Pencere seçimi yaparken, rüzgâr geçirmeyen, içeriyi sıcak tutacak ve sıcak ya da soğuk hava yoğunluğunu önleyecek bir model seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca ses yalıtımı ve güvenlik konuları da oldukça önemlidir. PVC, pencere ve kapı profillerinde de kullanılan bir malzemedir. Ses ve ısı yalıtımıyla birlikte yüksek güvenlik seçeneklerine sahip bir malzeme olduğunu da belirtmek gerekir. 

PVC Nedir?

PVC

PVC

PVC, petrol veya doğalgaz yoluyla tuzdan üretilen bir polimer türüdür. Tam adı Polivinil Klorür olmakla birlikte PVC kısaltılmış hâlidir. Kolay elde edilen bir madde olmakla birlikte, tam koruma sağladığını da belirtmek gerekir. Kimlik kaplama gibi amaçlarla da kullanılan bir ürün olmakla birlikte, ağırlıklı olarak inşaat ve yapı sektöründe kullanılır. Kapı, pencere, cam, menteşe gibi ürünlerin yapımında kullanılır ve pvc fiyat bakımından oldukça uygun, sağlam ürünler imal edilir.

Polinivil Klorür, 19.yüzyılda iki farklı bilim insanı tarafından farklı şekillerde keşfedilmiştir. İkisinin de kaza eseri olduğu bilinmektedir. 1926 yılında B.F. Goldrich şirketi PVC’yi çeşitli maddelerle karıştırıp plastikleştirmeyi başarmıştır. O günden beri yapı ve inşaat sanayinin önemli malzemeleri arasında yer almaktadır. Geri dönüştürülebilir bir ürün olması da tercih edilmesinin sebepleri arasında yer almaktadır. PVC, doğa dostu bir materyaldir. Kolaylıkla geri dönüştürülebilir ve sorunsuz bir biçimde yeniden kullanılabilir. Pencere, cam ve menteşe seçiminde PVC ürünler kullanarak yaşadığınız yeri ses, ısı gibi etkenlerden koruyabilir hem de çevre dostu bir kullanıma sahip olabilirsiniz.

PVC Ürünler

PVC ürünleri

PVC ürünleri

Polinivil Klörür’den imal edilen ürünlerin başında PVC pencereler gelmektedir. Yeni yapılan binaların tamamında bu pencere modelleri kullanılır. Ahşap çerçeveli modellerin aksine rüzgâr, su ve ses geçirmez özelliğe sahiptir. Yandan ve üstten açılma özelliğine sahip bu ürünlerde pvc fiyatları kullanım alanının ebatlarına, modele ve diğer etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle 3.katın üstündeki dairelerde, rüzgâr alan yerlerde PVC pencerelerin kullanılması faydalı olacaktır.

Pencere satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle pvc cam fiyatları konusunda bir araştırma yapmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken tek husus ucuzluk değildir. Satın alacağınız pencereler rüzgâr yüküne dayanıklı olmalı, hava ve su geçirmez olmalı, ayrıca güvenlik özelliklerine sahip olmalıdır. Bu bakımdan pvc pencere fiyatları hakkında karar verirken çeşitli hususlara dikkat etmeniz önemlidir.

PVC’den imal edilen bir diğer ürün de panjurdur. Panjur özellikle üst katlardaki pencereler için bir ihtiyaçtır. PVC panjurlarda genellikle sineklik, gölgelik gibi aparatlar da bulunmaktadır. Ayrıca panjurlar hırsızlığa karşı çeşitli donanımlar ile de desteklenebilmektedir. PVC panjur fiyatları ise genellikle bu donanım özelliklerine göre değişmektedir. İyi bir panjurun ses, ısı yalıtımı sağlaması, rüzgâra dayanıklı olması ve kesinlikle dışarıdan açılmayan bir yapıya sahip olması gerekir. Yalıtım ve güvenlik özellikleri panjur seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken temel unsurlardır.

PVC Donanım Ürünleri

PVC Donanım Ürünleri

PVC Donanım Ürünleri

Menteşe, çerçeve gibi ürünler de PVC kaplamalı olabilmektedir. PVC’den üretilen kapı ve pencerelerin genellikle 15 yıl kullanılabildiği biliniyor. Eğer çerçevelerde, menteşelerde ya da camlarda yıpranma söz konusuysa, yapmanız gereken bu donanımları yine PVC kaplı ürünlerle değiştirmektir. Böylece PVC pencere fiyatı ödemeye gerek kalmadan onarım yapabilirsiniz.

Menteşe, pencerelerin hareket etmesini sağlayan önemli bir donanımdır. Menteşeler ne kadar kaliteli olursa, pencerelerin hareket olanağı o kadar yüksek olacak ve kullanım ömrü o kadar uzun olacaktır. Eğer menteşelerde onarılmaz bir sorun söz konusuysa pvc menteşe fiyatları hakkında bir araştırma yapabilirsiniz. Menteşelerin fiyatları genellikle 7 ile 10 TL arasında değişmektedir. Ancak menteşe satın alırken pencerenin ölçüsüne de dikkat etmeniz ve ona uygun bir seçim yapmanız gerekir.

Kapı ve pencerelerde bir diğer önemli aksesuar ise çerçevedir. Çerçeve hasar gördüğü zaman ses ve ısı yalıtımı sekteye uğrayacaktır. Ne kadar kaliteli bir ürün tercih etmiş olursanız olun, uzun yıllar kullanıldıktan sonra çeşitli hasarlar görülmesi olasıdır. Bu bakımdan çerçeve yenilerken PVC ürünler tercih etmeniz gerekir. Çerçeve aynı zamanda güvenlik donanımlarının bulunduğu gövdeye sahiptir. Bu bakımdan pvc çerçeve fiyatları hakkında karar verirken güvenliğe de dikkat etmeniz gerekmektedir.

PVC Pencere Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok kişi satın alma işlemi yaparken ucuz pvc pencere fiyatları ön plana almaktadır. Ancak satın alırken yalıtım ve güvenlik özellikleri yüksek bir model tercih edilmeli ve ön plana bu konulmalıdır. Nitekim pencere pvc fiyatları pencerenin monte edileceği yere, pencere modeline ve bunun gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Tüm bunlar göz önüne alındığında en uygun pvc pencere fiyatları kalite ve fiyat orantısına göre belirlenmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle