Yeni yapılarda, hava koşullarından etkilenmemek için, teras kapatma sistemleri uygulanır. Bu ma-kalede “en uygun teras kapatma sistemi hangisi?” sorusunun cevabını bulacaksınız.

Teras Kapatma Sistemleri

Teras kapatma

Teras kapatma

Genellikle evin en geniş alanlarından biri olarak planlanan terasların, her mevsimde, hava koşullarından etkilenmeksizin kullanıma hazır olmasını bekleriz. Bunu sağlayabilmek adına günümüzde teras kapatma sistemleri kullanılır. Özellikle su ve kar birikintileri, zemine zarar verir. Uygulanan sistemler, hem terasın bu olumsuz faktörlerden etkilenmemesini, hem de kış aylarında da geniş ve konforlu bir kullanım alanı sağlar.

Kısacası teras kapatma sistemlerinin faydaları şunlardır;

  • Özellikle kış aylarında terası koruyarak, zemin ve boyanın yıpranmasını engeller,
  • Kış aylarında evin içinin soğumasını engelleyerek, ısınmada tasarruf sağlar,
  • Yaz aylarında, katlamalı cam sistemleri ile havadar bir ortam oluşturur ve içeride çalışan klima gibi soğutma sistemlerinin verimliliğini arttırarak enerjiden sarfiyatını azaltır,
  • Terası isteğe göre, son derece görsel bir şekilde dekore etmeyi, televizyon, oturma grubu gibi mobilyalar ile daha konforlu bir ortam oluşturmayı mümkün kılar,
  • Özel tasarımlar uygulanarak, terasın üstü de otomatik tente sistemleri ile açılabilir, kişinin isteğine göre kullanabileceği farklı görünümde mekanlar hazırlar.

Teras kapatma sistemlerinden faydalanabilmek için en uygun seçimi yapmak elbette ki önemlidir.

En Uygun Seçim

Teraslar, kimi insan için çok önemli bir ayrıntı değildir, ama kimileri için hele de gününün çoğunu aynı ortamda geçiren insanlar için, küçük bir mola, bir nefes alma olanağı ve rahatlama demektir. Bu bağlamda incelendiğinde, insanların kendilerini en rahat hissettikleri şekilde dekore edilmelidir. Dolayısı ile en uygun sistem seçimi dendiğinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kişinin kendini nasıl rahat hissedeceğidir.

İkinci nokta, kullanım şeklidir. Teras kapatma sistemlerinde cam, ahşap ve / veya metal kullanılabilir. Bu malzemelerden hangisinin kullanılacağı, terasın yoğun kullanım zamanı düşünülerek seçilmelidir. Çünkü örneğin, özellikle yazın kullanılacak bir terasta metal kapatma malzemesi kullanmak doğru değildir. Teras içinin sıcak olmasına neden olan metal malzeme yaz sıcağının iyice bunaltmasına neden olabilir.

Teras kapatma sistemleri estetik açıdan da değerlendirilmelidir. Özellikle görselin önemli olduğu, cafe, restaurant tarzı işletmeler teras kapatmada estetik açıdan uygun tercih olan camı seçmelidir. Hem ahşap hem de cam malzeme ikisi de teras kapatmada estetik sonuçlar veriyor. Burada önemli bir diğer nokta yoğun kar yağışı alan bir ilde yaşayıp yaşamadığınızdır. Yoğun kar yağışı, cam teras üstünde biriktiğinde tehlikeye neden olabilir. Teras üstünü mutlaka cam yaptırılması isteniyorsa, otomatik tente sistemleri ile cam da koruma altına alınabilir. Üstelik otomatik tente sistemleri, cam teras üstünü kapatarak, yazın sıcağından da korunmanızı sağlayacaktır.

Teras Kapatmada Malzeme Seçimi

Bir diğer nokta ise, teras kapatma için kullanılacak malzemenin bakım şartlarıdır. Metal malzeme bakımı ve temizliği en kolay olan malzemedir. Emek ağırlıklı, görselliğin önemli olmadığı alanlarda kullanımı, fazladan iş çıkarmayacağı için tavsiye edilebilir. Teras kapatmada kullanılan cam malzeme temizliği zor olan bir seçimdir. Buna karşılık, katlamalı cam sistemleri yazın bütün camlar açılarak havalandırmaya katkı sağlayabilir ve ferah bir ortam yaratılmış olur. Ahşap kapatma, belki de her mevsim fazladan bir düzenleme yapmadan, uzun yıllar kullanılabilecek, sağlam ve koku yapmayan bir malzeme olarak en çok tercih edilen türdür. Ancak yine de zaman zaman ufak tefek bakım ihtiyaçları olabilir.

Kısacası “herkes için en uygun seçim şudur.” diyebileceğimiz bir teras kapatma sistemi yoktur. Kişinin kendini nasıl rahat hissettiği, terasın en çok ne zaman kullanılacağı, ne amaçla kullanılacağı ve hangi iklim şartlarında kullanılacağı yapılacak teras kapatma sistemini belirleyen özelliklerdir. En uygun seçime, uygulayıcı firmanın tavsiyeleri ile karar vermek en doğrusu olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle