Oval kapı ve oval pencere sistemleri hem kullanışlı hem de overflov olma özelliği ile son zamanlarda inşaat sektöründe oldukça fazla rağbet gören sistemlerdir.

Oval pencere

Oval Pencere

Oval Pencere

Oval pencere tarzlarında giyotin sistemi dahil hemen hemen tüm sistemler rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Bu tür ürünlerin PVC ve alüminyum doğrama olanları da mevcut olmakla birlikte, kullanım ve temizlik konusunda bireylere hiç bir sıkıntı yaratmıyor.

Gelişmiş sistemlerde altı büyük kutucuğa dört küçük kutucuk denk gelecek şekilde üretilen oval pencerelerin üst kısımları genellikle küçük kafes şeklinde üretime tabi tutuluyor. Bu sistemlerin yüzde yüz yalıtımlı olanları kadar, tamamen yalıtımsız olanları da mevcut.

Bazı sistemlerde beş odacıklı kasa ve damlalıklı, profil genişliği yetmiş iki ve üç mm. Profil kalınlığı olarak üretilen bu tarzın özelliği mekanı geniş göstermesi. Ayrıca otantik bir hava da katıyor.

Her türlü renk seçenekleri bulunan oval pencereler genellikle mekan dış duvarına uygulanıyor. Mekanın görüntüsünde zengin bir duruş sergileyen oval pencereler çift ya da üç camlı olarak hayat buluyor. Kullanım şekline göre sınıflandırılan oval pencereler dış dünyanın teknik düzeyi ile Türk üretim anlayışının birleşmesinden oluşuyor. Ayrıca pencereyi komple çevreleyen siyah contaları sayesinde içeriye girebilecek herhangi bir kar, yağmur ya da toz parçacığı engellenmiş oluyor.

Oval Kapı

Oval Kapı

Oval Kapı

Oval kapı sistemleri genellikle AVM gibi büyük alışveriş merkezlerinde veya büyük şirketlerde kullanılan bir kapı sistemidir. Kullanım şekli daha çok sürgü kapı tarzındadır. Bu sistemlerin alüminyum doğrama olanları daha çok rağbet görürken, duşakabin gibi banyo ya da tuvalet kullanım alanlarında plastik doğrama olanları tercih ediliyor.

Büyük binalarda ise ön tarafı düz üstü ayrıca oval cam olan kapılar mevcut oluyor. Bu kapıların çoğu demir olarak forma sokuluyor. Tahta olanları ise en çok mekan içlerinde tercih ediliyor. Mekan içlerinde üstte kalan oval kısım buzlu veya düz camlı olarak tercih buluyor.

Bazı mekanlarda, özellikle mutfak bölmelerinde kapı kullanılmazken sadece oval kapı geçidi oluyor. Bu tarz tasarımlar daha çok tarihi eser görüntüsü sağlıyor. Restaurant ya da bar gibi küçük işletmelerde sadece iterek açılan büyük iki kanatlı oval kapılar bulunuyor. Bu kapılar ahşap malzemeden üretilirken çoğu düz olarak forma sokuluyor. He şık hem de otantik bir görüntü veriyor.

Oval Kapı

Oval Kapı

Özel bir üretim isteyenler için işçiliği gayet güzel olan oymalı oval kapılar da mevcut. Oval kapı fiyatları malzemenin cinsine göre değişebiliyor. Plastik doğrama olanları bunların içinde en pahalı malzeme olurken ahşap olanlar en ucuz oval kapılardır. Oval kapı sistemleri evlerde kullanım alanı bulamazken daha çok ticari sektörde mekanıtarihileştirmek ya da otantikleştirmek için kullanılıyor. Geri kalan yerlerde ise giriş ve çıkışları kolaylaştırmak için kullanılıyor. Duş ve duşakabinlerde daha çok komple cam olarak da bulunabiliyor. Oldukça şık bir görüntü sağlayan oval kapı modellerinde hem keseye hem de zevke uygun bir çok modeller kolaylıkla bulunabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle