Tahta kapıların en şık modelleri iç mekan olarak tercih edilen Amerikan pres kapılardır. Bu kapıların en büyük özellikleri suya dayanıklı oluşlarıdır.

Tahta Kapı Özellikleri

Tahta Kapı

Tahta Kapı

Geçmişten günümüze dek süre gelen tahta kapıların kullanım alanları oldukça geniş olup, sağlıklı bir yapıya sahiptir. Düzgün kullanılıp sulu ya da nemli olarak temizlenmediği sürece uzun ömürlü bir malzemedir.

Hazır kapılar eskiye oranla artık daha fazla kullanılmakta. Dış kapı ve bahçe kapısı olarak kullanılan tahta kapılar, yerini çelik ve demir malzemelerden yapılan kapılara bıraktı. Bu kapıların kullanımı ve ömrü tahta kapılara oranla daha uzun olabiliyor. Ama bunun dışında kalan oda kapıları, tuvalet kapısı ve banyo kapısı gibi alanlarda hala tahta kapı geçerliliğini koruyor.

Üstelik daha önceleri sadece vernikli olarak forma sokulan tahta kapılar artık bir çok tarz ve şekilde evlerde yerini alıyor.Tahta kapıların özellikleri sağlıklı, bol renk ve çeşitli olmasıdır. İç mekanlarda daha çok kullanılan tahta kapılar fiyat olarak da gayet uygundur.

Tahta Pencere Özellikleri

Tahta Pencere özellikleri kullanım alanlarına göre farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin banyo ve tuvalet Penceresi olarak kullanılacak tahta Pencereler özellikle su geçirmez boyalı veya vernikli olarak kullanılıyor.

Bu şekilde Pencerelerin nemli alanlarda daha uzun ömürlü olması sağlanabiliyor. Ayrıca mutfak ya da oturma odası pencereleri. Bu pencereler de daha uzun ömürlü olabilmesi için yağlı ya da su geçirmez boyalı olarak kullanılıyor.

Ayrıca malzemenin üzerine yapışan yağ tabakasının temizlenmesi de bu şekilde daha kolay oluyor. Tahta pencere diğer ürünlere oranla biraz daha ucuz bir malzeme. Ama uzun ömürlü olması isteniyorsa yukarıda sayılan özellikte kullanılmalı, ayrıca da dayanıklı ağaç malzemesi kullanılmalıdır.

Tahta pencereler üstü oval, kare ya da dikdörtgen olarak kullanılabilir. Ayrıca mekan içinde kullanımı daha uygundur. Tahta pencerelere içeriden ayrıca kilit takımı uygundur. Ayrıca tahta kapılar da kilitli kaldığı zaman açılması daha kolaydır.

Öncü Firma ve Fiyat Bilgileri

Tahta kapı ve pencere fiyatları konusunda öncü firma Koçtaş olarak tanımlanabilir. Fiyatlar modellere göre değişiklik gösterebiliyor. En uygun fiyatlar yaklaşık olarak 100 TL’ den başlarken daha asorti görünen ve daha dayanıklı kapılar Koçtaş’ da 300’ e kadar çıkabiliyor. Diğer firmalarda bu kapılar biraz daha pahalı olmakla birlikte kalite oranları da daha düşük olabiliyor.

Ama bazı firmalar da daha pahalı ve kaliteli ürün sunuyor. Bunu anlamak için kapının hangi ağaç malzemesinden yapıldığını bilmek lazım. Ceviz ya da meşe malzemesi iç mekan kapıları için uygun malzemelerdir.

Ayrıca banyo ve tuvalet kapısı olarak tercih edilen kapılar Amerikan press olabilir. Bu kapıların dışlarının özellikleri bakımından suya daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca fiyat olarak da daha ucuzdur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle