatı ve şekli büyük öneme sahiptir. Doğru pencere demirlerinin tercih edilmesi halinde pencere demirleri hem güvenliği sağlar hem de şık bir görünüm sağlar. Kişilerin beklentilerine uygun pencere demirleri imal edilebilmekte ve istenilen renkte tasarlanabilmektedir.

Yapılışı ve Bakımı

Birinci sınıf malzeme kullanılarak hazırlanan pencere demirleri istenilen modelde imal edilebilmektedir. Pencere demirleri istenilen modelde imal edildikten sonra  temizliği yapılır ve daha sonra fırın boya için hazır duruma getirilir.

Fırın boya işlemleri yapıldıktan sonra pencere demirleri kalite kontrolden geçirilir ve montajı sağlanır. Pencere demirlerinin ölçüsüne uygun olarak imal edilmesi önemlidir. Aksi halde küçük pencere demirleri nedeniyle bağlantı noktasında açıklar meydana gelebilmektedir.

Pencere demirleri duvara montaj edilmektedir. Kasaya montaj edilen pencere demirleri bulunmakla birlikte duvara montajı sağlanmayan pencere demirlerinin güvenli olduğunu söylemek mümkün değildir.

Pencere demirlerimim dikey olarak en az üç noktadan birbirine bağlı olması önemlidir. Ancak standart bir bağlantı yapılması halinde dört noktadan bağlantı kurulması yeterlidir.  Pencere demirlerinin fırın boyalı olması pencere demirlerinin uzun ömürlü olmasını sağlarken şık bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

Pencere demirlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu dikey olarak kullanılan ferforje demirlerin birbirine bağlanmasını sağlayan nokta sayısıdır.  Bağlantı şekli demir pencereler için önemli bir yere sahiptir.

Pencere demirleri bulundukları ortama zarafet katarken oldukça dayanıklı ve bakımı kolay olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. Çevreye zarar vermeyen pencere demirleri uzun ömürlü olma özelliği nedeniyle sık sık tercih edilmektedir. Soğuk veya sıcak işleme tabi tutulan pencere demirlerine ısısal işlemler uygulanmak suretiyle  farklı pencere demiri tasarımları ortaya çıkmaktadır.

Fiyatın Oluşması

Pencere demiri fiyatını belirleyen önemli kıstasların başında pencere alanının büyüklüğü gelmektedir. Kullanılacak malzeme ve tercih edilen model pencere demirlerinin fiyatlarını belirleyen önemli kıstaslar arasındadır.

Pencere demirlerinin maliyetleri hesaplanırken  tüm pencere korkulukları aynı maliyet üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak bazı firmalar göbekli pencere demirlerinde yüksek fiyatlar uygulayabilmektedir. Göbekli pencere demirlerinde fiyat farkı ortaya çıkaracak ekstra bir maliyet söz konusu olmadığından dolayı doğru bir fiyatlandırma yapılmamaktadır.

Pencere demiri fiyatları metrekare bazında hesaplanmaktadır. Pencere demirlerini tercih ederken fırın boya ile boyanan ürünleri tercih etmeniz pencere demirinin ömrünü uzatırken boya maliyetinden de kurtulma fırsatı sunmaktadır.

Pencere demirlerinde kullanılan desen, işçilik, ebat pencere demiri fiyatlarını ortaya çıkaran en önemli kıstaslardandır. Düz bir pencere demiri tercih edildiğinde daha uygun bir fiyatlandırma yapılırken özel işçilik gerektiren farklı pencere demirlerinde daha yüksek bir fiyatlandırma yapılabilmektedir.

Pencere demirleri modern makinalarda hazır kalıplar üzerine metalin eritilerek dökülmesi ile farklı preslerden geçirilip üretim safhasına geçilmesi suretiyle gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle pencere demirleri üretilirken daha az emek ve zaman kullanılmaktadır. Ayrıca her firmanın kendine özel ferforje motifleri bulunmaktadır.

Pencere demirleri imalatı göz önünde tutulduğunda tüm bu süreçlerin pencere demiri maliyetlerini etkilediği görülmektedir. İşlenen her farklı motif pencere demirlerinin maliyetlerinde farklılaşmaya neden olabilmekte ve pencere demirlerinin maliyetlerini önemli oranda etkilemektedir1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle